Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Πραγματικά όρια θερμοκρασιών

Καραμέλα

Πραγματικά όρια θερμοκρασιών

Καλησπέρα στο φόρουμ, βλέπω πως γενικά δεν υπάρχει κινηση, που χαθήκατε; Κι εγω ομως ποστάρω μετά απο πολυ καιρο. Ήθελα να ρωτήσω, εχω αγχωθεί πάρα πολύ. Επειδή εχουμε μικρό ψυγείο και εχουμε πάρει μερικά παραπανίσια κουτιά, είχαμε πρόβλημα με τα υπόλοιπα πράγματα. Οπότε, πήραμε ενα mini bar για να μπουν εκει τα κουτια της ινσουλίνης.

Οι οδηγίες γενικά λένε 2-8 βαθμούς. Το πρόβλημα ειναι, ειδικά τώρα που μπήκα στη διαδικασία να μετράω με λεπτομέρια, οτι ποτέ το ψυγείο (και το κανονικό μας αλλα και το minibar) δύσκολα εχουν σταθερή αυτη τη θερμοκρασία εκει μέσα. Εχω μετρήσει απο 1 βαθμό πίσω πισω στο ψυγείο μέχρι 10-11 μπροστά κοντά στη πόρτα.

Έβαλα ενα καλώδιο μετρητή ΜΕΣΑ σε ενα κουτί που βρίσκεται στο mini bar και μέτρησε 13 βαθμούς. Εχω αρχίσει και ανησυχώ.

Τα όρια 2-8 εχουν κάποια ανεκτικότητα; κι αν ναι, ποσο;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bjk8 : 09-06-2018 στις 21:43

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Τόσα χρόνια που φυλάω τις ινσουλίνες μου στο ψυγείο δεν έχω αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα.
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ειδικά τώρα το καλοκαίρι, όλα τα ψυγεία έχουν σχετικά μεγάλες διακυμάνσεις. Ειδικά αν ανοιγοκλείνουν συνέχεια (π.χ. για νερό).
    Έχω μόνιμα μέσα στο ψυγείο ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο (είναι πλέον πολύ φθηνά ειδικά στο e-bay) που δείχνει και την ελάχιστη και μέγιστη που έφθασε. Για να καταλάβεις, στο δικό μου ψυγείο κυμαίνεται από 4 έως και 10 (!!!). Το καλό είναι ότι τα καινούργια ψυγεία επαναφέρουν την θερμοκρασία πολύ γρήγορα , οπότε θα έλεγα να μην ανησυχείς.Επίσης, η πλέον σταθερή θερμοκρασία στο ψυγείο είναι κάτω και στο βάθος (όχι να ακουμπάει στο τείχωμα-προσοχή) . Επίσης, για να μην ανοιγοκλείνει το ψυγείο, μπορείς να αγοράσεις ένα ισοθερμικό δοχείο νερού με βρυσάκι (αυτά που παίρνουμε στις εκδρομές) και να το έχεις στον πάγκο της κουζίνας. Εμείς κάνουμε το εξής : Έχουμε τέσσερα μικρά μπουκαλάκια νερού τα οποία έχουμε σαπουνίσει και αφαιρέσει τις ετικέτες. Τα έχουμε γεμίσει νερό και τα βάζουμε στον καταψύκτη και παγώσουν. Βάζουμε τα δύο από αυτά στο δοχείο (αντί για παγάκια) και το απογεμίζουμε με κρύο νερό. Το δοχείο μας είναι 7,6 λίτρα, οπότε έχουμε περίπου 6,5 λίτρα κρύο νερό σε πρώτη ζήτηση. Κρατάει σχεδόν μισή ημέρα. Μόλις αδειάσει, επαναλαμβάνουμε με τα άλλα δύο μπουκαλάκια πάγου μέχρι το βράδυ. Με αυτό τον τρόπο γλυτώνουμε πάρα πολλά ανοίγματα της πόρτας του ψυγείου. Σημειώνω ότι τα μπουκαλάκια είναι κλεισμένα. Μόλις ξεπαγώσουν τα ξαναβάζουμε έτσι όπως είναι στον καταψύκτη . Το νερό που είναι μέσα στα μπουκαλάκια, αν και καθαρό δεν το χρησιμοποιύμε καθώς έχω διαβάσει ότι δεν είναι υγιεινό να πίνεις νερό από πλαστικά μπουκάλια μέσα στα οποία το νερό έγινε πάγος και επανήλθε.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Αυτό το σύστημα κάνω στο παγούρι που έχω στη δουλειά!
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 2 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 2 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •