Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Minimed 640G /Medtronic Αλλαγή στην συμμετοχη

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Icthyologist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση με το χώρο που το αναρτώ αλλά... εγώ γιατί φοβάμαι τόσο πολύ τους μετρητές απάνω μου και τις αντλίες;
    Είναι αυτό που λένε οι Εγγλέζοι:
    "You can't teach an old dog new tricks" !

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Καμία σχέση με το χώρο που το αναρτώ αλλά... εγώ γιατί φοβάμαι τόσο πολύ τους μετρητές απάνω μου και τις αντλίες;
    Εσύ θα μας πεις Παναγή...εμείς πού να ξέρουμε!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Άμα ήξερα δε θα ρώταγα. Γενικά όσο μεγαλώνω φοβάμαι τις αλλαγές και τους πειραματισμούς πράγματα για τα οποία παλιά πέταγα τη σκούφια μου.
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Να σου πω κάτι; Κι εμένα με φρικάρει η ιδέα της αντλίας ειδικά, αλλά από τότε που έβαλα το libre και είδα πόσο μεγάλο πλεονέκτημα είναι για τη ρύθμισή μου, το βλέπω πιο θετικά το ζήτημα. Άν αρχίσουν να το καλύπτουν κιόλας, σωθήκαμε! Για αντλία δε με βλέπω πάντως, για να πω την αμαρτία μου...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο renata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω κάτι; Κι εμένα με φρικάρει η ιδέα της αντλίας ειδικά, αλλά από τότε που έβαλα το libre και είδα πόσο μεγάλο πλεονέκτημα είναι για τη ρύθμισή μου, το βλέπω πιο θετικά το ζήτημα. Άν αρχίσουν να το καλύπτουν κιόλας, σωθήκαμε! Για αντλία δε με βλέπω πάντως, για να πω την αμαρτία μου...
    Ε, εντάξει, άλλο να φοράς την αντλία με τα όλα της και άλλο να φοράς μόνο έναν αισθητήρα. Δεν συγκρίνεται..
    Ο αισθητήρας είναι σαν παιχνίδι ένα πράγμα...
    Η αντλία από την άλλη, όταν έχεις συνδέσει και τον αισθητήρα ειδικά, είναι άλλη υπόθεση.Καθε 3 μέρες πρέπει να αλλάζεις καθετήρα και ας πούμε κάθε 8 αισθητήρα. Χώρια κάθε 4-5 μέρες να γεμίζεις την δεξαμενούλα με ινσουλίνη. Σε δουλειά να βρίσκεσαι δηλαδή....
    Πάντως είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο που όμοιό του δεν υπάρχει και απ' ότι μαθαίνω η επόμενη έκδοση θα συμπεριλαμβάνει ακόμα πιο απίστευτες δυνατότητες όπως η αυτόματη διόρθωση σε υψηλά ζάχαρα χωρίς την παρέμβαση του χρήστη.Ο αλγόριθμος απ' ότι ακούω έχει βρεθεί,σε δοκιμές είναι.
    Δηλαδή για φανταστείτε να "κόβει" η αντλία την χορήγηση ινσουλίνης όταν πέφτει το ζάχαρο (αυτό συμβαίνει και τώρα) και να αυξάνει όταν ανεβαίνει....

Ο καθένας πρέπει να κάνει όοοοτι περνάει από το χέρι του για να έχει μια γλυκοζηλιομενη 6-7. Αυτός είναι ο στόχος μας...!!!

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ναι, όταν τελειοποιηθεί το κλειστό σύστημα και ειδικά αυτό και με το γλουκαγόνο, θα είναι πραγματική θεραπεία. Μέχρι τότε είναι απλώς ένας διαφορετικός τρόπος χορήγησης ινσουλίνης. Δεν αμφισβητώ τα πλεονεκτήματά της φυσικά αλλά θέλω να πω ότι πάλι εξαρτάται απ' το διαχείριση του χρήστη. Υπάρχουν και αρρύθμιστοι με αντλία. Και καλά ρυθμισμένοι με ενέσεις. Δεν είναι ότι σε ρυθμίζει η αντλία από μόνη της. Οπότε προς το παρόν, όχι ευχαριστώ δε θα πάρω.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο renata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, όταν τελειοποιηθεί το κλειστό σύστημα και ειδικά αυτό και με το γλουκαγόνο, θα είναι πραγματική θεραπεία. Μέχρι τότε είναι απλώς ένας διαφορετικός τρόπος χορήγησης ινσουλίνης. Δεν αμφισβητώ τα πλεονεκτήματά της φυσικά αλλά θέλω να πω ότι πάλι εξαρτάται απ' το διαχείριση του χρήστη. Υπάρχουν και αρρύθμιστοι με αντλία. Και καλά ρυθμισμένοι με ενέσεις. Δεν είναι ότι σε ρυθμίζει η αντλία από μόνη της. Οπότε προς το παρόν, όχι ευχαριστώ δε θα πάρω.
    Κοίτα και να τελειοποιηθεί το κλειστό κύκλωμα με γλουκαγόνη, δεν σημαίνει παλι οτι θα σε ρυθμίζει η αντλία από μόνη της τελείως.
    Μέχρι να βρεθεί θεραπεία όλη η ρύθμιση εξαρτάται από την διανοητικότητα, την υπομονή,την ψυχολογία και τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε ατόμου. Εκεί βρίσκεται και η δυσκολία. Η αντλία και όλα τα υπόλοιπα hi tech που υπάρχουν πια, έρχονται να βοηθήσουν συνεπικουρικά τον άνθρωπο.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 2 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 2 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •