Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Dexcom G5

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα

Dexcom G5

Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί τον dexcom με τον αισθητήρα ώστε να μας πει εντυπώσεις και εμπειρίες ?η ακόμα και τον guardian
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gtsesmetzis : 31-07-2017 στις 22:50

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Η Όλγα έχει τον guardian...ελπίζω να το δει!!!

Για τον dexcom λένε ότι είναι ο κορυφαίος αισθητήρας, αν και έχει κι αυτός τις αποκλίσεις του οι οποίες όμως στρώνουν με το καλιμπράρισμα. Χρειάζεται 2 φορές τη μέρα καλιμπράρισμα και καλύπτει ο εοπυυ το κόστος τους, με 40 ευρώ μηνιαίως "ενοίκιο" για τη συσκευή ανάγνωσης, την οποία αν δε θελήσεις να βάλεις 1 μήνα και δεν πληρώσεις τα 40 ευρώ, πρέπει να τους το επιστρέψεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MRM : 04-08-2017 στις 11:08
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Από ότι έχω διαβάσει ο dexcom δεν κυκλοφορεί Ελλάδα όμως σωστά;

Κουφέτο
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Πήρα τηλέφωνο στην Roche (210-2703700) για να μάθω περισσότερα.
    Αυτοί μου έδωσαν ένα άλλο τηλέφωνο από κάποια (μάλλον νοσηλεύτρια) που είναι κοντά στην περιοχή μου, για να με ενημερώσει γιατί οι ίδιοι δεν ήξεραν.
    Την πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι τον αισθητήρα δεν τον δίνουν πλέον εξαιτίας των περικοπών που έκανε ο εοπυυ.
    Δεν ξέρει αν θα τον ξαναδώσουν στο μέλλον και πως θα το δίνουν, δηλαδή με τι κόστος και τα σχετικά.
    Με ενημέρωσε ότι στο παρελθόν ήταν 1500 ευρώ αρχικά για τον receiver και μετά 300 ευρώ ανά 6μηνο (αν θυμάμαι σωστά) για τον transmitter.
    Δεν ρώτησα περισσότερα, όπως για ενοίκιο καθώς δε φαινόταν σίγουρη για το ποια πορεία θα πάρει το θέμα στο μέλλον.
    Μου πρότεινε να την ξανακαλέσω από Σεπτέμβριο για να μου πει αν έχει νέα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Κυκλοφορεί στην Ελλάδα από την hemoglobe hellas (τηλ 2108131733 επιτέλους το βρήκα!!!). Πριν 1 χρόνο που μίλησα μαζί τους, 250€ το μήνα τα αναλώσιμα, τα οποία καλύπτει ο εοπυυ με έγκριση τοποθέτησης αντλίας την οποία δε σε υποχρεώνει να τη φοράς, οπότε αν τα καλύψει, είναι 48€ το μήνα το ενοίκιο της συσκευής. Αυτά με τα τότε δεδομένα... λίγη υπομονή να δούμε τι παίζει με τις μειώσεις τιμών και πάρτε την εταιρία μετά το 15αύγουστο να σας ενημερώσει
    www.mariamanavi.gr

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Λοιπόν, μίλησα με τον εκπρόσωπο της εταιρείας χθες. Κατ' αρχάς, αποτελείται από 3 μέρη. Τη συσκευή ανάγνωσης, που αγοράζεται άπαξ και κοστίζει 756,40€. Τον αναμεταδότη που λειτουργεί με μπαταρία, η οποία διαρκεί κατά μέσο όρο 6 μήνες και κοστίζει 483,60€. Και τον αισθητήρα που είναι αναλώσιμος και κρατάει 7- 10 μέρες και στοιχίζει 93€. Καθεστώς ενοικίασης δεν υπάρχει. Και για αυτούς που έχουν αντλία καλύπτεται το κόστος των αισθητήρων, πράγμα όμως που μάλλον θα σταματήσει λίαν συντόμως γιατί ο ΕΟΠΥΥ κατεβάζει τα ποσά που χορηγεί και η εταιρεία θα σταματήσει τη συνεργασία. Υπάρχουν τρόποι να παρατείνεται η διάρκεια ζωής των αισθητήρων αλλά αυτό εξαντλεί συντομότερα τη μπαταρία του αναμεταδότη. Υπάρχει δυνατότητα δοκιμής για 1-2 εβδομάδες δωρεάν.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Πωπω... πανάκριβα ρε συ...!!

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Renata θες εσύ να βάλεις συνεχούς καταγραφής?

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, το κόστος είναι για 'μένα απαγορευτικό. Αν χορηγούνταν, θα έβαζα οπωσδήποτε. Ρυθμίζομαι όμως και χωρίς, δεν μου είναι πραγματικά απαραίτητο. Ότι μου αρέσει η αίσθηση συνεχούς ελέγχου βέβαια το παραδέχομαι..

Ξέχασα να πω βέβαια ότι φέρνουν μόνο τον Dexcom G4. Δηλαδή το χαρακτηριστικό που μπορεί και κάποιος άλλος να παρακολουθεί ταυτοχρόνως τα ζάχαρά σου από το κινητό του, όπου κι αν βρίσκεται, δεν το διαθέτει. Αυτό ας πούμε, για γονείς με παιδιά μικρά που πάνε σχολείο είναι σωτήριο. Έτσι την κάνεις την επένδυση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renata : 21-09-2017 στις 23:56

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    ααα, πολύ ωραία... κόψανε και το "ενοίκιο" που είχαν, άρα ο libre ξαναγίνεται ο πιο συμφέρον αισθητήρας, αν και θα ήθελα πολύ να μην ήταν, μιας και ο dexcom θεωρείται πιο αξιόπιστος. Δυστυχώς το ίδιο πάει να γίνει και με τον αισθητήρα της μεντρόνικ, μιας και ήδη παρουσιάζονται "ελλειψεις" και ελάχιστοι παίρνουν ανά κάποιους μήνες και κυρίως οι νέοι χρήστες
    www.mariamanavi.gr

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •