Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: θα σας ενδιέφερε να μετέχετε σε μια ομάδα ψυχολ/κης υποστήριξης για άτομα με διαβήτη?

Ψήφισαν
68. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ναι, θα ήταν βοηθητικό

50 73,53%
  • όχι, δεν το θεωρώ απαραίτητο

18 26,47%
Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 88 από 88

Θέμα: Διαβήτης και ψυχολογία

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Ο διαβήτης είναι μία πολύπλοκη κατάσταση που παρεμβαίνει καθημερινά στις συνήθειες των ατόμων που πάσχουν από αυτόν και επηρεάζει καθοριστικά τις επιλογές της ζωής τους. Η διαρκής και προσεκτική αυτοδιαχείριση που απαιτείται σε καθημερινή βάση, προκειμένου να ελαχιστοποιηθούν οι επιπλοκές και οι κίνδυνοι σωματικής ασθένειας, προϋποθέτει μεγάλη προσωπική προσπάθεια και ικανότητα ευελιξίας στις καθημερινές συνήθειες.
    Η αγωνία και ο φόβος που προκαλείται από τη συνεχή προσπάθεια για τη ρύθμιση των τιμών του ζαχάρου στο αίμα συχνά πυροδοτεί συναισθήματα κούρασης, ματαίωσης, απογοήτευσης, ή ακόμα και θυμού ή ενοχής. Τα επίπεδα άγχους αυξάνονται μεγιστοποιώντας τον κίνδυνο για εμφάνιση συναισθηματικών διαταραχών.

http://www.noima.eu/
    Το συγκεκριμένο σάιτ,το έχει προτείνει ο Costis από το 2011...εγώ ήρθα σε επαφή μαζί τους πριν λίγες μέρες(κατόπιν προτροπής του Costis) και μου είπαν ότι δεν έχει συσταθεί καμία ομάδα αυτή τη στιγμή για να γίνουν συγκεντρώσεις για άτομα με διαβήτη.Παρ'όλα αυτά οι 4 ψυχολόγοι που είναι στο εν λόγω κέντρο,πλέον είναι αρκετά ενήμερες για το θέμα διαβήτη και είμαι σίγουρη ότι μπορούν να βοηθήσουν αποτελεσματικά...

Το γνωρίζω ότι οι εποχές είνα δύσκολες για ιδιωτικά κέντρα,αλλά αφενός η υγεία είναι πρωταρχικής σημασίας,αφετέρου οι συνεδρίες γίνονται 2 φορές το μήνα και κοστίζουν 50 ευρώ.Θεώρησα πολύ βασικό να κάνω αυτή την ανάρτηση γιατί όταν χρειάστηκα εγώ πριν 13 χρόνια μία τέτοια ομάδα,δεν υπήρχε πουθενά-στη Χαλκίδα τουλάχιστον-και επίσης επειδή θεώρησα ότι με κάτι τέτοιο θα ευεργετούντο κάποια άτομα...το αισθάνθηκα σαν ηθική υποχρέωση.

Η εν λόγω ομάδα βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας-για τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας δε νομίζω ότι είναι εύκολο να συσταθεί μία τέτοια ομάδα,αλλά αν χρειαστείτε ομάδα υποστήριξης για άτομα με διαβήτη και μιας και η τεχνολογία μας βοηθάει,ψάξτε να βρέιτε ειδικούς-εξειδικευμένους σε θέματα υγείας.
    Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι...

Περιοχή
    Xαλκίδα

Αν και δεν υπάρχει απόδειξη ότι ψυχολογικοί παράγοντες παίζουν κάποιον ειδικό ρόλο στην αιτιολογία του διαβήτη, έχει διαπιστωθεί ότι η πρώτη εμφάνισή του συμπίπτει με έντονες συγκινησιακές εμπειρίες, όπως το πένθος ή η κατάθλιψη.
    Είναι επίσης γνωστό ότι ένα συναισθηματικό στρες που συνοδεύεται από φόβο μπορεί να επιδεινώσει τον διαβήτη, ενεργοποιώντας τους ίδιους φυσιολογικούς μηχανισμούς που χαρακτηρίζουν άλλα είδη στρες, όπως αυτά που προκαλούνται από μία λοίμωξη, από ένα σωματικό τραύμα ή από υψηλό πυρετό.

Πέρα από την αιτιολογία του, στην πραγματικότητα ο διαβήτης είναι μία από τις διαταραχές που επηρεάζονται τόσο εύκολα όσο και δραματικά από ψυχολογικούς παράγοντες. Όπως για παράδειγμα σε κρίσιμες στιγμές στη ζωή του ανθρώπου, π.χ. στην περίπτωση αποχωρισμού ή θανάτου αγαπημένων προσώπων, που δημιουργούν συναισθήματα εγκατάλειψης και οργής.

Ένα διαβητικό άτομο, ως τρόπο διαμαρτυρίας είτε παραμελεί την δίαιτά του είτε κάνει κακή χρήση της ινσουλίνης. Κατά έναν ανάλογο τρόπο, ένας διαβητικός που πάσχει από μοναξιά και κατάθλιψη παραμελεί τη ρύθμιση της δίαιτάς του ή τις ανάγκες του για ινσουλίνη σκόπιμα, για να του παρασχεθεί ψυχολογική βοήθεια που θα τον ανακουφίσει. Επίσης, υπάρχει ακόμα και η περίπτωση του διαβητικού που χάνει ξαφνικά την επαφή με την πραγματικότητα, όχι από μία υπογλυκαιμική κρίση, αλλά από μία κατατονική αντίδραση ή μία υστερία.
    Το γεγονός και μόνο ότι πάσχει κάποιος από διαβήτη είναι αρκετό για να του δημιουργήσει ψυχολογικό πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ακόμα σοβαρότερο για το παιδί ή για τον έφηβο, του οποίου ο διαβήτης συχνά συμβαίνει να έχει μεγάλες διακυμάνσεις (εξ ού και ο χαρακτηρισμός του ως εύθραυστος διαβήτης).

Γενικά, όταν κάποιος μαθαίνει για πρώτη φορά ότι έχει διαβήτη, είναι επόμενο να αισθανθεί δυσάρεστα και ώσπου να προσαρμοστεί στη ζωή του διαβητικού, και ενδέχεται να πάθει κατάθλιψη. Επίσης μπορεί να αισθανθεί ακόμα και σοκ, το οποίο θα εξελιχθεί σε χρόνια φοβία ή υποχονδρίαση ή ακόμα και να μη θέλει να πιστέψει ότι έχει διαβήτη.

Σε κάθε περίπτωση, η αντίδραση του διαβητικού εξαρτάται από τον χαρακτήρα του. Για παράδειγμα, ένα άτομο επιθετικό, γίνεται ένας διαβητικός εχθρικός και εριστικός, και όχι σπάνια ακόμα και παρανοϊκός. Ενώ αντίστοιχα, ένα άτομο παθητικό γίνεται ένας διαβητικός ο οποίος παίρνει στάση ηττοπάθειας και παιδομορφικής εξάρτησης, κάτι που συμβαίνει συνήθως στις διαβητικές γυναίκες.

Γενικά, οι περιπτώσεις όπου χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη, ψυχανάλυση ή ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία, συνδυάζονται με την εμφάνιση ψυχωτικών συμπτωμάτων, όπως π.χ. σε περίπτωση ψυχωτικής μελαγχολίας. Σε κάθε περίπτωση, η ικανοποιητική παρακολούθηση του διαβήτη, απαιτεί τόσο μία συμπαθητική κατανόηση του χαρακτήρα του ασθενή και των συνθηκών της ζωής του, όσο και μία ειδική ετοιμότητα, αναφορικά με την επίδραση που μπορεί να έχουν διάφοροι συγκινησιακοί παράγοντες στην κατάστασή του.

http://www.iatronet.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ωραίο άρθρο Diana...Για το πένθος και την ηττοπάθεια έχω πολλά να πω....

Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dionz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο άρθρο Diana...Για το πένθος και την ηττοπάθεια έχω πολλά να πω....
    Mmmmmm.....και μένα κάπου με βρίσκει αυτό το άρθρο Διονυσία...
    χαίρομαι που σου άρεσε ή τουλάχιστον το βρήκες ενδιαφέρον..

Το πιο σημαντικό όμως,αν πρόσεξες είναι ότι σιγα-σιγά αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε πώς μας δημιουργήθηκαν τα προβλήματά μας....και όταν γνωρίζουμε την αιτία είναι πιο εύκολο να βρούμε και την λύση

Καλό βράδυ!

Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο σημαντικό όμως,αν πρόσεξες είναι ότι σιγα-σιγά αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε πώς μας δημιουργήθηκαν τα προβλήματά μας....και όταν γνωρίζουμε την αιτία είναι πιο εύκολο να βρούμε και την λύση
    Συμφωνώ στα παραπάνω και έχω να πω ότι το λάθος που έχω κάνει είναι ότι νομίζω ότι όλα μπορώ να τα κάνω μόνη μου,χωρίς βοήθεια έτσι ώστε να αποδείξω την αξία μου.Είμαι και πάρα πολύ υπερήφανος χαρακτήρας και όλο αυτό με κουράζει ώρες ώρες.

Περιοχή
    Xαλκίδα
    Συμφωνώ στα παραπάνω και έχω να πω ότι το λάθος που έχω κάνει είναι ότι νομίζω ότι όλα μπορώ να τα κάνω μόνη μου,χωρίς βοήθεια έτσι ώστε να αποδείξω την αξία μου.Είμαι και πάρα πολύ υπερήφανος χαρακτήρας και όλο αυτό με κουράζει ώρες ώρες.
    Μμμμμμ αυτό μου συμβαίνει και μένα λίγο,με τη διαφορά ότι εγώ ήθελα μια κάποια βοήθεια,ιδιαίτερα σε μικροτερη ηλικία αλλά δεν την είχα...αλλά ας μην είμαι αγνώμων.!
    Τώρα νομίζω σε αυτή την ηλικία είμαι αρκετά αυτόνομη οπότε δεν χρειάζομαι και τόοοοσο βοήθεια από άλλους.!

Σίγουρα το να πιέζεται κάποιος πολύ σχετίζεται και με τα διάφορα νοσήματα γι αυτό χρειάζεται παντού μέτρο.
    Υπερήφανος άνθρωπος να είσαι αλλά όχι εις βάρος της υγείας και της ψυχολογίας σου...

Αλήθεια έχεις καθόλου αναρωτηθεί τί είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να αποδείξεις τις τέλειες αποδόσεις σου πάντα;

Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια έχεις καθόλου αναρωτηθεί τί είναι αυτό που σε κάνει να θέλεις να αποδείξεις τις τέλειες αποδόσεις σου πάντα;
    Ο ηλίθιος εγωισμός μου και μόνο αυτός.Είναι οικογενειακό φαινόμενο και αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα...!!Όλοι πάσχουμε από αυτό και το ξέρουμε...Πάντως οι άνθρωποι που είναι δίπλα μου με στηρίζουν άσχετα εάν τους κόβω και γίνομαι "δύσκολη"...

Κουφέτο
    Περιοχή
    Λάρισα
    Και εγώ ακριβώς το ίδιο..

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 2 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 2 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •