Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 1 ΚΑΙ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 1 ΚΑΙ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα , ανοίγω ένα θέμα που τον τελευταίο καιρό ακούγεται ολο και περισσότερο.
    Η ενδεχόμενη δυσλειτουργία στο αναπαραγωγικό σύστημα του άνδρα λόγω ΣΔ1. Δεν μιλάω για σεξουαλική ανικανότητα αλλά για προβλήματα στην ποιότητα του σπέρματος.
    Εδώ και λιγους μήνες εχουμε ξεκινήσει με την κοπέλα μου προσπάθειες να αποκτήσουμε παιδί και μολις είπε στο γυναικολόγο της οτι εχω ΣΔ1, της είπε οτι ενδέχεται να έχουμε πρόβλημα στη σύλληψη. Μάλιστα, λεει, μελέτες έχουν δείξει οτι ο Διαβήτης επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος.
    Ύπαρχει κάποιος/α που έχει αντιμετωπίσει προβλήματα;Ενας άνδρας με ΣΔ1 έχει λιγότερες πιθανόητες να γίνει πατέρας;
    Υπαρχουν άλλοι "γλυκούληδες" που έγιναν μπαμπάδες ενώ είχαν ΣΔ;

Ευχαριστώ.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Γεία σου vaggelis!
    Εγώ πρώτη φορά το ακούω,αλλά να σου πώ την αλήθεια δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση. Κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορα,όχι μόνο απο διαβητολόγους και απο άλλες ειδικότητες, τα οποία με έχουν αφήσει άφωνο.
    Οπότε το καλύτερο που έχετε να κάνετε ,πιστεύω,είναι να το ψάξετε καλύτερα αυτό που σας είπε και βέβαια χωρίς άγχος και πανικό διότι εκτός του οτι δεν οδηγεί και πουθενά, φέρνει και αντίθετα αποτελέσματα.
    Χαλαρά και όλα θα πάνε καλά!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Συμφωνώ... όχι άγχος... ξέρω ζευγάρια που δεν έχουν διαβήτη και προσπαθούσαν 1 και 2 χρόνια να κάνουν παιδί. Μην απογοητεύεστε με τις πρώτες φορές. Συνήθως εξαρτάται και από το αν είναι το πρώτο παιδί της γυναίκας, που όπως λένε, πιάνει λίγο πιο δύσκολα την πρώτη φορά!! Εγώ θα σε ρωτήσω μόνο τα ζάχαρά σου πως είναι?? Είναι κάπως στρωτά??
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Βαγγέλη,το να ακούς τους γιατρούς,πέρα από το κομμάτι της εκπαίδευσης στην φαρμακευτική αγωγή,είναι σα να πίνεις δηλητήριο σε μικρές ποσότητες.
    Και μόνο αυτό που της είπε ο γιατρός της γυναίκας σου,φτάνει για να σας αποκαρδιώσει.
    Οτι πιστεύεις αυτό γίνεται.

Και επειδή κανείς δεν ξέρει τί του ξημερώνει αύριο,κοίτα να είστε χαλαροί και να είσαι σίγουρος ότι θα γίνεις γρήγορα πατέρας!

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Το πρώτο που βρήκα ψάχνωντας ήταν αυτό: http://www.newsfish.gr/ygeia/45413/s...-ypogonimotita

Απ'οτι κατάλαβα συνδέει την ανδρική υπογονιμότητα κυρίως με την αυξημένη ποσότητα λίπους στην κοιλιά (νομίζω άσχετο με τον διαβήτη,ε?) και με την στυτική δυσλειτουργία, μαζί με διαταραχές στην εκσπερμάτιση λόγο αγγειοπάθειας.Ε,εντάξει λογικό το δεύτερο αλλα αν φτάσουμε μέχρι εκεί νομίζω δεν θα μας απασχολεί τόσο αυτό όσο άλλα θέματα.
    Αυτό που λέει πολλές φορές, βέβαια, είναι οι ψυχογενείς αιτίες όπως οι αγχώδεις διαταραχές.
    Αυτό πιστεύω είναι ένα θέμα που χωράει πολύ συζήτηση.Ειδικά οι άνδρες με διαβήτη επηρεάζονται σημαντικά στην ψυχολογία τους και το αποτέλεσμα,εκτός της στυτικής δυσλειτουργίας το οποίο δεν είναι το θέμα μας, μπορεί να οδηγεί στην υπογονιμότητα.
    Απ'ότι διαβάσατε όμως,πέρα απο τις επιπλοκές του διαβήτη που έμμεσα μπορεί να οδηγήσουν στην υπογονιμότητα,ας πούμε, δεν λέει κάτι εξειδικευμένο για υπογονιμότητα λόγο διαβήτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COSTIS : 27-05-2017 στις 10:06

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Λοιπόν, φίλε Βαγγέλη, νομίζω ότι πέσατε στην περίπτωση γιατρού που τα ρίχνει όλα στο διαβήτη. Κατ’ αρχάς δεν έχετε, ακόμη τουλάχιστον, διαπιστωμένο πρόβλημα. Ο μέσος όρος σύλληψης για ένα γόνιμο ζευγάρι είναι ένα έτος προσπαθειών, αν είναι η γυναίκα έως 35 ετών. Αν είναι πάνω από 35 αρχίζει η διερεύνηση στους 6 μήνες. Στην τελική δεν χρειάζεται να αναρωτιέστε, ένα σπερμοδιάγραμμα θα σας λύσει το ζήτημα αμέσως. Με το καλό ένα υγιές και χαρούμενο μωρό σας εύχομαι!

Ελπίζω να είναι υπερβολές του γιατρού και ολα να πάνε καλά.
    Δεν είπα οτι υπάρχει πρόβλημα απλά ήταν μια νεα πληροφορία που δεν την γνώριζα και ειπα να τη μοιραστώ μαζί σας. Κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι καινούριο οσον αφορά στο διαβήτη και τις ενδεχόμενες επιπλοκές του.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Καλά έκανες και τη μοιράστηκες!! Εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε και να συζητούμε νέες πληροφορίες και ιδέες!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •