Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Δεν ρυθμίζεται

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος

Δεν ρυθμίζεται

Καλησπέρα χρειάζομαι τα φώτα σας! Δεν ξέρω τι να κάνω αυτες τις μέρες εχει απο την Κυριακή που εφαγε γλυκά ο Νικολας χωρις να μου το πεί και ανέβηκε στο 240 και δυστυχώς ειναι συνεχώς εκεί χωρις να πέφτει.. ή αν πέσει με το παραμικρό που θα φάει ξανανεβαίνει στο 200_250. Σήμερα εφαγε πίτσα στο σχολείο και ηρθε στο σπίτι με 390!!
    Φυσικα αν ηταν ρυθμισμένο αποκλείεται να εβγαινε τόσο με 1 κομματι πίτσα. Τι μπορω να κάνω για να ρυθμιστεί ξανά? Ο γιατρος μου ειπε να του βάζω τες αναλογες μονάδες αλλα καποιες φορες η ινσουλίνη φαίνεται να μην ενεργεί καθόλου.. ισως αν μην του δινω τιποτα σε υδατανθρακα να βοηθήσει?

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Είστε σε μέλιτος, σωστά?? Αν είναι έτσι, σιγά σιγά περνάει αυτή η περίοδος και θα βρείτε τη σειρά σας. Πάντως σε ψηλό ζάχαρο, κανονικά πρέπει να ρίχνετε κάποια ή κάποιες μονάδες παραπάνω για να πέσει. Ο γιατρός σας θα σας πει πόσο αντιστοιχεί 1 μονάδα ινσουλίνης σε φαγητό και πόσο ρίχνει το ζάχαρο και έτσι θα βρείτε τη σειρά σας. Πάντως εγώ εδώ βλέπω πως χρειάζεται λίγη διορθωτική, μιας και δε θα πέσει με άλλον τρόπο
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Κι εγώ συμφωνώ με τη Μαρία. Χρειάζεται λίγη διορθωτική ινσουλίνη. Elnik, καλό είναι να ρωτήσεις το γιατρό του βέβαια για να σου καθορίσει τις μονάδες. Ελπίζω να μπορείτε να κάνετε διορθωτικές παρόλο που είναι πιο αργός ο τύπος ινσουλίνης που κάνει. Αν σου πει όχι στη διορθωτική, κάνε την προγευματική μία ώρα πριν φάει αντί για μισή. Και αν ο Νικόλας το δεχτεί, ας κάνει κάποια άσκηση για να το ρίξει. (Τρέξιμο, ποδήλατο, χορό). Καλή τύχη και πες μας τι έγινε.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Εγώ να πώ την αλήθεια όταν ήμουν 16 και έκανα και την προηγούμενη ινσουλίνη απο την Regular, την NPH, όταν συνέβαινε αυτό έβγαινα στους δρόμους και έτρεχα χαλαρα.Αυτή ήταν τότε για μένα η μόνη λύση.
    Βέβαια να μήν ξεχνάμε οτι στις ηλικίες αυτές οι ορμόνες και ειδικά η αυξητική ορμόνη, κάνουν πάρτυ. Οπότε πάνω απ'όλα ψυχραιμία, όλοι οι διαβητικοί περάσαμε απο εκεί. Ο πανικός έχει τα αντίθετα αποτελέσματα , θα φτιάξουν τα πράγματα...

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Ο γιατρος μας ειπε να κανουμε διορθωτικές το πρόβλημα είναι οτι καποιες φορες δεν δουλευει καθόλου δηλ.δεν το ρίχνει ή αν ειναι την ωρα του φαγητου που ειναι ψηλο υπολογίζω την διορθωτική μαζί με τις μονάδες του φαγητού και αντί να πάει προς τα κατω πάει προς τα πάνω!! Χτες το βραδυ καταφέραμε να το ρίξουμε στο 135 πριν τον υπνο και το πρωί ξύπνησε με 175..θα πάρω ξανά τον γιατρο ίσως πρεπει να αυξήσουμε την landus.
    Κωστή πολλές φορες κάνουμε μαζί τροχάδι για να πέσει! Ξερω οτι η ασκηση βοηθα παρα πολύ..

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Elnik έχει στο νου σου και την ευαισθησία αντίστασης στην ινσουλίνη η οποία αλλάζει αν είναι πρωί μεσημέρι η βράδυ.πχ το βράδυ μπορεί να χρειάζεται λιγότερες μονάδες από ότι το πρωί η το μεσημέρι γιατί πέφτει η δράση της βασικής Lantus .θα έλεγα να δεις (και συμβουλευτικά με το γιατρό βέβαια)με τι ξυπνάει το πρωί ,να προχωρήσετε για κανα δυο μέρες με πρωινό χαμηλό σε υδατανθρακες πχ τοστακι με τις ανάλογες μονάδες να μετρήσεις στο 3ωρο και το μεσημέρι που να το ξαναδείς .πολλες φορές επισης το βράδυ αν στρεσαριστει με κάποιο όνειρο είναι φυσιολογικό να ξυπνήσει λίγο ψηλότερα από αυτο που κοιμήθηκε(εκτός κι αν αυτο επαναλαμβάνεται).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gtsesmetzis : 30-09-2017 στις 16:02

Και εμείς πολλές φορές τον τρέχαμε για να πέσει, στο μήνα του μέλιτος έπεφτε, μετά οχι ιδιαίτεα.. Μετά μας είπε η γιατρός οτι στα πολύ ψηλά δεν πρέπει να ασκείται γτ ο οργανισμός είναι ήδη στρεσαρισμένος και δε θέλουμε άλλη επιβάρυνση.. Οπότε εμείς στα υψηλά κάνουμε διόρθωση, αν και όπως είπατε κάποιες φορές η ινσουλίνη δε δρα...

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Δεν ξέρω ζούμε μέσα στο αγχος τον τελευταίο καιρό. Θέλει συνέχεια να τρωει και εγω ανακγαστηκά του βάζω ινσουλίνη ότι ωρα και ναναι γιατί αντιδρά και φωνάζει οτι συνέχεια του λέω μη φας αυτό μη φας εκείνο.. ομως δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Ισως ειναι και η ηλικία που ζητα συνεχώς φαγητό ή γλυκό ή είναι η αντίδραση.. δεν ξέρω απελπίστηκα!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Τον πρώτο καιρό είναι λογικό να υπάρχει σύγχυση και απελπισία...
    Είναι χαρακτηριστικά της έναρξης μίας ασθένειας αυτά και ειδικά του διαβήτη που είναι μία απαιτητική νόσος.
    Οσο πιο γρήγορα καταλάβετε πώς λειτουργεί ο διαβήτης τόσο πιο γρήγορα θα ηρεμήσετε.

Την ινσουλίνη θα την βάζετε όταν τρώει και όχι ότι ώρα να είναι.
    Ισως πρέπει να μιλήσει με κάποιον ειδικό το παιδί σε αυτή την φάση για να μπορέσει να καταλάβει τί του συμβαίνει και να μπορέσει σιγά-σιγά να προσαρμοστεί στην καινούργια του κατάσταση.

Οταν λέω ειδικό εννοώ παιδοψυχολόγο που να ξέρει να του μιλήσει σχετικά με τον διαβήτη.
    Επίσης πολλοί γονείς κάνουν αίτηση στο σχολείο να έρχεται κάποιος ειδικός υγείας προκειμένου να προσέχει τα παιδιά με χρόνιες ασθένειες.

Ισως αυτα τα 2 για αρχή να μπορέσουν να ηρεμήσουν λίγο το παιδί και να νιώσει μεγαλύτερη ασφάλεια και κατανόηση.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Επίσης το 200-250 δεν είναι ένας αρρύθμιστος διαβήτης,είναι απλώς τιμές υπεργλυκαιμίας που οι διαβητικοι,έχουμε πολύ συχνά.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •