Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Δεν ρυθμίζεται

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Εχω πάει σε παιδοψυχολόγο 2 φορές και της εξήγησα ακριβώς την κατάσταση και μου είπε πρεπει να του μιλήσω πρώτα εγώ να του πώ οτι τον κατάλαβαίνουμε και αν χρειαστεί θα του μιλήσει μετά. Δυστυχως ουτε στο νοσοκομείο καταφεραν να του μιλήσουν όταν ηρθαν γιατι εκείνη τη στιγμή κοιμόταν. Σίγουρα ομως θα ζητησω ξανά κάποιος ειδικός να του μιλήσει ισως βοηθήσει.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anastasia s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμείς πολλές φορές τον τρέχαμε για να πέσει, στο μήνα του μέλιτος έπεφτε, μετά οχι ιδιαίτεα.. Μετά μας είπε η γιατρός οτι στα πολύ ψηλά δεν πρέπει να ασκείται γτ ο οργανισμός είναι ήδη στρεσαρισμένος και δε θέλουμε άλλη επιβάρυνση.. Οπότε εμείς στα υψηλά κάνουμε διόρθωση, αν και όπως είπατε κάποιες φορές η ινσουλίνη δε δρα...
    Η άσκηση πρέπει να γίνεται όταν οι τιμές είναι σε σχετικά φυσιολογικά επίπεδα. Δηλαδή, αν το παιδί έχει 200, κάντε του την ένεση (ή το bolus αν αργότερα φορέσει αντλία) , περιμένετε να πέσει στο 150 τουλάχιστον και μετά να ξεκινήσει την άσκηση. Με ψηλά ζάχαρα δεν επιτρέπεται.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Copier αυτό δεν ήξερα ότι δεν πρεπει να κάνει γυμναστική στο 200. Μα γιαφτο δεν θα κάνουμε το τροχάδι για να πέσει.. αν εχει 150 νομίζω δεν χρειάζεται άσκηση

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Elnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Copier αυτό δεν ήξερα ότι δεν πρεπει να κάνει γυμναστική στο 200. Μα γιαφτο δεν θα κάνουμε το τροχάδι για να πέσει.. αν εχει 150 νομίζω δεν χρειάζεται άσκηση
    Γενικά η άσκηση βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση της ινσουλίνης όχι μόνο εκείνη την ώρα,αλλά ακόμα και μέχρι την επόμενη μέρα.
    Σε τιμές >250 θα έχει την τάση να ανέβει,αλλά μόλις κάνετε την επόμενη ινσουλίνη η ασκηση θα συνεχίζει να επιδρά στην απορρόφηση της ινσουλίνης,ανάλογα και με την ένταση φυσικά και την διάρκεια.
    Αρα καλό είναι να κάνουμε μία διορθωτική εκείνη την στιγμη και αφήνουμε την άσκηση για αργότερα.

Εγώ προσωπικά αποφεύγω την άσκηση για 3 ώρες μετά την ινσουλίνη γιατί μου κάνει υπογλυκαιμίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diana : 07-10-2017 στις 17:06

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    "Την ινσουλίνη θα την βάζετε όταν τρώει και όχι ότι ώρα να είναι."

Αυτό εννοώ όταν τρώει συνέχεια θέλει να τρώει και αν ειναι στο 200 αναγκαστικά πρεπει να του βάζω ινσουλίνη... χτες το απόγευμα εφτασε στο 300 μετά που εφαγε μισό ντονατ αν και βάλαμε πριν το ντονατ βάλαμε και μετά.. ο ίδιος δεν μπορει να το δεχτεί οτι δεν θα τρώει οπως πρίν δυστυχώς εχουμε μεγάλο θέμα. Μίλησα και με τον σύνδεσμο διαβητολόγων οι οποιοι θα γίνει μια συνάντηση με διατροφολόγο να μας εξηγήσει διαφορα με υδατανθρακες και αργοτερα με ψυχολόγο ελπίζω να μας βοηθήσουν

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Elnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Την ινσουλίνη θα την βάζετε όταν τρώει και όχι ότι ώρα να είναι."

Αυτό εννοώ όταν τρώει συνέχεια θέλει να τρώει και αν ειναι στο 200 αναγκαστικά πρεπει να του βάζω ινσουλίνη... χτες το απόγευμα εφτασε στο 300 μετά που εφαγε μισό ντονατ αν και βάλαμε πριν το ντονατ βάλαμε και μετά.. ο ίδιος δεν μπορει να το δεχτεί οτι δεν θα τρώει οπως πρίν δυστυχώς εχουμε μεγάλο θέμα. Μίλησα και με τον σύνδεσμο διαβητολόγων οι οποιοι θα γίνει μια συνάντηση με διατροφολόγο να μας εξηγήσει διαφορα με υδατανθρακες και αργοτερα με ψυχολόγο ελπίζω να μας βοηθήσουν
    Elnik να κάνω μια χαζή ερώτηση; Υπολογίζετε ισοδύναμα -υδατανθρακες-ευαισθησία ινσουλίνης στη φάση μέρας για το πόσες μονάδες κάνετε; Πχ αν στο ντονατ μετά είχε 300 μηπως υπολογίσατε μόνο υδατανθρακες και όχι σάκχαρα και σε πόσες ώρες διασπώνται ;γιατί στα γλυκά μπορεί μα χρειάζεται να κάνετε τμηματική ινσουλίνη τύπου διφασικης;

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Οχι δυστυχώς δεν μπορώ να υπολογίσω όταν αυτο που θα φάει δεν βρίσκεται σε πακέτο οπου αναγράφονται πάνω οι υδατάνθρακες! Αρα υπολογίζω στο περίπου.. οταν πχ για πιτα με σουβλάκι χρειάζεται 2 μονάδες για το μισό ντονατ βάλαμε 3 και ομως δεν εδρασε οπως φαίνεται..
    Το ιδιο μου ειπε και ο γιατρος δεν μπορουμε να υπολογίσουμε υδατ.σε γλυκά που δεν ειναι σε πακέτο

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Elnik ίσως να πρέπει να μιλήσετε και να συμβουλευτείτε το γιατρό σας στο πως να τεσταρετε και να καταγράψετε με συγκεκριμένες τροφές την ευαισθησία της ινσουλίνης πρωί-μεσημέρι-βράδυ που είναι τρεις διαφορετικές τιμές.αυτο είναι το πρώτο βήμα.πχ αν φάει το πρωί πίτα σουβλάκι θα χρειαστεί 3 μονάδες ενώ αν φάει το βράδυ που είναι πιο επιθετική η ινσουλινη γιατί μειώνεται η βασική μπορεί να χρειαστεί 2 μονάδες.
    Επισης αν στην πίτα χρειαζεσαι 2 μονάδες στο ντονατ θα χρειαστείς 6-7 και πάλι εμπειρικά στο λεω. Αν βέβαια μιλαμε για ταχείας novorapid (μην παρεξηγηθώ).επισης θα πρέπει μα δεις ποσά mg γλυκοζησ στο αίμα κατεβάζει μια μονάδα ινσουλίνης .ολα αυτά είναι τα βασικά για τα ισοδυναμα

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Πριν 2 μήνες ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Μπορούσα να υπολογίσω οτι με 1 μονάδα ινσουλίνης έπεφτε η γλυκόζη στο αιμα περίπου 70 και υπολόγιζα περίπου 2,5 ισοδύναμα 1 μονάδα. Τον τελευταίο καιρο ομως δεν μπορω να υπολογίσω καθόλου εχει συνεχώς ανοδική πορεία το ζαχαρο.. με τον γιατρό μιλώ συχνά αυξήσαμε λίγο τη βραδυνή λαντους τωρα μου ειπε να αυξήσουμε και την αλλη.. σημειώνω οτι χρησιμοποιούμε την humulin R ακόμα δεν ειναι ταχεία ινσουλίνη. Φυσικά αυτος οποτε τον πάρω ειναι πάντα βιαστικός θα κανονίσω ομως συναντηση να μου εξηγήσει απο κοντά κάποια πραγματα.

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    δες τα προσωπικα σου μυνηματα σου εχω στειλει εκει για να μη βγουμε εκτος topic

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •