Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τι μου συμβαίνει?

angelinadance
    Guest

Τι μου συμβαίνει?

γεια σας,

ειναι η πρωτη φορα που γραφω, και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει (δεν ξερω αν υπαρχουν και γιατροι στο φορουμ...)

το προβλημα μου ειναι το εξης:
    οταν πειναω, παντα ζαλιζομαι ταυτοχρονα και πρεπει να φαω κατι επι τοπου.
    δεν εχω νιωσει ποτε απλη πεινα οπως ολοι οι αλλοι που μπορουν να κανουν υπομονη και να φανε πχ σε 1 ωρα.. μονιμως κουβαλαω μαζι μου κατι φαγωσιμο.νιωθω οτι θα λιποθυμησω, ασταθεια, φοβο μην παθω κατι.
    σημειωση, οτι πασχω απο διαταραχη πανικου εδω και 12 χρονια...
    η ψυχολογος μου, λεει οτι τα συμπτωματα μου ειναι ψυχοσωματικα, ομως εγω φοβαμαι...
    το νιωθω και στον υπνο μου πολλες φορες και ξυπναω και πινω ενα ποτηρι γαλα
    οσες φορες εχω κανει εξετασεις αιματος(κανω καθε χρονο) το ζαχαρο μου ειναι γυρω στο 90.
    την παρασκευη αγορασα συσκευη μετρησης γιατι μου εχει μπει η ιδεα οτι ή εχω υψηλο ή χαμηλο ζαχαρο (αφου εξαντλησα την περιπτωση της υποτασης γιατι πιστευα οτι οι ζαλαδες ισως οφειλονταν σ αυτην αλλα αγορασα πιεσομετρο και συνηθως εχω 11-12 μεγαλη με 7 μικρη)
    λοιπον, την παρασκευη το βραδυ ειχα ζαχαρο 79
    την κυριακη 77, την ωρα που ζαλιζομουν
    ειναι φυσιολογικο??σας παρακαλω, ας με βοηθησει καποιος που ξερει...

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο angelinadance Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας,

ειναι η πρωτη φορα που γραφω, και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει (δεν ξερω αν υπαρχουν και γιατροι στο φορουμ...)

το προβλημα μου ειναι το εξης:
    οταν πειναω, παντα ζαλιζομαι ταυτοχρονα και πρεπει να φαω κατι επι τοπου.
    δεν εχω νιωσει ποτε απλη πεινα οπως ολοι οι αλλοι που μπορουν να κανουν υπομονη και να φανε πχ σε 1 ωρα.. μονιμως κουβαλαω μαζι μου κατι φαγωσιμο.νιωθω οτι θα λιποθυμησω, ασταθεια, φοβο μην παθω κατι.
    σημειωση, οτι πασχω απο διαταραχη πανικου εδω και 12 χρονια...
    η ψυχολογος μου, λεει οτι τα συμπτωματα μου ειναι ψυχοσωματικα, ομως εγω φοβαμαι...
    το νιωθω και στον υπνο μου πολλες φορες και ξυπναω και πινω ενα ποτηρι γαλα
    οσες φορες εχω κανει εξετασεις αιματος(κανω καθε χρονο) το ζαχαρο μου ειναι γυρω στο 90.
    την παρασκευη αγορασα συσκευη μετρησης γιατι μου εχει μπει η ιδεα οτι ή εχω υψηλο ή χαμηλο ζαχαρο (αφου εξαντλησα την περιπτωση της υποτασης γιατι πιστευα οτι οι ζαλαδες ισως οφειλονταν σ αυτην αλλα αγορασα πιεσομετρο και συνηθως εχω 11-12 μεγαλη με 7 μικρη)
    λοιπον, την παρασκευη το βραδυ ειχα ζαχαρο 79
    την κυριακη 77, την ωρα που ζαλιζομουν
    ειναι φυσιολογικο??σας παρακαλω, ας με βοηθησει καποιος που ξερει...
    Καλώς ήρθες angelinadance! χωρίς να είμαι ειδικός (ένας γιατρος ξερει καλύτερα!) σίγουρα αυξημένο ζάχαρο δεν έχεις!
    Τώρα για χαμηλό που λες το 77 μάλον κανονικό μου φένεται! Απο ότι ξέρω σε άτομο χωρίς διαβήτη οι τιμές ζαχάρου νηστείας πρέπει να κυμαίνονται απο 80-110 έχε υπόψιν σου ότι το μηχάνημα που έχεις για την μέτρηση δέν είναι ακριβείας! Ακριβείας είναι μόνο στο εργαστήριο!
    Ο systran αυτοπροσώπως!
    Και για όσους δεν κατάλαβαν Χειρούργος αγγλικών !

angelina σου εστειλα προσωπικο μηνυμα....
    just..smile

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη alkis76
    Περιοχή
    Χανιά
    Angelina γεια σου. Μια απλή συμβουλή είναι απλά να διαμορφώσεις το πρόγραμμά σου έτσι ώστε να τρως πολλές φορές κι από λίγο ώστε να μην αισθάνεσαι πείνα και φτάνεις σε σημείο ζάλης. Επίσης καλύτερα να επικεντρώσεις την έρευνα σου στο ενδεχόμενο να είσαι υπογλυκαιμική.
    Κάνε μια καμπύλη ζαχάρου ώστε να δεις αν πραγματικά συμβαίνει κάτι. Είναι προτιμότερο από το να βασανίζεσαι με καθημερινές εξετάσεις.

Τέλος, υπάρχει κι αυτό το site υποστήριξης - εφόσων, όπως ανέφερες, μπορεί να είναι ψυχοσωματικό - που πιθανώς βρεις πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις από αυτές που μπορούμε να δώσουμε εμείς.
    http://www.e-psychology.gr

Υ.Γ. Χρόνια πολλά για τα πρόσφατα γενέθλιά σου! (Τώρα το είδα) Μην ανησυχείς. Για όλα υπάρχει λύση... Όπως λέω συνήθως "τα πάντα γίνονται, για τα αδύνατα πρέπει να περιμένετε μια βδομάδα".
    Είμαι γλυκύτατος και αυτό είναι κλινικά διαπιστωμένο

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αγγελίνα γειά σου και από μένα.Καλώς ήρθες στην παρέα.Το ότι ζάλίζεσαι μπορεί να προέρχεται από οτιδήποτε.Π.χ. χαμηλή αρτηριακή πίεση-χαμηλή γλυκόζη αίματος-αδυναμία του οργανισμού σου να αποροφήσει τα θρεπτικά συστατικά των τροφών και άλλα.Το σημαντικό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι Πρώτον,κάνεις γενική εξέταση αίματος ουτοσώστε να ξέρεις που βαδίζεις, Δεύτερον μην αγχώνεσαι με το παραμικρό βάζοντάς σε σε ένα κικεώνα που ούτε εσύ μπορείς να ελέγξεις.Τρίτον το ότι η Ψυχολόγος σου έχει κάνει κάποια διάγνωση την οποία ούτε και εσύ δεν πιστεύεις μήπως θα έπρεπε να σε κάνει να κινηθείς προς κάπου αλλού;Δεν είμαι γιατρός ,αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις είναι καλύτερα να επισκεφτείς κάποιον γιατρό ο οποίος θα πρέπει να ασχοληθεί πέρα από τον ψυχολογικό τομέα(εφόσον ακόμη και τώρα διατηρείς κάποιες επιφυλάξεις για αυτή τη διάγνωση που ανέφερες). Το ότι η τιμή του σακχάρου σου είναι άριστη ,δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία περί αυτού.Πάντως την γενική αίματος δεν την γλυτώνεις......(Χρόνια καλά και πολλά για τα γενέθλιά σου).

Angelinadance γεια σου! Έγινα μέλος πρόσφατα και με ενδιαφέρει πολυ το προβλημα στο οποίο αναφέρθηκες μιας και μου συμβαίνει κι εμένα ακριβως το ιδιο. Βλεπω ομως οτι το ερώτημα σου ειναι παλιό απο το 2007 και αναρωτιέμαι αν εισαι μέλος ακομη μετα απο τόσα χρονια και αν τελικα βρήκες τι εχεις μηπως βρω καποια λύση κι εγω.. Αν τελικα διαβάσεις αυτο το μηνυμα απάντησε μου αν θες.. Σε ευχαριστω πολυ..

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Καλώς ήρθες Georgiacha. H angelinadance δεν νομίζω να απαντήσει. Πάντως, κάποια μέλη έχουν γράψει την γνώμη τους.
    Τώρα όμως που ανακίνησες το θέμα μπορεί να πάρεις και κάποια νέα γνώμη.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Εγω ετσι νιωθω οταν εχω υπογλυκαιμια και ταυτοχρονα εχω και απιστευτα νευρα

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loulouditsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ετσι νιωθω οταν εχω υπογλυκαιμια και ταυτοχρονα εχω και απιστευτα νευρα

Η κόρη μου λέει ότι νιώθει μαζί και ταραχή .
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •