Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Minimed 640G /Medtronic Αλλαγή στην συμμετοχη

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
    Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα

Minimed 640G /Medtronic Αλλαγή στην συμμετοχη

καλησπέρα
    είμαι σε φάση που ψάχνομαι για να βάλω αντλία και ηρθα σε επαφη με εναν αντιπροσωπο - εκπαιδευτή της medtronic . Ο οποίος λοιπον με ενημερωσε οτι στην συμμετοχη της αντλίας η medtronic πλεον αντι να την καλυπτει 100% από τον ΕΟΠΥΥ θα διαθετει 3 πακετα -προγραμματα με καποιες υπηρεσιες όπως :1.αντικατασταση με νεο μοντελο χωρις συμμετοχη, παρακολουθηση απο διατροφολογο κτλ και με τιμες πακετων 50-80-120 ευρώ ανάλογα το πακέτο που επιλέξει ο ασθενής.

μου φανηκε λιγο καπως και θα ηθελα να ρωτησω αν σας εχει τυχει κατι τετοιο για να διαπιστωσω αν ηταν τρικ του εκπαιδευτη στο να πλασαρει καποιο πακετο μηνιαιο.

επισης θα εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να δωσει καποιες πληροφοριες απο την εμπειρια του με τον 640G .

ευχαριστω εκ των προτερων

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Καλημέρα!! Τρικ είναι!!! Ο εοπυυ καλύπτει 100% τα αναλώσιμα και ένα μεγάλο ποσό για τις αντλίες. Αν επιθυμείς να βάλεις την καινούρια αντλία της medronic (δε γνωρίζω ποια είναι γιατί φοράω της roche), πληρώνεις το υπόλοιπο ποσό από την τσέπη σου, αν κατάλαβα καλά!!! Κατά τα άλλα το μηνιαίο ποσό είναι για διατροφολόγο κτλ και όχι για τα αναλώσιμα που καλύπτει ο εοπυυ. Επίσης καλύπτει και τους αισθητήρες γλυκόζης, αλλά η απαράδεκτη medronic έχει έλλειψη (έτσι λέει...) σε αισθητήρες και εδώ και 3 μήνες δεν στέλνει και αισθητήρες, αν και υπάρχει σχετική γνωμάτευση. Επίσης ενώ είχε 2 ειδών καθετήρες, πλέον σταμάτησε να φέρνει τους ποιο καινούριους (τους Mio) γιατί δε τους συμφέρει, λέει η εταιρία, το ποσό της αποζημίωσης από τον εοπυυ και ζητάει το αρχικό μεγάλο ποσό που τους πουλούσε.
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μαρία καλημέρα σε ευχαριστω για την απάντηση αρχικά.ο αντιπρόσωπος ωστόσο μου είπε πτι την αντλία την καλύπτει 100% ο ΕΟΠΥΥ.δεν ισχύει;

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Λογικά δε θα πρέπει να πληρώσεις τίποτα!! Ρώτα στον εοπυυ καλύτερα, αλλά κάποιοι έχουν πληρώσει για να πάρουν τη νέα αντλία της madronic, ίσως επειδή δεν είχε περάσει η 5ετία από την αγορά της προηγούμενης αντλίας. Ο εοπυυ καλύπτει ανά 5 χρόνια καινούρια συσκευή
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    οκ ρωτησα ισχυει Μαρία μου όπως το είπες . και πήρα την απόφαση να ξεκινήσω τη διαδικασία με τα χαρτιά για την αντλία γιατί έφτασα στο αμήν με τις υπογλυκαιμίες και τις υπέρ μετά.
    σε δυο μηνες για την έγκριση αναμονη μου ειπαν τωρα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αν πιστεύεις πως η εταιρία αυτή δε σε καλύπτει, υπάρχουν άλλες 2-3 στην Ελλάδα!!!
    Θα σε στεναχωρήσω, αλλά με την αντλία η υπό είναι περισσότερες και πιο εύκολο να πάθεις, αλλά υποτίθεται έχεις καλύτερο και πιο άμεσο έλεγχο. Προσωπικά 150 υπό το 3μηνο έχω συνήθως. Δοκίμασέ την τουλάχιστον 2 μήνες, να συνηθίσεις, να βρεις τις άκρες σου και μετά αποφάσισε αν όντως σε καλύπτει. Όσο για τις υπέρ μετά από τις υπό... αν στην υπό φας παραπάνω απ' όσο χρειάζεσαι, ότι σχήμα και αν κάνεις, δε γλυτώνεις το ψηλό. Εγώ προσωπικά παρατήρησα πως μόνο οι ζελεδένιες καραμέλες μου ανεβάζουν το ζάχαρο εκεί ακριβώς που θέλω, χωρίς υπέρ
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστεύεις πως η εταιρία αυτή δε σε καλύπτει, υπάρχουν άλλες 2-3 στην Ελλάδα!!!
    Θα σε στεναχωρήσω, αλλά με την αντλία η υπό είναι περισσότερες και πιο εύκολο να πάθεις, αλλά υποτίθεται έχεις καλύτερο και πιο άμεσο έλεγχο. Προσωπικά 150 υπό το 3μηνο έχω συνήθως. Δοκίμασέ την τουλάχιστον 2 μήνες, να συνηθίσεις, να βρεις τις άκρες σου και μετά αποφάσισε αν όντως σε καλύπτει. Όσο για τις υπέρ μετά από τις υπό... αν στην υπό φας παραπάνω απ' όσο χρειάζεσαι, ότι σχήμα και αν κάνεις, δε γλυτώνεις το ψηλό. Εγώ προσωπικά παρατήρησα πως μόνο οι ζελεδένιες καραμέλες μου ανεβάζουν το ζάχαρο εκεί ακριβώς που θέλω, χωρίς υπέρ
    Με ξαφνιάσες τώρα γιατί με ενημέρωσαν κι έχω διαβάσει πτι η αντλία αποτρέπει τις υπό σταματώντας στο 120 όταν είναι πτωτική η τάση την ινσουλίνη και σε ενημερώνει στο 100 ώστε να προλάβεις να φας κάτι και να αποφύγεις την υπογλυκαιμία.Βασικά ξέχασα να σε ρωτησω εχεις και τον guardian γιατι μου εκαναν εντυπωση οι υπογλυκαιμίες?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gtsesmetzis : 11-08-2017 στις 17:05

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Mrm με 50 υπό το μήνα ο οργανισμός συνηθίζει και δεν κάνει μετά αντιδραστικές υπεργλυκαιμίες.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αρχικά να πω πως φοράω την Accu-Chek, οπότε είναι χωρίς αισθητήρα. Της medronic αυτό κάνει, κλείνει την παροχή ινσουλίνης αναλόγως με το πως θα τη ρυθμίσεις, αλλά δε θα μου ήταν χρήσιμο εμένα προσωπικά γιατί δε θα μου διορθώσει αλλά ούτε και θα μου προλάβει την υπό.

Κωστή αν πιω χυμό, κάνει αντιδραστική, αλλά και γενικώς προλαβαίνω πιο εύκολα με το libre τις αντιδραστικές, αλλά όχι και τις υπό... χθες είχα για 1.5 ώρα περίπου 40-45 ζάχαρο... δεν ένιωθα τίποτα... τυχαία ξύπνησα και το ανέβασα Τουλάχιστον για το χθεσινό ήξερα την αιτία, αν και δεν ήταν σίγουρο για να φάω κάτι ώστε να το προλάβω και ξυπνητήρι δεν άκουσα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MRM : 12-08-2017 στις 00:06
    www.mariamanavi.gr

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μαρία το να μην νιώθεις τα 40αρια είναι κλασική περίπτωση του οτι εχει συνηθήσει ο οργανισμός τις υπο και δεν αντιδράει.Πέραν αυτού είναι και πολύ επικίνδυνο με το ρυθμό που σου συμβαίνει.Αν κρατήσεις για ενα διάστημα λίγο υψηλότερα το ζάχαρό σου θα ξαναεπανέλθει η αίσθηση της υπογλυκαιμίας και μάλιστα απο 60-65.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •