Συμφωνώ απόλυτα με τον Copier. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να μη χάσεις τη σειρά του βασικού ρυθμού. Αρκεί βέβαια αν υπάρχει άθληση να υπάρχει γεύμα ενδιάμεσα (χυμός ή κάποιο άλλο σκεύασμα με ζάχαρη που κυκλοφορεί) ώστε να μην υπάρξει υπογλυκαμία.

Από δική μου εμπειρία με έντονες προπονήσεις (μπάσκετ) και μετά από 2-3 χρόνια πειραματισμών, το πήρα απόφαση και "σπάω" τις προπονήσεις στα 2.
Πριν την προπόνηση θέλω ζάχαρο τουλάχιστον 150 γιατί έχω ήδη το βασικό ρυθμό της προηγούμενης ώρας να δουλεύει. Αν μπω με χαμηλότερο ζάχαρο έχω υπογλυκαιμία στο πρώτο μισάωρο. Ενδιάμεσα στην προπόνηση (περίπου στη 1 ώρα) κάνω μέτρηση και βλέπω πως τα πάει το ζάχαρο. Συνήθως είναι στο ίδιο επίπεδο που το άφησα πριν, οπότε βάζω το μισό απ'ότι θα έπαιρνα σε βασικό ρυθμό αν δεν έκανα προπόνηση. Αν είναι ψηλότερο τότε το extra bolus που θα χρειαζόμουν αν δεν έκανα προπόνηση το ρίχνω στο μισό ή και στο 1/3 αν είναι με μεγάλη ένταση η προπόνηση. Αν είναι χαμηλότερο τότε πίνω χυμό (συνήθως βύσσινο ή τσάι που έχουν αρκετή ζάχαρη. Ποτέ σοκολάτα γιατί αργεί να ανεβάσει) περίπου στο ένα ή ενάμισι ισοδύναμο.
Μετά την προπόνηση βάζω την αντλία κανονικά και ανάλογα το ζάχαρο θα ρίξω πάλι bolus (μειωμένο) ώστε να διορθώσω τυχόν λάθος μου και για να καλύψω το βασικό ρυθμό γιατί ο βασικός ρυθμός δεν αρχίζει αμέσως να λειτουργεί στον οργανισμό, αλλά θέλει λίγη ώρα μέχρι να απορροφηθεί.

Μετά την άσκηση να έχετε στο νου σας ότι τα ψηλά που είχε πριν από τη διαδικασία με τις ενδιάμεσες μετρήσεις, δε τα τα έχει πια και για αρκετές ώρες μετά την άσκηση θα χρειάζεται να έχει λιγότερο βασικό ρυθμό και λιγότερη ανάγκη ινσουλίνης σε γεύματα.

Πριν κάνω αυτό με τον έλεγχο ενδιάμεσα στις προπονήσεις, είχα πολύ άσχημα ζάχαρα. Μετά την προπόνηση ήμουν με ζάχαρο πάνω από 250 και πολλές φορές έφτανα τα 350 με μεγάλη ευκολία χωρίς γεύμα. Μόλις έριχνα ούτε καν τις μισές μονάδες που κανονικά θα χρειαζόμουν, άρχιζαν οι επικίνδυνες υπογλυκαιμίες. Οπότε έπρεπε να κάνω κάτι. Οι διακυμάνσεις αυτές μου χαλούσαν τα ζάχαρα όλου του 24ώρου τουλάχιστον και φυσικά έφερναν ξενύχτι και άσχημη σωματική κατάσταση.

Αν θέλετε να δοκιμάσετε αυτό που έκανα κι εγώ, να ξέρετε ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Πρέπει να ρωτήσετε το γιατρό σας για το πόσες μονάδες θα χρειαστεί ενδιάμεσα και τι γεύματα, αλλά και να πειραματιστείτε λίγο και μόνοι σας με μικρές πάντα αλλαγές κάθε φορά. Είμαι σίγουρη ότι πολύ γρήγορα θα βρείτε τι ακριβώς χρειάζεται