Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αυξημένο σάκχαρο μετά το πρωϊνό

Αυξημένο σάκχαρο μετά το πρωϊνό

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι σχετικά καινούρια στο forum κ αυτό είναι το πρώτο μου post. Ο άντρας μου έχει δ. Τύπου 1 κ το τελευταίο διάστημα λόγω κάποιων κιλών που έχει πάρει κ λόγω στρες έχει απορυθμιστεί. Παλεύουμε εδώ και πάνω από ένα μήνα να το φέρουμε στα ίσια του. Έχουμε αλλάξει την 24ωρη και αυξάνουμε τη δόση ανά δύο μονάδες σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού (στις 38 μονάδες toujeo από σήμερα), προσέχουμε πολύ στη διατροφή και μεταφέραμε το βασικό γεύμα το μεσημέρι αντί για το βράδυ.
    Η novorapid τον πιάνει μια χαρά πλέον στο μεσημεριανό και στο βραδινό (με αναλογία 1,5 μονάδα / 1 ισοδύναμο υδατ.). Και πλέον κοιμάται μια χαρά το βράδυ με φυσιολογικά σάκχαρα (τέλεια ευθεία γραμμή στο libre γύρω στο 110).
    Το πρόβλημα είναι το εξής. Ενώ ξυπνάει με νορμάλ μέτρηση το πρωί, π.χ. 110, και παίρνει την 24ωρη, μετά ανεβαίνει απότομα. Μία ώρα μετά που θα φάει το πρωινό του μπορεί να είναι προγευματικά γύρω στο 150. Ο γιατρός του είπε πλέον να παίρνει 13 μονάδες με το πρωινό αλλά δεν τον πιάνουν. Σήμερα πχ ήπιε ένα ποτήρι γάλα με 3-4 κρακεράκια, πήρε τις 13 μονάδες του (που μου φαίνεται υπερβολική δόση για αυτό το γεύμα) κ δύο ώρες μετά το σάκχαρο σκαρφαλωμένο στο 260!Καμιά ιδέα κανείς??

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα Cleo και καλώς ήρθες στην παρέα!
    Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά πράγματα για το θέμα αυτό αλλά νομίζω ότι ο γιατρός του έχει τον πρώτο λόγο αφού σας έχει δώσει και νέες οδηγίες. Τί σας έχει πει γι'αυτό που συμβαίνει το πρωί?
    Εγώ προσωπικά ήθελα να σας πω ότι εδώ και 27 χρόνια δεν τρώω πρωινό γι'αυτό το λόγο, μου είναι πολύ δύσκολο,εάν όχι ακατόρθωτο, να υπολογίσω τις ακριβείς μονάδες για να μην κάνει αυτό το άλμα. Το πρωί είναι μια ξεχωριστή ώρα της ημέρας όπου ενεργοποιούνται διάφοροι μηχανισμοί στο σώμα και εκκρίνουν ορμόνες οι οποίες ανταγωνίζονται την ινσουλίνη.
    Εγώ παρά πολλές φορές ξυπνάω με 120 και χωρίς να φάω τίποτα, κανω 3-4 μονάδες γιατί αλλιώς κάνει αυτό το άλμα.
    ( Κάνω την tougeo το βράδυ).
    Επίσης θέλει και έρευνα μήπως το βράδυ κάνει κάποιο χαμηλό ζάχαρο που δεν φαίνεται στο Libre.
    Και κάτι τελευταίο που ίσως είναι και το πιο σημαντικό, όταν φύγει το στρες θα φτιάξουν και τα πράγματα μόνα τους. Όσο υπάρχει, γίνεται ένας φαύλος κύκλος που πολλές φορές οδηγεί σε λάθος αποφάσεις για την ρύθμιση. Το οποίο με την σειρά του ξανα οδηγεί σε λάθος αποφάσεις. Δώστε χρόνο με πράγματα που θα ηρεμήσουν τον σύζυγο και θα φτιάξουν όλα.
    Αυτά για την ώρα...

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτό το πρόβλημα το έχω κι εγώ... με το που σηκωθώ από το κρεβάτι είτε πρωί είτε αν κοιμηθώ το μεσημέρι, αρχίζει η άνοδος φάω δε φάω. Αν αράξω και δε σηκωθώ, δεν ανεβαίνει και ας σερφάρω στο κινητό για ώρες!! Το βρήκα το κόλπο του και απλά βάζω λίγες μονάδες παραπάνω στην προγραυματινή την πρωινή
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Καλησπέρα κι από 'μένα. Ο Κωστής τα είπε πραγματικά πολύ ωραία. Κάτι που θα μπορούσα να συμπληρώσω είναι ότι εκτός από τις παραπάνω μονάδες που μπορεί να χρειάζονται λόγω των πρωινών "αντιστασιακών" ορμονών, ίσως μπορείτε να παίξετε λίγο και με το timing της ένεσης: Στο πρωινό πολλές φορές είναι (ακόμα πιο) απαραίτητη η αναμονή ανάμεσα στην ένεση και στο φαγητό, για να προλάβουν να συμπέσουν οι καμπύλες ινσουλινης και υδατάνθρακα.
    Αλλά το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι άλλο: Να έρθετε στην αυριανή τσιπουροσυνάντηση και να τα συζητήσουμε όλα από κοντά!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Live streaming για εμάς που δε θα έρθουμε παρακαλώ!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Καλησπέρα σε όλους!! Έστω και καθυστερημένα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Costis τελικά αυτή ήταν η λύση, έκοψε το πρωινό (εξάλλου ποτέ δεν το συνήθιζε, το ξεκίνησε μόνο για το διαιτολόγιο που του έδωσε ο γιατρός για να χάσει κιλά) κ πλέον είναι μια χαρά. Και κιλά αρχίσαμε να χάνουμε κ το στρες ρυθμίστηκε κ οι μετρήσεις πλέον έχουν σταθεροποιηθεί αρκετά!
    Sugardoc τη χάσαμε την τσιπουροσυνάντηση δυστυχώς, αλλά περιμένουμε την επόμενη με ανυπομονησία

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cleo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!! Έστω και καθυστερημένα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Costis τελικά αυτή ήταν η λύση, έκοψε το πρωινό (εξάλλου ποτέ δεν το συνήθιζε, το ξεκίνησε μόνο για το διαιτολόγιο που του έδωσε ο γιατρός για να χάσει κιλά) κ πλέον είναι μια χαρά. Και κιλά αρχίσαμε να χάνουμε κ το στρες ρυθμίστηκε κ οι μετρήσεις πλέον έχουν σταθεροποιηθεί αρκετά!
    Sugardoc τη χάσαμε την τσιπουροσυνάντηση δυστυχώς, αλλά περιμένουμε την επόμενη με ανυπομονησία
    Πολύ ευχάριστα νέα, μπράβο!

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •