Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Έρευνα Πανεπιστημίου Cornell για πιθανή θεραπεία με προβιοτικά

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Παύλος
    Περιοχή
    Αθήνα

Έρευνα Πανεπιστημίου Cornell για πιθανή θεραπεία με προβιοτικά

Σε μελέτη που δημοσιεύτηκε στο ιατρικό περιοδικό Diabetes, ερευνητές του Cornell University κατέγραψαν ότι με την χορήγηση προβιοτικού λακτοβάκιλου κατέστη δυνατή η παραγωγή ινσουλίνης από τα έντερα διαβητικών ποντικών.

Οι ερευνητές συνεργάζονται με την βιοφαρμακευτική εταιρεία BioPancreate προκειμένου να συνθέσουν σχετικό χάπι για ανθρώπινη χρήση. Σε περίπτωση επιτυχίας, το χάπι αυτό θα βοηθούσε σημαντικά στην ενδογενή ρύθμιση του σακχάρου, μειώνοντας την ανάγκη χορήγησης ινσουλίνης.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα ερευνητικό μέτωπο που αξίζει να παρακολουθούμε στενά, κρατώντας πάντα μικρά καλάθια. Περισσότερα στα ελληνικά εδώ, και στα αγγλικά εδώ.
    Μπαμπάς της Νεφέλης
    Διαγνώστηκε με ΔΤ1 τον Νοέμβριο 2007
    Ακολουθεί εντατικό σχήμα Novorapid / Lantus
    Πιάστε τον διαβήτη απ'τα κέρατα

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Παύλος
    Περιοχή
    Αθήνα
    ΥΓ όλες οι ερευνητικές θεραπείες φαίνεται να θεραπεύουν τα διαβητικά ποντίκια, άντε επιτέλους κάποια να λειτουργήσει και στον άνθρωπο!!
    Μπαμπάς της Νεφέλης
    Διαγνώστηκε με ΔΤ1 τον Νοέμβριο 2007
    Ακολουθεί εντατικό σχήμα Novorapid / Lantus
    Πιάστε τον διαβήτη απ'τα κέρατα

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ όλες οι ερευνητικές θεραπείες φαίνεται να θεραπεύουν τα διαβητικά ποντίκια, άντε επιτέλους κάποια να λειτουργήσει και στον άνθρωπο!!

Καλησπέρα κ.Παύλο....
    Σε καμια συνάντηση δεν ήρθατε που κάνουμε συχνά-πυκνά με τα παιδιά...........
    Αθηνα κανονίζουμε συνήθως,αν κ η επόμενη φορά μου φαίνεται θα είναι προς τα μέρη μου

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παύλο ευχαριστούμε για την ενημέρωση και καλώς μας ήρθες πάλι!Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα εαν θα γίνουν πραγματικότητα οι έρευνες και τα πειράματα(να'ναι καλά τα ποντικάκια),θα εφαρμοστούν στις νέες γενιές διαβητικών-και μακάρι δλδ μικρά παιδιά και βρέφη να μην μπουν σε αυτή τη διαδικασία-παρά σε εμάς τους "παλιούς".Έχω ακούσει και διαβάσει τόσα που πλέον δεν πιστεύω τίποτα περί ίαση των μακροχρόνια διαβητικών.Sorry για το απαισιόδοξο μήνυμα αλλά αυτό πιστεύω..

Άρτεμις μακάρι να τα πούμε από κοντά και στην Χαλκίδα

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πήρα απόφαση... Θα γίνω ποντίκι!!!

Να 'σαι καλά Παύλο για τα νέα!! Μου έφτιαξες λίγο τη διαβητική διάθεση!!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •