Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Eσείς καταναλώνετε γλυκαντικές ουσίες ; ποια η γνώμη σας ;

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος

Eσείς καταναλώνετε γλυκαντικές ουσίες ; ποια η γνώμη σας ;

Εσεις καταναλώνετε γλυκαντικές ουσίες? Ποια η γνώμη σας

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Συνήθως ναί. Περισσότερο χρησιμοποιούμε προιόντα με στέβια. Όχι ότι έχουμε καταργήσει την ζαχαρούλα του Θεού αλλά σε παγωτά κλπ προτιμούμε την στέβια.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Ναι αλλα η καθημερινή χρήση φοβάμαι ότι πάλι θα είναι βλαβερή. Και εμείς χρησιμοποιουμε την στέβια που είναι προς το παρον η πιο αθώα απο τις υπολοιπες γλ.ουσιες... ομως του Νικολα τα παγωτα με στεβια δεν του αρεσουν γιατι εχτος απο 0 ζαχαρι εχουν και 0 λιπαρά. Πηραμε ενα οικογενειακο τωρα με μαλτιτόλη όμως διαβασα τα χειρότερα στο διαδίχτυο ετσι θα προσπαθήσω να τρωει κανονική ζάχαρη αν θελει 1 φορα τη βδομάδα.. αν τα καταφέρω!!!

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Να σου πω κάτι; Δεν ανεβάζει μόνο η ζάχαρη αλλά όλοι οι υδατάνθρακες. Ένα παγωτό προφανώς έχει και γάλα και δεν ξέρω τι άλλο, οπότε και με γλυκαντικές ουσίες να είναι, πάλι θέλει κάλυψη με κάποιες μονάδες. Ας κάνει λίγες παραπάνω και ας φάει κανονικό. Εγώ μπορεί να πιω κανένα αναψυκτικό που και που αλλά δεν θα έδινα ποτέ σε παιδί. Ούτε στέβια.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο renata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω κάτι; Δεν ανεβάζει μόνο η ζάχαρη αλλά όλοι οι υδατάνθρακες. Ένα παγωτό προφανώς έχει και γάλα και δεν ξέρω τι άλλο, οπότε και με γλυκαντικές ουσίες να είναι, πάλι θέλει κάλυψη με κάποιες μονάδες. Ας κάνει λίγες παραπάνω και ας φάει κανονικό. Εγώ μπορεί να πιω κανένα αναψυκτικό που και που αλλά δεν θα έδινα ποτέ σε παιδί. Ούτε στέβια.
    Εγω,εδω και πααρα πολλα χρονια πίνω 1-2 λίτρα την εβδομάδα αναψυκτικά λάιτ (όχι κόκα κόλα) ,σύν 1-2 καφέδες την ημέρα, με σουκραλόζη ή στέβια πάντα.ΟΜΩΣ τα τρόφιμα που γράφουν οτι έχουν στέβια συνήθως έχουν 1-2% στέβια,τι υπόλοιπο είναι άλλα γλυκαντικά.
    Δυστυχώς έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να τα ελλατώσω ή να χρησιμοποιώ ζάχαρη αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Όπως έχουν άλλοι το κάπνισμα έτσι έχω εγώ τα αναψυκτικά.
    Με την ζαχαρη δεν τα έχω καταφέρει γιατί όταν το πρωί ξεκινάω με ινσουλίνη,μετά με την δουλειά χαλάνε όλα, γιαυτό και δεν τρώω ποτέ πρωινό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COSTIS : 21-06-2017 στις 22:14

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο renata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ καλύτερα να τα αποφεύγουμε!

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω,εδω και πααρα πολλα χρονια πίνω 1-2 λίτρα την εβδομάδα αναψυκτικά λάιτ (όχι κόκα κόλα) ,σύν 1-2 καφέδες την ημέρα, με σουκραλόζη ή στέβια πάντα.ΟΜΩΣ τα τρόφιμα που γράφουν οτι έχουν στέβια συνήθως έχουν 1-2% στέβια,τι υπόλοιπο είναι άλλα γλυκαντικά.
    Δυστυχώς έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να τα ελλατώσω ή να χρησιμοποιώ ζάχαρη αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Όπως έχουν άλλοι το κάπνισμα έτσι έχω εγώ τα αναψυκτικά.
    Με την ζαχαρη δεν τα έχω καταφέρει γιατί όταν το πρωί ξεκινάω με ινσουλίνη,μετά με την δουλειά χαλάνε όλα, γιαυτό και δεν τρώω ποτέ πρωινό.
    Κοιτα ο καθε ενας κάνει αυτο που πιστευει καλύτερο για τον εαυτό του.. σαν εγω που ειμαι ενήλικας νομίζω θα καταναλωνα κάποια τροφιμα με γλυκαντικά αν είχα αυτό το θέμα δεν μπορεις να τα αποφευγεις όλα είναι δύσκολο.. ομως στα παιδια πρεπει να ειμαστε πιο προσεχτικοί. Σχετικά με το πρωινό πιστεύω ειναι πολύ σημαντικό να παιρνουμε αλλα εσύ ξέρεις καλύτερα τη ρύθμιση του ζαχάρου σου!!

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ενταξει,είναι και θεμα συνήθειας, δηλαδή πρίν 25 χρόνια υπήρχε μόνο η ασπαρτάμη και η κοκα κόλα με ασπαρτάμη, ά! και η μερμελάδα Ζωγράφος με φρουκτόζη.
    Το να χρησιμοποιείς ζάχαρη ήταν απαγορευτικό λόγω των τότε ινσουλίνων.
    Θυμάμαι τότε είχα ξεκινήσει την κοκα κολα και η αλήθεια είναι οτι δυσκολεύτικα παρα πολύ να την κόψω. Οταν την ειχα κόψει μαχαίρι είχα στερητικά συμπτώματα. Θυμάμαι έπινα νερό και αηδίαζα,ήθελα μόνο κοκα κόλα.
    Ευτυχώς δεν πίνω πια κοκα κόλα αλλά μερικές φορές green cola,που είναι και ελληνική.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Εγώ πάντως δεν καταναλώνω τέτοια πράγματα και ζάχαρη μόνο σε υπογλυκαιμία ή λιγούρα.
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Icthyologist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν καταναλώνω τέτοια πράγματα και ζάχαρη μόνο σε υπογλυκαιμία ή λιγούρα.
    Γιατί όχι σε λίγη ζαχαρίτσα αν την υπολογίσεις στις μονάδες?

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •