Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Δικές μου Σκέψεις και απορίες !

Δικές μου Σκέψεις και απορίες !

Καλώς σας βρήκα,
    Δεν έβρισκα κάποια ενότητα ποιο σχετική, οπότε αναγκάστηκα να ανοίξω νέο θέμα εδώ.
    Ας με συχωρέσουν οι διαχειριστές και ας το μεταφέρουν όπου το θεωρούν σωστό.
    Μετά απο χρόνια και υπερβολική κατανάλωση αλκοολ με έπιασε πόνος στο συκώτι και έκανα εξετάσεις, δεν ειχα κάνει μέχρι τώρα ,και πέρα της κακής κατάστασης του συκωτιού μου ανακάλυψα ότι είμαι χρόνια διαβητικός όπως είπε ο γιατρός.
    Πανικοβλήθηκα και έφυγα για διακοπές και δεν τολμά να γυρίσω πίσω να κάνω άλλες εξετάσεις.

Το μόνο που έκανα ήταν να αγοράσω μία συσκευή freestyle libre για να προσπαθήσω να κρατήσω φυσιολογικές τις τιμές μου.
    Ερώτηση 1, αν κρατηθούν φυσιολογικές οι τιμές εχω λόγο να πάρω φαρμακευτική αγωγή?
    Ερώτηση 2, γιατι μετράτε του υδρογονάνθρακες και δεν τους κόβεται εντελώς ή έστω να τους ελαχιστοποιήσετε ?
    Ζητάω συγνώμη αν ειναι ηλίθιες οι ερωτήσεις μου αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Υδατάνθρακες μετράμε.

Υδρογονάνθρακες μετράνε στο ΚΤΕΟ για να βγάλεις κάρτα καυσαερίων :p
    Winning is not everything, it's the ONLY thing...!!!

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο neos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς σας βρήκα,
    Δεν έβρισκα κάποια ενότητα ποιο σχετική, οπότε αναγκάστηκα να ανοίξω νέο θέμα εδώ.
    Ας με συχωρέσουν οι διαχειριστές και ας το μεταφέρουν όπου το θεωρούν σωστό.
    Μετά απο χρόνια και υπερβολική κατανάλωση αλκοολ με έπιασε πόνος στο συκώτι και έκανα εξετάσεις, δεν ειχα κάνει μέχρι τώρα ,και πέρα της κακής κατάστασης του συκωτιού μου ανακάλυψα ότι είμαι χρόνια διαβητικός όπως είπε ο γιατρός.
    Πανικοβλήθηκα και έφυγα για διακοπές και δεν τολμά να γυρίσω πίσω να κάνω άλλες εξετάσεις.

Το μόνο που έκανα ήταν να αγοράσω μία συσκευή freestyle libre για να προσπαθήσω να κρατήσω φυσιολογικές τις τιμές μου.
    Ερώτηση 1, αν κρατηθούν φυσιολογικές οι τιμές εχω λόγο να πάρω φαρμακευτική αγωγή?
    Ερώτηση 2, γιατι μετράτε του υδρογονάνθρακες και δεν τους κόβεται εντελώς ή έστω να τους ελαχιστοποιήσετε ?
    Ζητάω συγνώμη αν ειναι ηλίθιες οι ερωτήσεις μου αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Βασικά δεν χρειάζεται τέτοιος πανικός, για ποιόν λόγο να εξαφανιστείς σε διακοπές ενώ υπάρχει ένα θέμα??
    Το θέμα,πάντως,δεν θα εξαφανιστεί και αυτό από μόνο του...
    Τί τύπο διαβήτη έχεις δηλαδή? Τύπου 1 ή τύπου 2 ?
    Έκανες εξέταση γλυκοζηλιομένης αιμοσφαιρίνης?
    Τί ηλικία έχεις και γιατί πίνεις τόσο πολύ?

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Όπως έγραψε και ο costis, το πρόβλημα δεν θα λυθεί από μόνο του.
    Αφού έφυγες διακοπές και συνεπώς έχεις ελεύθερο χρόνο, περιηγήσου μέσα στα θέματα του forum και γενικά στο Internet .
    Θα σου λυθούν διάφορες απορίες και με το καλό όταν επιστρέψεις επισκέψου τον γιατρό σου να το συζητήσετε και να σου προτείνει αγωγή.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,
    Ναι Μιχάλη γλώσεψα την μπέρδα μου, σορρυ.

Πως εχει το ιστορικό, μετα απο πιώμα άνω των 2,5 μπουκαλιών ουίσκη ίσως και 3, ξύπνησα και πόναγα στο συκώτι,
    ενοχλήσεις τσιμπιές έχω πολύ καιρό, αποφάσισα να κάνω υγιεινή ζωή πριν πάω για εξετάσεις.

Ετσι για κανενα δίμηνο έτρωγα όσο ποιο πολλά φρούτα μπορούσα , ξηρους καρπούς, αυγά με Ω3 κια ψωμιά μαζι τους πολύσπορα. Οτι πρέπει αποτι έχω καταλάβει για να πάει η γλυκόζη στο θεό.
    Μεγάλη βοήθεια στάθηκε το Libre γιατι κατάλαβα ότι όλα αυτά πειράζανε, πόση γλυκόζη θαείχα αν έτρωγα ένα κουτι ξηρούς καρπούς αφου με μια δυο χούφτες βαράω 200+
    Η πόσο θα έφτανε με μπόλικα βερύκοκα κεράσια κλπ
    Δεν κάνω διαφήμιση γιατι δεν εχω ιδέα αν μετράει σωστά, απλά κατάλαβα τι πρέπει να τρώω και τι όχι.

εδώ μου έρχεται άλλη μία ερώτηση , γιατι πρέπει να τρώω υδατάνθρακες αφού ανεβάζουν την γλυκόζη ?
    Μόλις έφαγα μισο κοτόπουλοκαι ειμαι στο 125, αν έτρωγα μία μπανανα , 2 βερύκοκα και μισό κουτί ξηρους καρπούς όπως έκανα πριν θα βάραγα άνετα ένα 250-300 πιστεύω. ποιος ο λόγος λοιπόν να τα φάω όλα αυτά?

Πήγα λοιπόν και έκανα εξετάσεις μετά απο 2 μήνες που έτρωγα ότι αναιβάζει την γλυκόζη,
    εκτός του συκωτιού και του παγκρέατος μου βρήκαν ακ ιάλλα πολλά και δεν τις έκανα όλες τις εξετάσεις δεν τις τέλειωσα. Λέω όσο ψάχνεις θα βρίσκεις , κοπανα την.

Για αν απαντήσω στον Κωστή
    Ειμαι 50*
    Κάνω 2 δουλειές η μία εντελώς καθιστική που μπορει να μην βγω απο το σπίτι για μάι εβδομάδα και ή άλλη έχω μπαρ , και όταν βγω πάω και πίνω.
    Έφυγα για να κάνω έστω μερικά βήματα και να ξανακάνω εξετάσεις μετά που θα έχω αλλάξει δίαιτα για λίγο καιρό.
    Κώλωσα στην κολονοσκόπηση που μου είχαν γράψει , όχι για την εξέταση αλλά γιατι συγγενικό μου άτομο έκανε πρόσφατα παραφύσιν έδρα και φρίκαρα εκεί.
    Οταν λές τύπο ? Αν Τύπος ενα 1 ειναι ο παιδικός μάλλον έχω τύπου 2
    Ποια είναι η εξέταση γλυκοζηλιομένης αιμοσφαιρίνης? Αυτή που δείχνει τιμές για τρίμηνο ? αν ανι έκανα αν όχι ίσως ηταν σε αυτές που έπρεπε να κάνω.
    Πίνω πολύ γιατι θεωρώ όταν ειμαι νηφάλιος δεν εχει πλάκα, διασκεδάζω μόνο οταν έχω κάνει κεφάλι.

Copier αυτο προσπαθώ να κάνω κάνοντας αυτές τις χαζές ερωτήσεις , να βρω απαντήσεις για να θέσω μία βάση.
    Εχω διαβάσει πάρα πολύ πάρα πολλά, πχ για πρωινή άνοδο γλυκόζης και τους διαφορετικούς τύπου της ή για το πως βοηθαει το λάδι της καναβουριάς δημιουργώντας υπογλυκαιμία.

Αλλά όλα αυτά δεν εχω /δεν ξέρω πως να τα αξιοποιήσω, αν δεν ξέρω γιατι πρέπει να τρώω υδατάνθρακες αφου ανεβάζουν την γλυκόζη.

πολύ σας ζάλισα και ελπίζω να με ανεχθείτε να σας ζαλίσω ακόμα περισσότερο στο μέλλον.
    καλό βράδυ σε όλους.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Γεια σου νεος! Καλωσήρθες στην παρέα.
    Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, υδατάνθρακες = ενέργεια. Το θέμα δεν είναι να μην τους τρως, αλλά να μπορεί το σώμα να τους χρησιμοποιεί σωστά για να μπορεί να λειτουργεί. Το ότι σου ανεβάζουν τόσο πολύ το σάκχαρο σημαίνει ότι, αντί να τους βάλει ο οργανισμός μέσα στα κύτταρα και να τους κάψει για ενέργεια, τους έχει και κυκλοφορούν γύρω-γύρω. Αφού λοιπόν πάρεις λίγο το χρόνο σου να συνειδητοποιήσεις τη νέα κατάσταση, θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε έναν γιατρό για να βάλετε τα πράγματα σε μια σειρά. Και όσο νωρίτερα το κάνεις, τόσο πιο γρήγορα και πιο σωστά θα βάλεις τις βάσεις, τόσο για την κατανόηση όσο και για την αντιμετώπιση της κατάστασης.
    Μια μικρή διευκρίνιση: Οι ξηροί καρποί δεν έχουν πολλούς υδατάνθρακες (με κάποιες εξαιρέσεις, πχ σταφίδες ή κάποιοι πολύ επεξεργασμένοι), έχουν όμως πολλές θερμίδες. Γενικά λοιπόν δεν χρειάζεται να τους αποφεύγεις, εκτός βέβαια αν το πρόβλημα είναι τα παραπανίσια κιλά (τα οποία μπορεί να προκαλούν "αντίσταση", οπότε να μην σου φτάνει η ινσουλίνη που παράγεις και έτσι να ανεβαίνει το σάκχαρο).
    Με όλη την καλή διάθεση... πιστεύω ότι για να έχει πλάκα η ζωή χρειάζεται πρώτα απ' όλα να είσαι γερός. Και για να είσαι, θα πρέπει λίγο να ασχοληθείς με τα θέματα που προκύπτουν. Οπότε βρες έναν γιατρό και συζήτα τις απορίες σου, χωρίς φόβο.
    Καλωσήρθες και πάλι!

καλώς ήρθες νέος,
    θα σου πώ και εγώ το ίδιο ψαξτο γρήγορα. Μην αρνείσαι...
    Ένας γνωστός μου γύρω στα 40, εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον που μας χτύπησε η πόρτα ο ΣΔ1, που τον μετρήσαμε για πλάκα, είχε πρωινό ζάχαρο γύρω στο 200. Ε ακόμη δεν έχει πάει doc... Ακόμη δεν έχει συνειδητοποιήσει το κακό που του κάνει το υψηλό ζάχαρο..(Δεν έχει αλλάξει διατροφικές συνήθειες ούτε αθλείται)Είναι μια απόφαση που θα την πάρεις μόνος σου και ένας αγώνας που επίσης είναι δικός σου..

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 2 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 2 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •