Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Μετρητής Exactive Vital, μακριά!

Μετρητής Exactive Vital, μακριά!

Χαιρετω τη γλυκιά παρεούλα μας.( ΣΔΤ1 εδω)
    Πρόσφατα έμεινα ανασφαλιστος οπότε προμηθευομαι τα αναλώσιμα ,αναγκαστικά, απο νοσοκομείο .
    Μεχρι πρότινος χρησιμοποιούσα μετρητή bayer contour next και ηταν αρκετα εύχρηστος και ακριβης.
    Δυστυχώς οι ελπιδες μου οτι μπορω να εξυπηρετηθω απο κεντρικό φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ ,για να βρω ταινιες bayer που θελω ,χαθηκαν οταν πηγα απο κει με τη συνταγη και εφυγα άπραγος.

Αφού ρωτησα στα περισσότερα νοσοκομεία και κανεις δεν ειχε ταινιες bayer, μου εδωσαν ενα σάπιο σύστημα.
    Το ονομα αυτου Exactive vital ,το οποιο δείχνει χαμηλότερες τιμες απο την πραγματικότητα. Οι διαφορές στις μετρήσεις σε σχεση με τις πραγματικες, ειναι παντα σταθερες προς τα κατω( παλι καλα) της ταξης του -20 σε χαμηλομεσαια σακχαρα . Οσο υψηλοτερη η "πραγματικη" τιμη τόσο μεγαλυτερη η διαφορα .Πχ αν δω στο μετρητή της bayer που ειναι πιο ακριβής, 200,ο exactive δειχνει 165-170.
    Να σημειωσω πως ο bayer δειχνει περιπου 10 μοναδες πιο κατω απο τις εργαστηριακες εξετασεις,πραγμα που εχω επαληθευσει οσες φορες εχω κανει εξετασεις αιματος .Αποδεκτές οι δεκα μοναδες απόκλισης του bayer .
    Ομως οπως καταλαβαινετε ο exactive ειναι τερμα off.
    Το γελοίο ειναι οτι οι ταινιες bayer εχουν ιδιο κόστος-αποζημίωση με τις exactive..

Πηρα τηλέφωνο και μιλησα με τον εισαγωγέα μπας και μπορει να καλιμπραρει το μηχανημα,σημειωσαν το ονομα μου, αλλα μαλλον στα τετοια τους το σημειωσαν τελικα.

Μακρια λοιπόν ,αν χτυπα ξυλο βρεθείτε στη θεση μου ,δοκιμαστε την τυχη σας με αλλη μαρκα.

Υ.Γ Αν κάποιος γνωρίζει αν μπορούμε οι ανασφαλιστοι να εξυπηρετηθούμε απο φαρμακεία του εοπυυ, ή καπως αλλιώς ενημερωστε παρακαλώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κωνσταντινος

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Γεια σου, Κωνσταντίνε! Για τα φαρμακεία ΕΟΠΥΥ δεν έχω καμία πληροφορία αλλά αυτό που θα μπορούσε να σου φανεί χρήσιμο είναι να επικοινωνήσεις με την ΠΕΑΝΔ που είχε στο παρελθόν πρόγραμμα δωρεάν παροχής αναλωσίμων στα μέλη της. Εύχομαι να είναι ακόμη σε ισχύ. Και γρήγορα να ξανααποκτήσεις ασφάλιση!

http://www.peand.gr/

Ευχαριστω renata (και Costis που μιλησαμε με πμ) για το ενδιαφέρον , να ειστε καλα :) .

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κωνσταντινος

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •