Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Τί σας δυσκολεύει περισσότερο στο να επιτύχετε καλές τιμές γλυκόζης και συνεπώς καλή

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Τί σας δυσκολεύει περισσότερο στο να επιτύχετε καλές τιμές γλυκόζης και συνεπώς καλή

Λοιπόν και για να ξεσκουριάσουν τα δάχτυλά μας, έχω αυτή την ερώτηση προς όλους τους γλυκούληδες και τις γλυκούλες. Ίσως να βγάλουμε και χρήσιμα συμπεράσματα. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος καλές τιμές HbA1c εννοώ κάτω από 6.7.

Για να ξεκινήσω πρώτος, εμένα με δυσκολεύει τρομερά η συνεχής αυξομείωση της βασικής ινσουλίνης. Π.χ πριν ένα μήνα η tougeo ήταν 35 μονάδες και σταδιακά, από χθες είναι 16.
    Επίσης ο φόβος του να διορθώνω τα 150ρια μιας και πολλές φορές καταλήγουν σε υπό.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Εμένα ο μεγαλύτερος φόβος είναι οι μεταγευματικές. Τις εποχές της έμπνευσης πάω καλά, τις άλλες... άστα να πάνε.
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν και για να ξεσκουριάσουν τα δάχτυλά μας, έχω αυτή την ερώτηση προς όλους τους γλυκούληδες και τις γλυκούλες. Ίσως να βγάλουμε και χρήσιμα συμπεράσματα. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος καλές τιμές HbA1c εννοώ κάτω από 6.7.

Για να ξεκινήσω πρώτος, εμένα με δυσκολεύει τρομερά η συνεχής αυξομείωση της βασικής ινσουλίνης. Π.χ πριν ένα μήνα η tougeo ήταν 35 μονάδες και σταδιακά, από χθες είναι 16.
    Επίσης ο φόβος του να διορθώνω τα 150ρια μιας και πολλές φορές καταλήγουν σε υπό.
    Γιατί πιστεύεις ότι αυξομοιώνεται τόσο πολύ η βασική σου ινσουλίνη;
    Το να διορθώνεις το 150 εμένα μου φαίνεται εξωφρενικό!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πιστεύεις ότι αυξομοιώνεται τόσο πολύ η βασική σου ινσουλίνη;
    Το να διορθώνεις το 150 εμένα μου φαίνεται εξωφρενικό!
    Νομίζω γιατί ο οργανισμός "χρησιμοποιεί" συχνά κορτιζόλη ή/και αδρεναλίνη. Αυτές ανταγωνίζονται την ινσουλίνη. Και φαντάσου πηγαίνω και 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο το οποίο θα έπρεπε να μειώνει τις 2 αυτές ορμόνες.
    Πολύ δύσκολη η διαχείριση. Παράδειγμα σήμερα είμαι στις 22 μονάδες tougeo ενώ πριν μερικές μέρες ήμουν στις 16.Το ωραίο είναι ότι κανένας γιατρός δεν μπορεί να βοηθήσει σε αυτό.
    Όπως είχες πει και εσύ πρόσφατα ο διαβήτης είναι ασθένεια της ψυχής!!.

Και μένα μου φαίνεται εξωφρενικό αλλά αν θες τιμές κάτω από 6,7 θα πρέπει να έχεις ζάχαρα κάτω από 150. Εγώ δεν το κάνω βέβαια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COSTIS : 04-04-2019 στις 09:04

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Costis, να σε ρωτήσω κάτι. Όταν λες ότι αλλάζεις τη δόση της βασικής, πόσες μέρες παρατηρείς την ίδια ώρα το ίδιο πρόβλημα για να προβείς στην αλλαγή;
    Τα 150άρια τα διορθώνουμε μόνο ως προγευματικά. Προσθέτεις μια μονάδα ας πούμε στην δόση για τους υ/α που θα φας. Αλλιώς περπάτα λίγο και θα πέσουν πάλι απ' τη βασική σου.
    6 γλυκοζυλιωμένη είναι 125 μέσος όρος.
    Και τέλος, για να σου απαντήσω στην αρχική σου ερώτηση, εγώ έχω πρόβλημα με το φαγητό. Θέλω να τρώω πολύ μεγάλες ποσότητες και δεν μπορώ πάντα να υπολογίσω με ακρίβεια πόσες μονάδες ταχείας χρειάζομαι. Συνήθως κάνω guesstimate. Και συχνότερα απ' όσο θα ήθελα, βγάζω υψηλά μεταγευματικά. Υψηλά, εννοώ 300 παρεμπιπτόντως...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renata : 03-04-2019 στις 14:26

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Γειά σου αγαπητή Renata!
    Κοίτα, όταν από, π.χ 30 μονάδες tougeo ξαφνικά κάνεις συνέχεια υπό ολο το βράδυ και όλη τη μερα και αναγκαστικά πίνεις όλη τη μέρα πορτοκαλαδες για να τα βγάλεις πέρα , δεν γίνεται την επόμενη μέρα να κάτσεις να παρατηρείς με τις ίδιες μονάδες. Τις μειώνω. Συμβαίνει πολλές φορές να πρέπει να μειωθούν 20 ή 30% μέσα σε 2 μέρες.

Όταν λέω να διορθώνω 150αρια δεν εννοώ μόνο 150αρια αλλά και 160,170. Επίσης δεν είναι απαραίτητο αυτά να είναι μεταγευματικά. Μπορεί να ξυπνάς με 160 ή να κοιμάσαι με 170. Ή να είσαι νηστικός με 150.

Ναι, για να έχεις γλυκοζηλιομένη 6 - 6,2 κάπου εκεί είναι οι τιμές ζαχάρου.

Sorry Renata , γιατί θες να τρως τόσο μεγάλες ποσότητες φαγητού? Για πόσες περίπου μονάδες ταχείας εννοείς?

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Εντάξει, αν μιλάς για ολοήμερη υπογλυκαιμία, ναι προφανώς και θα μειώσεις. Να σου πω κάτι, πάντως; Νομίζω ότι είσαι ιδανικός υποψήφιος για αντλία. Έχεις την τεχνογνωσία να τη χειρίζεσαι και απ' όσο έχω καταλάβει, έχεις και απαιτητική και όχι πάντα προβλέψιμη καθημερινότητα. Νομίζω ότι θα ένιωθες πιο ασφαλής με αντλία και ίσως σου μείωνε κάπως το άγχος του διαβήτη. Σημειωτέον, το λέω καλοπροαίρετα, γιατί θεωρώ την αντλία υψηλότερη πίστα δυσκολίας και δεν είμαστε όλοι ικανοί για κάτι τέτοιο. Τώρα, για να αυξήσεις τις μονάδες όμως, να αφήνεις να περνάνε 3-4 μέρες με επαναλαμβανόμενα υψηλά πρωινά νηστείας. Αλλιώς μπορεί να φταίει κάτι άλλο και να ανεβοκατεβάζεις τη βασική τσάμπα.
    Δυστυχώς, έχω "εθισμό" στο φαγητό, γι' αυτό και είμαι παχύσαρκη... Αν σκεφτείς ότι κάνω 80 toujeo και 24 humalog/γεύμα...

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω γιατί ο οργανισμός "χρησιμοποιεί" συχνά κορτιζόλη ή/και αδρεναλίνη. Αυτές ανταγωνίζονται την ινσουλίνη. Και φαντάσου πηγαίνω και 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο το οποίο θα έπρεπε να μειώνει τις 2 αυτές ορμόνες.
    Πολύ δύσκολη η διαχείριση. Παράδειγμα σήμερα είμαι στις 22 μονάδες tougeo ενώ πριν μερικές μέρες ήμουν στις 16.Το ωραίο είναι ότι κανένας γιατρός δεν μπορεί να βοηθήσει σε αυτό.
    Όπως είχες πει και εσύ πρόσφατα ο διαβήτης είναι ασθένεια της ψυχής!!.

Και μένα μου φαίνεται εξωφρενικό αλλά αν θες τιμές κάτω από 6,7 θα πρέπει να έχεις ζάχαρα κάτω από 120. Εγώ δεν το κάνω βέβαια.
    Να ξέρεις ότι και η γυμναστική παράγει κορτιζόλη και αδρεναλίνη,οπότε σύνδεσε μήπως με το ξεκίνημα του γυμναστηρίου άλλαξε και ο μεταβολισμός...
    όσο για την ψυχή ξέρω ότι κατα καιρούς την προσέχεις!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Πολύ ωραίο θέμα συζήτησης!!!

Λοιπόν, από πλευράς μου είναι πολύ δύσκολο να πέσω κάτω από 6.7 και να το διατηρήσω(πλέον τα τελευταία 2 χρόνια... ως τότε ήταν πάνω από 7) γιατί ο οργανισμός μου περνάει δύσκολες στιγμές με την υγεία του και έτσι άλλοτε ζητάει λίγη και άλλοτε πολύ ινσουλίνη, όπως εδώ και 10 μέρες που είμαι με 150% βασικό και ψάχνομαι τι φταίει. Κατά τα άλλα τα φαγητά μου είναι μετρημένα σχεδόν κατά 90% οπότε σίγουρα δεν παίζει από αυτό.

Επίσης στο πρόβλημα του θεματοθέτη... αν βάλεις αντλία, όντως όπως προείπαν, θα ησυχάσεις. Αυξάνεις και μειώνεις βασικό όποτε το χρειάζεσαι
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μαρία εσύ που βάζεις τον καθετήρα? Κοιλιά?

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •