Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ηλικια μερικης και πληρους αυτονομιας...

Ηλικια μερικης και πληρους αυτονομιας...

ποσο χρονων εσεις η τα παιδια σας μπορεσατε να κανετε ινσουλινη μονοι σας; και ποτε ηρθε η πληρης αυτονομηση;

ρωταω γιατι εχω μια κορη 7 χρονων και σκεφτομαι ποτε θα μπορεσει να κανει ινσουλινη...
    3-ΒΙΤ

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Κατά τη γνώμη μου, είναι ένας συνδυασμός κατ' αρχάς θέλησης της ίδιας, γνώση βασικής αριθμητικής και σταθερότητας χεριού. Προσωπικά θυμάμαι ότι ήθελα να την κάνω μόνη μου γιατί πίστευα ότι θα πονάω λιγότερο -και είχα δίκιο. Επειδή όμως έπρεπε να τραβάω από δύο διαφορετικά μπουκαλάκια στην ίδια σύριγγα και να βγάζω τον αέρα και οι δικοί μου ήταν κάτι παραπάνω από επιφυλακτικοί, ξεκίνησα στα 10. Τώρα για τον υπολογισμό των δόσεων, απ' τα 12 και μετά. Με τα στυλό μου φαίνεται απείρως πιο εύκολο βέβαια!

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Η Κωνσταντίνα ήταν περίπου 8 όταν της διαγνώσθηκε. Στις αρχές κάναμε και εμείς με σύριγγα μιάς χρήσης από δύο μπουκαλάκια την "θολή" και την κρυσταλλική και δεν της την δίναμε για να μην γίνει κανένα λάθος. Σε μερικούς μήνες που αρχίσαμε τα στυλό (τότε είχε έτοιμα μίγματα από 10% έως 50% κρυσταλική (γρήγορη), το ζήτησε και έκανε μόνη της.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο renata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου, είναι ένας συνδυασμός κατ' αρχάς θέλησης της ίδιας, γνώση βασικής αριθμητικής και σταθερότητας χεριού. Προσωπικά θυμάμαι ότι ήθελα να την κάνω μόνη μου γιατί πίστευα ότι θα πονάω λιγότερο -και είχα δίκιο. Επειδή όμως έπρεπε να τραβάω από δύο διαφορετικά μπουκαλάκια στην ίδια σύριγγα και να βγάζω τον αέρα και οι δικοί μου ήταν κάτι παραπάνω από επιφυλακτικοί, ξεκίνησα στα 10. Τώρα για τον υπολογισμό των δόσεων, απ' τα 12 και μετά. Με τα στυλό μου φαίνεται απείρως πιο εύκολο βέβαια!
    Τι μου θύμισες βρε renata...Όλα σε ένα post..

Προσωπικά από τα 12 μου-διαγνώσθηκα 10 χρονών-πάντα με επίβλεψη στην αρχή και σταδιακά μόνη μου όσο αφορά την χορήγηση.Τον συνδυασμό δόσεων αρχικά στα 13 και πλήρως μόνη στα 14.
    Επειδή είναι ακόμα μικρούλα και πλέον το ιατροφαρμακευτικό υλικό έχει εξελιχθεί πολύ σε σχέση με παλαιότερα,μπορεί να πάρει την κατάσταση στα χέρια της σε σχετικά νεαρή ηλικία(προεφηβική).

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη cnk
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Boxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο χρονων εσεις η τα παιδια σας μπορεσατε να κανετε ινσουλινη μονοι σας; και ποτε ηρθε η πληρης αυτονομηση;

ρωταω γιατι εχω μια κορη 7 χρονων και σκεφτομαι ποτε θα μπορεσει να κανει ινσουλινη...
    Εμείς από τα 7 (Β΄Δημοτικού) ξεκίνησε μόνος του. Η δασκάλα στο σχολείο ρύθμιζε μόνο τις μονάδες.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Πάρα πολύ σωστό αυτό που λες .Η σωστή καθοδήγηση ξεκινάει από το σπίτι και επεκτείνεται σε όλες τις κοινωνικές δραστηριότητες που ακολουθεί το παιδί.Οι δικοί μου αυτό έκαναν, τώρα που μου το θύμισες.Πήραν ινσουλίνες,σύριγγες,μπουκα λάκια,γλυκά και ενημέρωσαν την διευθύντρια από την αρχή μέχρι το τέλος-τι είναι ο διαβήτης,πώς αντιμετωπίζεται και πώς ενεργούμε σε υπό ή μια υψηλή τιμή.Η ενημέρωση είναι πολύτιμος βοηθός.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •