Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Ταξιδιωτικές οδηγίες για διαβητικούς επιβάτες αεροσκαφών

Πρόεδρος Κατωμεριτών Το avatar του χρήστη Morfeas
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ

Exclamation Ταξιδιωτικές οδηγίες για διαβητικούς επιβάτες αεροσκαφών

Ταξιδιωτικές οδηγίες για διαβητικούς επιβάτες αεροσκαφών
    24/8/2006

Οδηγίες για τους διαβητικούς επιβάτες αεροσκαφών, έπειτα και την ενίσχυση των μέτρων ασφαλείας σε όλα τα διεθνή αεροδρόμια του κόσμου εξαιτίας της πρόσφατης επιχειρούμενης τρομοκρατικής ενέργειας εξέδωσε πριν λίγες μέρες η Οργάνωση ‘Διαβητικοί Ηνωμένου Βασιλείου’, όντας σε συνεννόηση με το Υπουργείο Μεταφορών. Σημειώνεται ότι η οργάνωση ‘Διαβητικοί Η.Β.’ αριθμεί σήμερα περισσότερα από 170.000 μέλη και αποτελεί την μεγαλύτερη οργάνωση του Η.Β., που ασχολείται με διαβητικούς ανθρώπους, χρηματοδοτεί σχετικές έρευνες και καμπάνιες ενημέρωσης, βοηθώντας παράλληλα ανθρώπους να εξοικειωθούν και να ζήσουν με τη νόσο αυτή. Στόχος της είναι να βελτιώσει τις συνθήκες ζωής των ανθρώπων με διαβήτη και να κτίσει ένα μέλλον ιδανικό για διαβητικούς. Πιο συγκεκριμένα, για όσους σκοπεύουν να ταξιδέψουν με αεροπλάνο η οργάνωση εξέδωσε τις ακόλουθες συμβουλές:
    • Ιδανική περίπτωση είναι οι διαβητικοί να έχουν μαζί τους σημείωμα γιατρού, που να εξηγεί τους λόγους για τους οποίους πρέπει να πάρουν το συγκεκριμένο φάρμακο εν ώρα πτήσης ή να έχουν μαζί τους κάρτα διαβητικού ατόμου, στην οποία υπάρχει φωτογραφία και υπογραφή γιατρού ή νοσηλευτή. Εναλλακτική περίπτωση αποτελεί μαζί με τα φάρμακα να έχει μαζί του ο εκάστοτε επιβάτης και τη σχετική συνταγή γιατρού.
    • Όλος ο ιατρικός/φαρμακευτικός εξοπλισμός του επιβάτη πρέπει να φυλάσσεται σε καθαρή πλαστική σακούλα.
    • Το προσωπικό της καμπίνας αεροσκάφους, αλλά και του ελέγχου επιβίβασης, θα πρέπει να γνωρίζει τις ανάγκες μεταφοράς διαβητικών ατόμων, αλλά και τις ανάγκες φαγητού και ποτού τους.
    • Δεύτερος εφεδρικός φαρμακευτικός εξοπλισμός επιτρέπεται μόνο σε περιπτώσεις βλάβης ή απώλειας του πρώτου.
    • Ο διαβητικός επιβάτης θα πρέπει να έχει μαζί του τη διπλάσια ποσότητα φαρμάκων από αυτή που πρέπει να πάρει κατά τη διάρκεια του ταξιδίου του, καθώς σε περίπτωση ασθένειας υπάρχει το ενδεχόμενο αύξησης της ισχύουσας δόσης.
    • Στο αεροσκάφος επιτρέπεται να έχεις μαζί σου περίπου50 μιλιγκράμ ινσουλίνης, αρκετή δηλαδή ποσότητα για μερικές εβδομάδες.
    • Σε περίπτωση που ο επιβάτης έχει ανάγκη μεγαλύτερης ποσότητας θα πρέπει να έχει την ινσουλίνη μαζί του στην καμπίνα, στους ειδικούς χώρους αποσκευών, καθώς σε περίπτωση μεταφοράς της με τις βαλίτσες στο ‘αμπάρι’ του αεροσκάφους εξαιτίας των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών υπάρχει ο κίνδυνος οριστικής αλλοίωσης του φαρμάκου. Από την άλλη, αν πρέπει οπωσδήποτε να μεταφερθεί με βαλίτσα, θα πρέπει να είναι τυλιγμένη με αρκετές πετσέτες, ώστε να διατηρείται σε όσο το δυνατόν καλύτερη θερμοκρασία, πάντα στη μέση της βαλίτσας.
    • Κατά την άφιξη σας στο προορισμό πρέπει να τσεκάρετε τις ποσότητες ινσουλίνης που μεταφέρατε και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται.
    • Επίσης, καλό είναι πριν αναχωρήσετε για τον προορισμό σας να ενημερωθείτε σχετικά με το που μπορείτε να προμηθευτείτε ινσουλίνη σε περίπτωση ανάγκης.
    • Διαβητικά άτομα που ταξιδεύουν με αεροσκάφος θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητά πλούσια σε υδατάνθρακες, όπως μπισκότα και αναψυκτικά, καθώς και νερό.
    Είμαι Πρόεδρος.....και μ' αρέσει!!!!

http://pareaki.blogspot.com

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Αυτή είναι χώρα!!!

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Omen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι χώρα!!!
    Ε τότε γιατί γύρισες Ελλάδα?
    Ήρωας...

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Έλα ντέ...Είμαι σίγουρος ότι ακόμα και σε αεροδρόμιο θα έχουν γκισέ για διαβητικούς!

Καραμέλα Το avatar του χρήστη mimimoon
    Περιοχή
    Λαρισα
    Σε λιγες μερες θα ταξιδεψω στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Γερμανια, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες πληροφοριες σε σχεση με τον σακχαρωδη διαβητη, οσον αφορα τουν ελεγχο που θα περασω απο Ελλαδα και απο Γερμανια στον γυρισμο, φοραω αντλια ινσουλινης... Εχω παρει στο τηλεφωνικο κεντρο και η τηλεφωνητρια μου απανταει "παρε για καλο και για κακο" και αυτο με αγχωνει ακομη περισσοτερο στο τι πρεπει να εχω μαζι μου απο ΧΑΡΤΙΑ...

Ευχαριστω πολυ!!
    Περιμενω συντομα νεα σας...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη annak
    Περιοχή
    athens
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mimimoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λιγες μερες θα ταξιδεψω στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Γερμανια, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες πληροφοριες σε σχεση με τον σακχαρωδη διαβητη, οσον αφορα τουν ελεγχο που θα περασω απο Ελλαδα και απο Γερμανια στον γυρισμο, φοραω αντλια ινσουλινης... Εχω παρει στο τηλεφωνικο κεντρο και η τηλεφωνητρια μου απανταει "παρε για καλο και για κακο" και αυτο με αγχωνει ακομη περισσοτερο στο τι πρεπει να εχω μαζι μου απο ΧΑΡΤΙΑ...

Ευχαριστω πολυ!!
    Περιμενω συντομα νεα σας...
    Πρόσφατα ταξίδεψα Ολλανδία με την κόρη μου και το μόνο που πήραμε ήταν μια απλή βεβαίωση από τον γιατρό μας στα αγγλικά που έλεγε ότι είναι ινσουλινοεξαρτώμενη και ότι απαιτείται να έχει μαζί της τις ινσουλίνες και το γλυκογόνο μέσα σε ψυγειάκι με παγοκύστες. Ενημέρωσα στο chek in και απλός μου είπαν να ενημερώσω τον αστυνομικό στον έλεγχο. Κανείς τους δεν μου ζήτησε την βεβαίωση (παρόλο ότι μου την ζήτησε η αεροπορική εταιρία που θα πετούσα να την έχω μαζί μου). Όχι μόνο είχα τις ινσουλίνες αλλά είχα μαζί μου και ανταλλακτικά, γλυκογόνα, χυμούς, οινόπνευμα ένα κουτί ολόκληρο βελόνισες κλπ και δεν μου είπαν τίποτα απολύτως.
    Όποτε θα σε συμβούλευα να κάνεις τον κόπο να ζητήσεις μια βεβαίωση από τον γιατρό σου κάλου κακού που να αναφέρει κιόλας ότι χρησιμοποιείς αντλία (μην νομίζουν ότι έχεις καμιά βόμβα). Αυτό που θα σου έλεγα οπωσδήποτε να κάνεις αν δεν έχεις ξανά ταξιδέψει με αυτές τις συνθήκες έξω, είναι να τα έχεις όλα διπλά αν όχι τριπλά (δυο μετρητές , τρία τέσσερα κουτιά ταινιούλες , δυο γλυκογόνα, ταμπλέτες γλυκόζης, ανταλλακτικά ινσουλίνης κ.λ.π.) και εννοείτε μαζί σου και όχι στην βαλίτσα! γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι συνθήκες θα αντιμετωπίσεις και άντε να βρεις πχ που θα αγοράσεις μετρητή και ταινίες αν σου χαλάσει μέσα στη νύχτα.
    Τέλος καλό θα είναι αν ταξιδεύεις μόνη να έχεις ένα ταμπελάκι απάνω σου μέσα από τα ρούχα σου (αν δεν έχεις ιδική ταυτότητα) που να λέει ότι είσαι ισνσουλινοεξαρτώμενη σε περίπτωση που κάτι συμβεί (όχι ότι θα συμβεί αλλά λέμε τωρα…)
    Καλό ταξίδι!

Καραμέλα Το avatar του χρήστη shadow
    Περιοχή
    XANIA
    Μην σε ανησυχεί τίποτα και εγώ ταξίδεψα Γερμανία πέρυσι και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα είχα ότι χρειαζόμουν μαζί μου και απλώς όταν πέρασα τον έλεγχο τους έδειξα την αντλία (χωρίς να την βγάλω).
    Χαλάρωσε λοιπόν και καλό σου ταξίδι! :)
    The sublime and the ridiculous are often so nearly related that it is difficult to class them separately. Tom Paine

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Έχω την εξής απορία,επειδή θα ταξιδέψω στην Αμερική, όπου υπάρχει μια διαφορά 10 ωρών, στην Tougeo πως θα καταφέρω να της αλλάξω την ώρα που θα την κάνω? Δεδομένου οτι θα είμαι εκεί για 13 μέρες και κατά το ταξίδι θα ξαναλλάξει η ώρα (απο -10 σε -12 ωρες)
    Έχει ξαναταξιδέψει κανείς με τέτοια διαφορά ώρας?
    Σκέφτομαι,επειδή και η Tougeo είναι και πιο σταθερή απο την Lantus ,να διατηρήσω την ώρα που θα την κάνω σύμφωνα με την Ελληνική ώρα.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Πάνε πολλά χρόνια από τότε που πήγα Καναδά για να θυμάμαι τι μου έβαλε η μαμά μου τότε, αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με κάποιες προτάσεις μου

1. Να κάνεις κάποιες μονάδες της γρήγορης ανά 1-2 ώρες τη μέρα που θα ταξιδεύεις και να κάνεις κανονικά την Tougeo στην ίδια ώρα που θα την έκανες στην Ελλάδα. Δηλαδή αν την κάνεις πχ. 11 το βράδυ στην Ελλάδα, θα την κάνεις 11 το βράδυ στην Αμερική
    2. Να κάνεις το ίδιο με το παραπάνω που σου είπα αλλά σπασμένο σε 2-3 φορές. Δηλαδή να κάνεις για 2-4 ώρες γρήγορη και μετά την Tougeo. Την επόμενη μέρα πάλι το ίδιο, ξεκινώντας την γρήγορη την ίδια ώρα που έκανες την προηγούμενη μέρα την Tougeo και για 2-4 ώρες. Έτσι θα σου πάρει 2-3 μέρες να φτάσεις στην πχ. 11 το βράδυ ώρα Αμερικής.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα... αν σου φάνηκε ενδιαφέρον και έχεις ερωτήσεις πες μου μήπως καταφέρω να τα γράψω καλύτερα!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Κωστάκη μου,εμένα προσωπικά το τελευταίο που θα με άγχωνε θα ήταν πότε να κάνω την αργή μου ινσουλίνη.
    Την προηγούμενη εβδομάδα ξέχασα να κάνω το βράδυ την Lantus και τη έκανα το πρωί κατά τις 10 όπου και ξύπνησα!

Στη συνέχεια το βράδυ της ίδιας μέρας έκανα κανονικά την βραδινή μου και δεν υπήρξε καμία μεταβολή.
    Εμένα πολύ περισσότερο θα με άγχωνε η καθημερινή μου ρύθμιση-αυτό που με δυσκολεύει και όσο είμαι στην Ελλάδα δηλαδή,πόσο μάλλον στην έρημο που θα πας εσύ και θα είχα συνεχώς στο μυαλό μου,αν τελειώσουν τα αναλώσιμα τί θα κάνω καταμεσής της ερήμου.....(γλυκόζη.χυμοί κλπ)

Τώρα νομίζω η διαφορά ώρας δεν θα επρεπε να σε αγχώνει καθόλου,αν για τα υπόλοιπα είσαι cool.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •