Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: ΔΙΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΜΗΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ

ΔΙΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΜΗΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ

Παιδιά γεια και χαρά σε όλους .
    Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς τι γίνεται με τις συνταγές που γράφουν οι γιατροί; Αυτος που πάω κάθε μήνα μου λεει πως πλέον δεν υπάρχουν συνταγές για αναλώσιμα πάνω απο 1 μηνα. Δηλαδή μπορεί να γράψει μονο συνταγή για 30 ημέρες.
    Ενα γνωστός μου που επισκέπτεται γιατρό σε δημόσιο νοσοκομειο του έγραψε συνταγή για 6 μήνες αλλά οχι αναλώσιμα , μόνο ινσουλίνες. Παει δυο φορές το χρόνο , παίρνει τις συνταγές του και ησυχάζει.Αλλά είναι αναγκασμενος να έρχεται κάθε μηνα στο γιατρό της περιοχής να του γράφει αναλωσιμα.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Τα αναλώσιμα της αντλίας πλέον γράφονται όντως μόνο για ένα μήνα, δυστυχώς. Οπότε κάθε μήνα στο γιατρό και κάθε μήνα ελεγκτή... Ταινίες-βελόνες αντιθέτως δεν μπορείς να γράψεις για ένα μήνα, αναγκαστικά πάνε σε δίμηνη (όλη η ποσότητα του διμήνου μαζί σε μια συνταγή, μια εκτέλεση). Φάρμακα (και ινσουλίνες), από άλλη ηλεκτρονική πλατφόρμα, σε μηνιαία, δίμηνη με όλη την ποσότητα σε μια εκτέλεση, ή παραπάνω μήνες αλλά με μηνιαία εκτέλεση. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω πώς τα σκέφτονται!

Εγώ αναφέρομαι σε αναλώσιμα όπως οι ταινίες μέτρησης, βελόνες και σκαρφιστήρες. Προφανώς όλα υπόκεινται στην ίδια διαδικασία, κάθε μήνα συνταγή. Κάθε μήνα τρέχα σε γιατρούς, πάρε άδειες απο τη δουλεια κλπ κλπ.
    Ταλαιπωρία χωρίς ουσία , θα μπορούσαν να γράψουν μια τριμηνη να ξεμπερδευουμε. Αλλο να πηγαίνεις μια φορά στους τρεις μήνες και άλλο κάθε μήνα.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Όπως τα λέει ο SugarDoc, 2μηνη για ταινίες, βελόνες, σκαρφιστήρες. Πήρα τέλος του μήνα 2μηνη με 400 ταινίες μέτρησης και 400 σκαρφιστήρες!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Εστω δίμηνη, κάτι είναι και αυτό.
    Το κουφό ειναι πως πήγα στο γιατρό που μου γράφει τις συνταγές και μου λεει, επειδή σου γράφω δίμηνη θα πληρώσεις διπλό ποσό. Με χρέωνε 10 ευρώ για κάθε μηνιαία και για τη δίμηνη με χρέωσε 20.
    Του λεω συγνώμη, σύμφωνα με την επίσκεψη χρεώνετε ή σύμφωνα με τη συνταγή; και μου τα μάσαγε.
    Δηλαδή αν μου γράφατε πχ 6μηνη θα με χρεώνατε 60 ευρω; Τελοσπάντων για 10 ευρώ δεν έκανα μεγαλύτερο θέμα, τις πήρα και εφυγα. Δεν βγάζεις ακρή δυστυχώς αλλά με ενοχλεί που προσπαθούν να εκμεταλευτουν κάποιες καταστάσεις, ένας διαβητικός είναι ένας στάνταρ ανσθενής , κάθε μήνα εδώ.
    Ελπιζω και ευχομαι στο μέλλον να απλοποιηθούν κι αλλο οι διαδικασίες που αφορούν στην αντιμετώπηση του διαβήτη,η γραφειοκρατία πιάνει κοκκινο σε όλα τα επίπεδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggelis : 04-07-2017 στις 11:25

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Συμφωνώ απόλυτα με τη σκέψη σου... εντάξει, θα χάσουν 1 πελάτη για 1 μήνα, αλλά έτσι κινδυνεύουν να τον χάσουν για πάντα...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Πάντως για να λέμε και τα λίγα καλά, είναι τεράστια η βελτίωση σε σχέση με παλιά. Και λιγότερες ήταν οι παροχές και πληρώναμε συμμετοχή και τρέχαμε στην επιθεώρηση για υπογραφή από ελεγκτή. Για να μη θυμηθώ το σήριαλ για να κάνεις μαγνητική που ήταν το κορυφαίο...

Είμαι ελαφρώς off topic ή μου φαίνεται;

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ακόμα υπογραφή από ελεγκτή θέλει η αντλία... μικρή αλλαγή στις παροχές, αλλά μεγάλη η αφαίρεση της συμμετοχής!!!
    www.mariamanavi.gr

Εμείς γράψαμε εξάμηνη αναλώσιμα αντλίας και αισθητήρα, με υπογραφή ελεγκτή.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λέει ο SugarDoc, 2μηνη για ταινίες, βελόνες, σκαρφιστήρες. Πήρα τέλος του μήνα 2μηνη με 400 ταινίες μέτρησης και 400 σκαρφιστήρες!!!
    150 σκαφηστήρες/μήνα ή 200/μήνα δικαιούμαστε?
    α και κάτι άσχετο τους σκαρφιστήρες, βελόνες, μισό μπουκάλι ινσουλίνη κτλ που τα πετάτε? Στα οικιακά σκουπίδια?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •