Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Κάλυψη αντλίας ινσουλίνης + αναλωσίμων στο εξωτερικό

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη alkis76
    Περιοχή
    Χανιά

Question Κάλυψη αντλίας ινσουλίνης + αναλωσίμων στο εξωτερικό

Καλησπέρα. Κατ' αρχάς να εκφράσω τον ενθουσιασμό μου που το sugarfree έγινε μεγάλο και τρανό δικαιώνοντας το όραμα της μικρής ομάδας που το ξεκίνησε.
    Στο ψητό τώρα
    Ψάχνω πληροφορίες σχετικά με την κάλυψη αναλωσίμων και αντλίας στην Αγγλία σε περίπτωση μόνιμης μετοίκησης. Ψάχνοντας λοιπόν μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες.
    1) Οι έχοντες ήδη έγκριση από το ΚΕΣΥ μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν σε χώρα της ΕΕ ως αποδεικτικό για τα αναλώσιμα ή γενικά υπάρχει συνέχεια στην θεραπεία αν δείξεις όλα τα δικαιολογητικά, βεβαίωση νοσοκομείο, και το ιστορικό κτλ;
    2) Σύμφωνα με τη σελίδα τo NICE - που από ό,τι κατάλαβα είναι κάτι σαν το ΚΕΣΥ Αγγλίας - για να πάρεις έγκριση ή θα πρέπει να έχεις θέματα με τις υπογλυκαιμίες ή HbA1C >8,5. Εγώ με την αντλία έχω 6,5-7. Οπότε τι γίνεται; το γυρνάς στις ενέσεις οπότε και απορρυθμίζεσαι όπως προ αντλίας για να πάρεις ξανα έγκριση; Ολίγον παράλογο αλλά πραγματικά δε λέει πουθενά τη διαδικασία εφόσον είσαι ήδη χρήστης αντλίας και έρχεσαι από το εξωτερικό.
    3) Τέλος αν κάποιος έχει ιδίαν πείρα είτε ως σπουδαστής είτε ως εργαζόμενος εκεί θα ήμουν υπόχρεος αν την μοιραζόταν στο φόρουμ.
    Ευχαριστώ και χαιρετίσματα στους παλιούς συμφορουμίτες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkis76 : 24-01-2016 στις 21:31
    Είμαι γλυκύτατος και αυτό είναι κλινικά διαπιστωμένο

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα alkis, έχω την εντύπωση οτι ο omen θα γνωρίζει για αυτό που λές καθότι έχει ζήσει Αγγλία.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    alkis, δεν έχω συγκεκριμένες πληροφορίες να σου δώσω αλλά θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την Ελληνική πρεσβεία στο Λονδίνο. Παλαιότερα τουλάχιστον υπήρχε τμήμα για ιατρικά θέματα.

http://www.greekembassy.org.uk/en-gb/Contact-us

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη alkis76
    Περιοχή
    Χανιά
    Τελικά μου πήρε λίγο χρόνο αλλά βρήκα κάποιες οδηγίες. Αρκετά κατατοπιστικό.
    http://www.inputdiabetes.org.uk/faqs...from-overseas/
    Είμαι γλυκύτατος και αυτό είναι κλινικά διαπιστωμένο

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Η εταιρεία που σου παρέχει την αντλία δεν μπορεί να σου δώσει σχετικές πληροφορίες?

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Ετικέτες Θέματος

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •