Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αναστροφή επιπλοκών με καλή ρύθμιση!

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός

Αναστροφή επιπλοκών με καλή ρύθμιση!

Αυτό είναι περισσότερο για τους φίλους που απογοητεύονται και παρατάνε την προσπάθεια.
    Διαδικτυακή μου "φίλη", με πολλά χρόνια αρρύθμιστου διαβήτη, είχε σοβαρότατες επιπλοκές. Είχε φτάσει στο τελευταίο στάδιο νεφρικής ανεπάρκειας και είχε χάσει την όραση από το δεξί της μάτι εντελώς. Ευτυχώς, κατάφερε να βρει μόσχευμα και προχώρησε σε μεταμόσχευση νεφρού ταυτόχρονα με πάγκρεας. Αυτό έγινε το καλοκαίρι του 16. Προφανώς άμεσα αποκαταστάθηκε η νεφρική λειτουργία και έπαψε να είναι διαβητική. Κάπου στις αρχές του Δεκέμβρη, ξύπνησε μια μέρα και άρχισε να βλέπει και από το δεξί μάτι! Είναι ακόμα θολά αλλά ξεχωρίζει φιγούρες και σχήματα! Οι γιατροί της είπαν να είναι συγκρατημένα αισιόδοξη και ότι δεν αποκλείεται προοδευτικά να φτιάξει κι άλλο η όρασή της, ενώ είχε πρακτικά τυφλωθεί για χρόνια!
    Φυσικά, μακάρι ποτέ κανένας διαβητικός να μη φτάνει σε τέτοια σημεία αλλά η προσπάθεια, έστω και αργά, μπορεί να αποδώσει! Μου φάνηκε εξαιρετικά αισιόδοξη η είδηση και θεώρησα ότι είναι χρήσιμο να διαδοθεί.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Καλή σου χρονιά Ρενάτα!
    Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς.
    Ποιά είδηση σου φάνηκε εξαιρετικά αισιόδοξη; Οτι υπεβλήθη σε διπλή μεταμόσχευση νεφρού και παγκρέατος ή ότι μετά τις μεταμοσχεύσεις άρχισε να επανέρχεται η όρασή της,από το δεξί μάτι;

Περιοχή
    Χολαργός
    Καλή χρονιά και σ’ εσένα, Diana μου! Κατ' αρχάς ναι, αναφέρομαι στο θαύμα ότι άρχισε να βλέπει από το απολύτως τυφλό μάτι! Το αισιόδοξο κομμάτι είναι αυτό που λέει και ο τίτλος. Το γεγονός ότι με (πολύ) καλή ρύθμιση, μπορεί να αναστραφούν οι επιπλοκές. Αυτό που συνέβη στη Jennifer είναι ακραίο παράδειγμα γιατί μιλάμε για πλήρη ίαση του διαβήτη με τη μεταμόσχευση. Απλώς, επειδή είναι βασικά στο χέρι μας η διαχείρηση του διαβήτη, ας μην απογοητευόμαστε από τις μέχρι τώρα αστοχίες. Ας δοκιμάζουμε με μικρούς στόχους να βελτιώνουμε την αντιμετώπιση. Μπορεί η τέλεια ρύθμιση να είναι απρόσιτη αλλά η καλή ρύθμιση είναι σίγουρα εφικτή, αν το αποφασίσουμε.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Καλό είναι κανείς διαβητικός να μην φτάνει στο σημείο να κάνει μεταμοσχεύσεις από τις επιπλοκές.
    Σε αυτό το σημείο η φίλη σου θα πρέπει να παίρνει ανοσοκατασταλτικά εφ'όρου ζωής,κάτι το οποίο δεν είναι εντελώς ακίνδυνο.
    Ηταν αναμενόμενο ότι θα θεραπευόταν ο διαβήτης της,αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για το μάτι της,που όντως θα ήταν μεγάλη έκπληξη γι'αυτήν.

Και φυσικά η ρύθμιση είναι εφικτή,αν όχι εύκολη.
    Επίσης μία ισορροπημένη διατροφή και ψυχολογία,βοηθάει πολύ προς αυτή την κατεύθυνση!
    Αντε λοιπόν καλές μας ρυθμίσεις χωρίς φόβο και πάθος!

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ρε παιδιά ποιά είναι η Jennifer??

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Δεν θέλω να φανώ ως ο απαισιόδοξος της παρέας αλλά , όπως λέει και η παροιμία "το σπασμένο γυαλί , δεν ξανακολλάει"
    Μπορεί να το επιδιορθώσεις (ως carglass) αλλά... καινούργιο δεν γίνεται.
    Στο μάτι πιθανόν να είχε χαθεί η όραση από άλλες αιτίες οι οποίες μόλις εξέλειψαν, άρχισε να επανέρχεται η λειτουργία του.

Θα ήθελα και την γνώμη του γιατρού μας.

Και , ως γνωστόν, τα δημοσιεύματα και οι επικοινωνίες στο διαδίκτυο, δεν είναι πάντοτε έγκυρες.
    Λαμβάνουμε υπ' όψιν το αν αυτό που δημοσιεύτηκε είναι επώνυμο και με στοιχεία που μπορούν να ελεγχθούν από διάφορες πηγές, καθώς επίσης και αν γνωρίζουμε προσωπικά και όχι μόνο διαδικτυακά το συνομιλητή μας.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Εντάξει, κι εμένα πολύ περίεργο μου ακούγεται (εως αδύνατο), αλλά τι να πω... Κρατάω την ουσία και το αισιόδοξο μήνυμα, χωρίς να επιχειρήσω υποθέσεις ή πιθανές εξηγήσεις.

Περιοχή
    Χολαργός
    Καλέ, ρωμέικα τα γράφω, γιατί τόσες παρανοήσεις;!
    @Diana: «Φυσικά, μακάρι ποτέ κανένας διαβητικός να μη φτάνει σε τέτοια σημεία”» είναι δικά μου λόγια στο αρχικό ποστ! Δεν είπα πουθενά «παίδες, ελάτε να πάθουμε νεφρική ανεπάρκεια και να τυφλωθούμε από διαβητική αμφιβληστροπάθεια αλλά μετά να φροντίσουμε να μεταμοσχευθούμε και όλα θα φτιάξουνε!!» Σημειωτέον ότι αν ανατρέξουμε σε παλαιότερες αναρτήσεις θα δεις ότι κατ’ επανάληψη δηλώνω ότι προτιμώ χίλιες φορές να είμαι διαβητική παρά μεταμοσχευμένη! Το να χρησιμοποιείς λοιπόν τα δικά μου λόγια για να μου επισημάνεις τα αρνητικά της ανοσοκαταστολής, μάλλον περιττεύει, δε βρίσκεις; Τσάμπα, η δεύτερη ανάρτηση που σου απάντησα. Πάμε λοιπόν για τρίτη φορά:
    Αν έχουμε περάσει καμιά δεκαετία και βάλε, διαβήτη με κακή ρύθμιση κι έχουμε γλυκοζυλιωμένες στο 8-9 κι εμφανίσουμε, ο μη γένοιτο, μικροαλβουμινουρία, ή τίποτα μικροανευρύσματα, καλό είναι να το πάρουμε απόφαση και να ασχοληθούμε σοβαρά με την καθημερινή διαχείριση του διαβήτη μας. Και μετά από κανά δυο χρόνια που η γλυκοζυλιωμένη θα έχει σταθεροποιηθεί στο 6,5-7, ΙΣΩΣ να είμαστε από τους τυχερούς και η μικροαλβουμινουρία να έχει φύγει και τα μάτια να είναι χωρίς βλάβες. Και αν σας φαίνεται απίστευτο το παράδειγμα της κοπέλας αυτής, δηλώνω υπεύθυνα ότι εγώ στα 7άρια παρουσιάζω μικροαλβουμινουρία και όταν πέφτω στο 6 μου φεύγει! Μικροανευρύσματα είχα βρει στα μάτια μου όταν είχα μπει στο νοσοκομείο με κετοξέωση και A1c 14. Τα τελευταία χρόνια που προσπαθώ συνειδητά να παραμείνω όσο το δυνατόν πιο υγιής στο μάταιο τούτο κόσμο, τα μάτια μου είναι χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Εμένα το γεγονός ότι περνάει σε κάποιο βαθμό από το χέρι μου η κατάσταση της υγείας μου μου φαίνεται αισιόδοξο.
    Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της Jennifer γιατί μοιράστηκε την έκπληξή της μαζί μας σε κλειστό γκρουπ. Δεν πουλάει καμιά μαγική μέθοδο θεραπείας που μόνο αυτή κατέχει. Και κάθε φορά χρησιμοποιεί τον εαυτό της ως παράδειγμα προς αποφυγήν για όλους τους διαβητικούς και απλά είναι ευγνώμων για την καλή της τύχη να βρει μόσχευμα και προσεύχεται να μην το απορρίψει ο οργανισμός της.
    Εγώ αυτό που λέω απλώς είναι κάλλιο αργά, παρά ποτέ να αρχίσουμε να προσέχουμε τον εαυτό μας.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Συμπληρώνω, για να μην παρεξηγηθώ: Εννοείται ότι η καλή ρύθμιση αναστρέφει τις επιπλοκές! Ειδικά η μικροαλβουμινουρία που λέει η Renata, είναι εξ' ορισμού αναστρέψιμη. Για την βελτίωση μετά από πλήρη τύφλωση εξέφρασα αμφιβολίες, αλλά φυσικά αυτό δεν αλλάζει το αρχικό αισιόδοξο μήνυμα του ποστ.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •