Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Σύλλογοι Διαβητικών

Exclamation Σύλλογοι Διαβητικών

Ένα από τα ζητήματα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό,
    είναι και οι σύλλογοι διαβητικών που υπάρχουν στην Ελλάδα.
    Είμαι διαβητικός τύπου 2. Εδώ και ένα χρόνο περίπου. Για να πω την αληθεια,
    μόνο τους τελευταίο μήνες έχω πάρει το ζήτημα σοβαρά!!!!!
    Προσπαθώ να το ελέγξω. Πριν από μέρες, σκέφθηκε ότι ίσως θα έπρεπε
    να είμαι γραμμένος σε ένα Σύλλογο Διαβητικών. Στην πόλη μου υπάρχει
    ένας τέτοιος. Πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί για να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω
    για να γραφτώ. Μου είπαν ότι έχουν ένα χαρτί με τα απαραίτητα που χρειάζονται
    Θα πάω να το πάρω. Ζητάνε από βεβαίωση γιατρού (λογικό αυτό), μέχρι χαρτιά
    της εφορίας, και πάρα πολλά άλλα χαρτιά, όπως μου είπε κάποιος στο τηλέφωνο.
    Πριν απ' όλα όμως, έχω ακούσει ότι κάθε τόσο, μια - δυο φορές το χρόνο,
    δίνουν στα μέλη τους ρύζι, μακαρόνια, τυρί.
    Ερωτώ λοιπόν και ίσως ξέρετε να μου λύσετε ορισμένες απορίες.
    1. Σε τι χρησιμεύει να είσαι μέλος συλλόγου διαβητικών?
    2. Είναι μόνο για τα τρόφιμα? Αυτό προσωπικά δεν με απασχολεί.
    3. Σε βοηθούν κάπου? Υπάρχει καλύτερα πρόσβαση σε ιατρικές υπηρεσίες?
    4. Υπάρχει κάποια έκπτωση, ας πούμε, σε φάρμακα?
    Και οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Θα ήθελα να μάθω.
    Πιστεύω ότι θα ενδιαφέρει αρκετούς από εδώ μέσα.
    Ευχαριστώ

ice_cream
    Guest

elafi

Καλησπερα elafi
    Σκοποι της δημιουργιας και της υπαρξης συλλογων διαβητικων πανελλαδικα ειναι αρκετοι.
    Καταρχας μετεχοντας σε συλλογο διαβητικων μπορεις να ενημερωνεσαι για νεωτερες εξελιξεις πανω στο διαβητη. Για παραδειγμα απο οσο ξερω και που και εγω σε ημεριδα συλλογου ειχα ακουσει υπαρχουν ,νεα φαρμακα για το διαβητη τυπου 2, νεας γενιας.
    Το δευτερο που μπορεις να παρεις ειναι παλι μεσα απο εκδηλωσεις για τη διαχειριση του διαβητη σου. Ποιες μπορει να ειναι οι επιπλοκες, πως δημιουργουνται, αλλα και πως προλαμβανονται και αποφευγονται ακομα.
    Το τριτο να ερθεις σε επαφη με αλλα ατομα που εχουν διαβητη και να συναστραφεις μαζι του μοιραζοντας εμπειριες, αυτο ειναι βασικο σε εμας ποου εχουμε τυπου 1. Το ψυχολογικο σκελος δηλαδη.
    Το τεταρτο ειναι καποιες συνδικαλιστικες κατακτησεις που σε αφορουν αμεσα στον εργασιακο σου χωρο ή στο τροπο των παρεχομενων υπηρεσιων υγειας.
    Να σου πω ειδικα σε αυτο ότι προσφατα κοιτουσα κατι φακελους στη δουλεια κανοντας μια ταξινομηση που μου ειπανε και ειδα πως καποιος επικαλεστηκε το προβλημα του διαβητη του προκειμενου το αυθαιρετο κτισμα του να παρει ρευμα. Μεγαλη υποθεση.
    Για το ρυζι και τα τροφιμα γενικα κοιτα να δεις και εμενα μου φενοταν καπως παραηξενο που ενας συλλογος εδω στη Κρητη το εκανε, μαλιστα λεω τωρα για ελεημοσυνη μας εχουνε, αλλα μετα εκατσα και σκεφθηκα και ειδα οτι υπαρχουν οικογενειες που πραγματικα το ειχαν αναγκη. Απλα αυτα τα πραγματα πρεπει να γινονται αθορυβα.
    Για τις ειδικες τιμες στα φαρμακα δεν ξερω αν γινεται να σου πω. Και καλυτερα να μην υπαρχει μεγαλη συνδεση των συλλογων με εταιριες, προσωπικη γνωμη. Απλα σε πολλες εκδηλωσεις χορηγοι ειναι εταιριες και προσπαθωντας να προωθησουνε τα προιοντα τους κανουν και προσφορες. Αν και αυτο εχει απαγορευτει με νομο του Κακλαμανη γιατι παιρνουν προσωπικα δεδομενα, αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
    Παντως να ξερεις πως οι συλλογοι, ολοι και ειμαι σιγουρος, εχουν πολλα που κανουν και πολλα που δε κανουν για αυτο καλο θα ηταν ανθρωποι που θελουν να βοηθησουν, που βλεπουν μια αναγκη, να μπουν να βοηθησουν.
    Συγνωμη αν σε κουρασα και με ολο το σεβασμο να ασχολησαι μονο σοβαρα με το διαβητη σου χωρις ομως να σου γινει και εμμονη.

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Είμαι και εγώ μέλος κάποιου συλλόγου και με έχει βοηθήσει σε πολλά θέματα...!Εκδίδει για παράδειγμα ένα περιοδικό κάθε 3 μήνες με όλα τα τελευταία νέα γύρω από τον σακχαρώδη διαβήτη!Επίσης διοργανώνει διάφορες εκδηλώσεις στις οποίες έχω γνωρίσει πάρα πολλούς ανθρώπους με διαβήτη και πιστέψτε με έχω κάνει και πολύ καλές φιλίες!!!
    Διοργανώνει κάθε χρόνο παιδικές κατασκηνώσεις για παιδιά με σακχαρώδη διαβήτη σε συνεργάσία με το ταμείο της Εθνικής τράπεζας!!!!

Σημαντικό επίσης είναι ότι το κόστος της συνδρομής είναι μικρό!
    ...Ήρωας...

ice_cream
    Guest

Natasa

Σωστα
    Μια και ανηξε αυτη η συζητηση και απευθυνομαι σε ολους, θελω να κανω το εξης ερωτημα.
    Τι θα θελατε εσεις απο απο τους συλλογους των διαβητικων;
    Δηλαδη τι πιστευεται οτι θα πρεπει να κανει ενας τετοιος συλλογος;

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Για αρχή.....να μην υπάρχουν ανάμεσα στους συλλόγους κόντρες....!!!!
    ...Ήρωας...

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μία γραμμή επικοινωνίας ή ένα mail που να σου απαντούν υπεύθυνα σε κάθε ερώτημα σχετικό με την πάθηση ή τα δικαιώματα που έχεις.
    Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για επίδομα ή ποσοστά αναπηρίας και μέσα από αυτό το forum να μαθαίνουμε ότι άλλα λέει ο ένας υπάλληλος στην τάδε Πρόμοια και άλλα ο συνάδελφός του στη δείνα Πρόνοια. Αν είχες μία τέτοια απάντηση που να αναφέρει νόους και εγκυκλίους, θα τους κόλλαγες κυριολεκτικά στον τοίχο.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

ice_cream
    Guest

Συλλογοι

Να τους τα λετε ομως αυτα και αμα μπορειτε να συμμετεχετε και εσεις, οι συλλογοι δεν ανηκουν , ουτε μονο στους γιατρους, ουτε μονο στους διαβητικους, ουτε μονο στα νοσοκομεια, ουτε μονο στους προεδρους.
    Ανηκουν σε ολο το κοσμο που περιστρεφεται γυρω απο το διαβητη.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Ολγα
    Περιοχή
    Efkarpía, Thessaloniki, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COPIER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία γραμμή επικοινωνίας ή ένα mail που να σου απαντούν υπεύθυνα σε κάθε ερώτημα σχετικό με την πάθηση ή τα δικαιώματα που έχεις.
    Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για επίδομα ή ποσοστά αναπηρίας και μέσα από αυτό το forum να μαθαίνουμε ότι άλλα λέει ο ένας υπάλληλος στην τάδε Πρόμοια και άλλα ο συνάδελφός του στη δείνα Πρόνοια. Αν είχες μία τέτοια απάντηση που να αναφέρει νόους και εγκυκλίους, θα τους κόλλαγες κυριολεκτικά στον τοίχο.
    Χθες είχε συνάντηση ο σύλλογος διαβητικών Αγ. Δημήτριος Θεσσαλονίκης τα άτομα με διαβήτη τύπου Ι. Συναντηθήκαμε και ανταλάξαμε απόψεις και θέσαμε προβλήμα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά είτε με τα ταμεία είτε με τους γιατρούς. Τα παιδιά ξεκινάνε κάτι καινούργιο για την πόλη και ελπίζω να πάει καλά. Ετοιμάζουν ένα site στο οποίο θα μπορούν ολοι να ενημερώνωνται και επιπλέον να ρωτάνε διαφορα που τους απασχολούν και θα δίνονται απαντήσεις από ειδικευμένους γιατρούς.
    Επίσης θα κάνουμε συναντήσεις -σαν την χθεσινή- για γνωριμία και καφεδάκι. Αν κάποιος που είναι απο δω κοντά θέλει να μου πει να του δώσω στοιχεια να βρεθεί μαζί μας.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Όταν θα ξαναβρεθείτε, πρότεινέ το. Όλοι έχουμε τον γιατρό μας που μας παρακολουθεί και τον οποίο θα ρωτήσουμε πρώτα από τον γιατρό του site.
    Περισσότερο χρήσιμη θα ήταν μία υποστήριξη σχετικά με το Δημόσιο.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece

Σύλλογοι Διαβητικών

Με ευκαιρία κάποιων ποστ σε άλλοι θέμα ξεκινάω αυτό εδώ για να συζητήσουμε σχετικά με τους συλλόγους διαβητικών που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα.

Ερώτηση πρώτη, ποια είναι η δράση τους? Τι σκοπό έχουν? Ποιοι τους δημιουργούν (ερώτηση με πολλά σκέλη)

Ερώτηση δεύτερη, υπάρχουν μέλη μας που είναι μέλη συλλόγων ή ακόμα και στην ομάδα διαχείρισης τους? Θέλουν να εμφανιστούν και να μας μιλήσουν για τους συλλόγους τους?

Ερώτηση τρίτη, γιατί δεν έχουν κάνει καμία κίνηση να μας πλησιάσουν και να προβληθούν μέσα από το SugarFree? Να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε ένα δίκτυο, ώστε να είναι βοηθήσουμε τους διαβητικούς όλης τη Ελλάδας?

Υπήρξα μέλος πριν πολλά χρόνια, ενός συλλόγου, γνώρισα 5-6 άτομα, βγήκαμε 2-3 φορές, αλλά μετά απόλυτη σιγή! Και στις συναντήσεις μας μιλούσαν μόνο ιατροί...επικοινωνία μεταξύ μας δεν υπήρχε όπως τώρα!

Οπότε θα ήθελα πραγματικά να μάθω περισσότερα. θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε απαντήσεις υπάρχουν...ακόμα και αρνητικές.

Φιλικά.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •