Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Τρομερή άρνηση για τις ενέσεις

Τρομερή άρνηση για τις ενέσεις

Καλησπέρα. Η κόρη μου είναι 3 ετών και διαγνώστηκε πριν 1 μήνα περίπου.
    Εκτός των άλλων έχουμε τρομερή άρνηση να κάνουμε την ένεση μας. Πάνω από μία ώρα πολλές φορές και στο τέλος καταφεύγουμε σε απειλές και ουσιαστικά την ακινητοποιούμε για να τα καταφέρουμε.

Μου πρότειναν το iport έτσι ώστε να μην πονάει την ώρα της ένεσης.

Γνωρίζει κάποιος κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει; Ευχαριστώ

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gkaikov Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Η κόρη μου είναι 3 ετών και διαγνώστηκε πριν 1 μήνα περίπου.
    Εκτός των άλλων έχουμε τρομερή άρνηση να κάνουμε την ένεση μας. Πάνω από μία ώρα πολλές φορές και στο τέλος καταφεύγουμε σε απειλές και ουσιαστικά την ακινητοποιούμε για να τα καταφέρουμε.

Μου πρότειναν το iport έτσι ώστε να μην πονάει την ώρα της ένεσης.

Γνωρίζει κάποιος κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει; Ευχαριστώ
    Καλησπέρα και καλή δύναμη, τώρα σε αυτό καλό θα ήταν να απαντούσε ο Sugardoc, καθότι και διαβητολόγος ή κάποια μητέρα. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες μητέρες με μικρά παιδιά με διαβήτη που υπήρχαν στο forum παλιά και είχαν τα ίδια θέματα έχουν εξαφανιστεί εδώ και πάρα πολύ καιρό.
    Θυμάμαι όμως ότι μια μητέρα έκανε και αυτή ενέσεις (τρυπιόταν μόνο, χωρίς να κάνει ινσουλίνη) για να την δει ο μικρός της. Μετά έκανε και ο πατέρας του το ίδιο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε βοηθάει καθόλου. Είμαι και 'γω με ΣΔ1 30 χρόνια τώρα και με έχει δει άπειρες φορές να κάνω ένεση. Τις δικές μου μάλιστα τις κάνουμε μαζί τελευταία. Αλλά μάταια.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Λυπάμαι πάρα πολύ που ζορίζεστε τόσο. Καταλαβαίνουμε όλοι και για ποιο λόγο νιώθει έτσι. Νομίζω η μόνες λύσεις είναι το iport και η αντλία με καταγραφέα για αποφυγή ενέσεων και τακτικών μετρήσεων
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Καλημέρα κι από μένα. Φαντάζομαι είναι πολύ ζόρικο το θέμα με αυτές τις ηλικίες, τη στιγμή που ακόμα και νεαροί (ή και μεγαλύτεροι) ενήλικες δυσκολεύονται να αποδεχτούν την πάθησή τους και τη θεραπεία. Δεν έχω καμια ειδική γνώση να προσφέρω πάνω σ' αυτό. Ίσως ένας παιδο-ψυχολόγος θα μπορούσε κάπως να βοηθήσει. Το σίγουρο είναι ότι η φάση που περνάει η κόρη σας είναι αρκετά κρίσιμη για την εικόνα που θα σχηματίσει για την πάθησή της και για την αντιμετώπισή της αργότερα.

Το i-port ή η αντλία θα ήταν ίσως μια λύση (αλήθεια, για εσάς την έχετε σκεφτεί την αντλία; ). Πάντως καλό θα ήταν να αποφύγετε την ένταση και τις απειλές, όσο κουραστικό ή αγχωτικό κι αν είναι για σας. Μπορεί να είναι πολύ μικρή, αλλά αυτό ίσως να είναι και καλύτερο από το να συνέβαινε πχ στην εφηβεία. Ίσως τώρα είναι πιο εύκολο να της περάσετε, ήρεμα και σταθερά, ότι για να φάμε (ή για να πάμε για ύπνο) πρέπει να κάνουμε το ενεσάκι. Αν καταφέρετε να της το κάνετε βίωμα από τώρα, πιθανότατα θα το διαχειρίζεται καλύτερα και όταν μεγαλώσει και το αναλάβει μόνη της.

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, ψάξτε λίγο και τα βιβλία με την Κόκο τη μαϊμουδίτσα. Διατίθενται από μια φαρμακευτική (θα βρείτε εύκολα ποια, για να μην κάνω διαφήμιση) που τα έχει εκδώσει σε συνεργασία με τη Disney. Νομίζω ότι μπορεί να μιλήσουνε στη μικρή σας πιο αποτελεσματικά και στη γλώσσα της.

Εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •