Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Ενημερωτική και εκπαιδευτική ημερίδα για τον σακχαρώδη διαβήτη

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο filos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία εκδήλωση !!
    Αρχίσαμε στις 10.30΄ και τελειώσαμε στις 18.30΄.
    Αύξησα τις γνώσεις μου !!
    Καλά,γιατί δεν είπες τίποτα εσύ;
    Μυστικό μας το κράταγες;

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο filos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία εκδήλωση !!
    Αρχίσαμε στις 10.30΄ και τελειώσαμε στις 18.30΄.
    Αύξησα τις γνώσεις μου !!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, γιατί δεν είπες τίποτα εσύ;
    Μυστικό μας το κράταγες;
    Όχι, δεν το κράταγα μυστικό, αλλά μέχρι και το Σάββατο το απόγευμα, δεν είχα αρκετές δυνάμεις, για να ξέρω εάν θα πάω ή όχι.
    Την Κυριακή το πρωί, αισθάνθηκα κάπως καλύτερα, οπότε το αποφάσισα να πάω και πήγα.

Υ. Γ. : Φυσικά και θα χαιρόμουν πάρα πολύ, να συναντιόμασταν !!
    Γιάννης "Φίλος"
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!!

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    Γιάννης "Φίλος"
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!!

Δουλεύοντας ως δάσκαλος σε δημοτικό, είχε θιχτεί παλιότερα να προσπαθήσουμε να γίνει κάποια ενημέρωση σε παιδιά και γονείς για το σακχαρώδη διαβήτη αλλά δε βόλευαν οι μέρες. Προσπάθησα εγώ και δυο συνάδελφοι να φέρουμε σε σχολείο κάποιους ειδικούς αλλά αυτό που κατάλαβα είναι πως το ενδιαφέρον δεν ήταν αρκετό του στυλ, αφού δεν έχω το θέμα εγώ, δε με ενδιαφέρει. Είναι κρίμα, να μην ενημερώνονται νέοι άνθρωποι.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JohnK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύοντας ως δάσκαλος σε δημοτικό, είχε θιχτεί παλιότερα να προσπαθήσουμε να γίνει κάποια ενημέρωση σε παιδιά και γονείς για το σακχαρώδη διαβήτη αλλά δε βόλευαν οι μέρες. Προσπάθησα εγώ και δυο συνάδελφοι να φέρουμε σε σχολείο κάποιους ειδικούς αλλά αυτό που κατάλαβα είναι πως το ενδιαφέρον δεν ήταν αρκετό του στυλ, αφού δεν έχω το θέμα εγώ, δε με ενδιαφέρει. Είναι κρίμα, να μην ενημερώνονται νέοι άνθρωποι.
    Καλησπέρα και καλωσήρθες!
    Όντως το ενδιαφέρον των γονιών μάλλον δεν είναι αυτό που θα έπρεπε. Πέρσυ οργανώσαμε σε δυο δημοτικά σχολεία (με τους αντίστοιχους συλλόγους γονέων και με διαιτολόγο), ομιλίες για τη διατροφή του παιδιού και το διαβήτη. Και ενώ αρκετοί είχαν δηλώσει ότι θα παρακολουθήσουν, τελικά η συμμετοχή ήταν μάλλον ισχνή (αν και θερμή, από αυτούς που όντως ήρθαν). Φαντάζομαι ότι η καθημερινότητα και τα προγράμματα του καθενός είναι αρκετά φορτωμένα και δεν χωράνε εύκολα τέτοιες εκδηλώσεις.
    Νομίζω πάντως ότι οι εκπαιδευτικοί έχετε μεγαλύτερη ευχέρεια πάνω σ' αυτό το κομμάτι, της ενημέρωσης. Εφόσον βλέπω ότι έχεις ενδιαφέρον, σου προτείνω να ψάξεις το "Ο Παντεσπάνιους κι εγώ". Είναι ένα βιβλίο (που συνοδεύεται και με αντίστοιχο εκπαιδευτικό υλικό), το οποίο είναι γραμμένο σαν ημερολόγιο ενός παιδιού με διαβήτη και απευθύνεται σε παιδιά του δημοτικού. Προσωπικά το βρήκα εξαιρετικό! Άμεσο, ευαίσθητο, ευχάριστο, για μικρούς και μεγάλους. Πρέπει να έχει διανεμηθεί από πέρσυ σε όλα τα δημοτικά, αλλά μπορείς πολύ εύκολα να το βρεις να το διαβάσεις δωρεάν και στο ίντερνετ (το προτείνω και στους υπόλοιπους εδώ μέσα) και αντίστοιχα να επικοινωνήσεις για να σου στείλουν δωρεάν το υλικό. Θα μπορούσες πχ να το εντάξεις στην "ευέλικτη ζώνη" ή ακόμα και να στήσεις με τα παιδιά παράσταση και να την παρουσιάσουν στους γονείς (που τότε σίγουρα θα έρθουν)!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JohnK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι παρότι ο διαβήτης έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις,δεν υπάρχουν τόσα πολλά παιδιά στα σχολεία που να έχουν διαβήτη,ουτως ώστε να γίνει μία συντονισμένη προσπάθεια.

Τωρα δεν ξέρω για ποιόν λόγο εσείς ενδιαφέρεστε για μία τέτοια ενημέρωση.Αν έχετε κάποιο παιδάκι στην τάξη με διαβήτη και εφόσον θέλει και αυτό μπορείτε να ενημερώσετε κάποια στιγμή και τα υπόλοιπα παιδάκια τί συμβαίνει.

Για μένα το καλύτερο είναι να μπουν ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί στα σχολεία και να ρυθμίζουν εκείνοι θέματα όπως αυτό και πολλά άλλα....
    Νομίζω ότι από πέρυσι έγιναν κάποιες προσλήψις σε γυμνάσια και λύκεια.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •