Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πάρτυ - κέρασμα στο σχολείο 5χρονου

Question Πάρτυ - κέρασμα στο σχολείο 5χρονου

Τι κάνετε στα γεννέθλια των γλυκών παιδιών σας?
    Δε μιλάω για πάρτυ σε παιδότοπο με όλα τα κατεψυγμένα φαγητά και την τούρτα βόμβα...
    Πλησιάζουν τα γεννέθλιά μας και δεν ξέρω τι να κάνω...Τί να στείλω στο σχολείο?

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anastasia s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κάνετε στα γεννέθλια των γλυκών παιδιών σας?
    Δε μιλάω για πάρτυ σε παιδότοπο με όλα τα κατεψυγμένα φαγητά και την τούρτα βόμβα...
    Πλησιάζουν τα γεννέθλιά μας και δεν ξέρω τι να κάνω...Τί να στείλω στο σχολείο?
    Ευτυχισμένα γενέθλια να έχετε !!
    Σίγουρα, θα πάρετε κάποιες γνώμες.
    Κατα την γνώμη μου, να μην είναι κάτι με αυξημένο γλυκαιμικό δείκτη, να είναι όμως αρεστό στα παιδάκια.

Υ. Γ. : Χθες, είχαμε κι εμείς τα πρώτα γενέθλια, της τέταρτης εγγονούλας μας !!
    Γιάννης "Φίλος"
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!!

Smile

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο filos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχισμένα γενέθλια να έχετε !!
    Σίγουρα, θα πάρετε κάποιες γνώμες.
    Κατα την γνώμη μου, να μην είναι κάτι με αυξημένο γλυκαιμικό δείκτη, να είναι όμως αρεστό στα παιδάκια.

Υ. Γ. : Χθες, είχαμε κι εμείς τα πρώτα γενέθλια, της τέταρτης εγγονούλας μας !!
    Να τη χαιρόσαστε να είναι γερή...
    Σκέφτηκα να φτιάξω και να στείλω στο σχολείο κάποιο γλυκό - κεκάκι ή κορμό χωρίς ζαχαρη και ποπ κορν..Κ χυμό ίσως.... Δε θέλω να πάω σε παιδότοπο γιατί ποιότητα μηδεν.....

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Γνώμη μου είναι να του κάνεις κανονικότατη τούρτα με σχέδιο που του αρέσει, όπως σε όλα τα πιτσιρίκια. Απλώς να φάει μικρό κομμάτι που θα συνυπολογίσετε στις μονάδες του. Θα του εξηγήσετε ότι δεν τα γλυκά δεν είναι για κάθε μέρα αλλά σε ξεχωριστές περιστάσεις και με μέτρο. Άλλωστε τις μέρες που φέρνουν οι συμμαθητές του τί κάνει; Μακροπρόθεσμα θα πρέπει να μάθετε- και κυρίως ο ίδιος αργότερα- να υπολογίζετε τη δόση για οτιδήποτε θέλει να φάει. Οι απαγορεύσεις δε βοηθάνε. Επίσης, ο χυμός που φαντάζει ως υγιεινή εναλλακτική ανεβάζει ωραιότατα το σάκχαρο… Όσο για μεζεδάκια φτιάξε δικά σου κεφτεδάκια χωρίς ψωμί στο φούρνο, ντοματίνια, καροτάκια, αγγουράκια, γενικά ψάξε συνταγές low carb. Γενικά, η γνώση των υδατανθράκων σας είναι απαραίτητη για τη διαχείριση του διαβήτη. Ξέρω ότι από μητρικό ένστικτο θα εξαφάνιζες τη ζάχαρη από προσώπου γης για χάρη του, αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι ρεαλιστικό. Και στο λέω εγώ που η οικογενειακή μας επιχείρηση είναι ζαχαροπλαστείο…

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αρκετά ζαχαροπλαστεία φτιάχνουνε κατα παραγγελία και τούρτες χωρίς ζάχαρη.
    Και αυτές φυσικά θα το ανεβάσουν το ζαχαράκι του αλλά αρκετά λιγότερο από τις κανονικές τούρτες.
    Και όπως πολύ σωστά έγραψε και η renata, θα πρέπει από μόνος του να αρχίσει να καταλαβαίνει ότι τα γλυκά δεν είναι για κάθε ημέρα και με μέτρο.
    Αυτό δηλαδή που είναι σωστό για όλο τον κόσμο, όχι μόνο για όσους έχουν διαβήτη.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το ζαχαροπλαστείο

http://www.fisis.eu/mobile/

Πάτα "τί προσφέρουμε" και μετά "χωρίς ζάχαρη".
    Προσωπικά τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα,είναι πιό ωραία και απο αυτά με ζάχαρη.
    Επίσης έχει γλυκά χωρίς γάλα ( με γάλα αμυγδάλου), χωρίς γλουτένη και διάφορα άλλα.
    Πρέπει να δοκιμάσετε την νηστίσιμη τούρτα χωρίς ζάχαρη,άπαιχτη...

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    filos και anastasia s να τα χαίρεστε!!! Τις καλύτερες ευχές μου!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σας ευχαριστώ πολύ!
    Πέρσυ τα γεννέθλιά του συμπέσανε με το εξητήριο απο το νοσοκομείο οπότε του πήραμε τούρτα χωρίς ζάχαρη και φυσικά βαλαμε αποπάνω τις αγαπημένες του φιγούρες. Απο γευση..... κανείς δεν την έφαγε....Αποτυχία....

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •