Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιά ήταν η τιμή της γλυκοζυλιωμένης σας ;

Ψήφισαν
6. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Κάτω από 6

3 50,00%
  • Από 6,1 έως 6,9

1 16,67%
  • Από 7 έως 7,9

1 16,67%
  • Από 8 έως 8,9

1 16,67%
  • Από 9 έως 9,9

0 0%
  • Από 10 και άνω

0 0%
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Γλυκοζυλιωμένη: Μετρήσεις δ' τριμήνου 2014

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο renata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να το απαντήσω στο "εγκυμοσύνη και διαβήτης"...Κρίνετε και αναλόγως μεταφέρατε.
    Οι πολλές μετρήσεις με βοηθάνε να "προβλέπω" όσο γίνεται τις ανατροπές όλων των γνωστών κανόνων που παύουν να ισχύουν κατά τη διάρκεια της κύησης λόγω των ορμονών... Επίσης βασική διαφορά είναι η απαρέγκλιτη τήρηση των στόχων: προγευματικά είμαι 60-90 και μεταγευματικά το πολύ έως 130. Όταν σκέφτεσαι ότι οι υπό/υπέρ τιμές μπορεί μακροπρόθεσμα να βλάψουν το παιδί δεν επιτρέπεις χαλάρωση. Και επίσης ακολουθώ αυστηρά δίαιτα ειδική για Τ1 και εγκυμοσύνη με ζυγαριά και συγκεκριμένες ώρες. Ίσως είμαι λίγο ακραίο παράδειγμα αλλά μου βγαίνει φυσικά. Η ενδοκρινολόγος μου λέει ότι είμαι η πιο πειθαρχημένη και οργανωμένη ασθενής που είχε ποτέ (ως έγκυος). Όλες όμως οι διαβητικές στην εγκυμοσύνη έχουν την καλύτερη ρύθμιση με διαφορά απ' όλη την υπόλοιπη ζωή τους. Απλά, αν έκανα τη μισή προσπάθεια και τον άλλο καιρό δε θα είχα να φοβάμαι τίποτα από το διαβήτη. Αυτό είναι το θέμα : είμαστε υπεύθυνοι για την διαχείριση της υγείας μας και είναι μεγάλη ανάταση να μην αισθάνεσαι ανήμπορος αλλά ότι εξαρτάται από 'σένα η πορεία σου.
    Κατάλαβα Renata τι λες.Σίγουρα οι διαβητικές μάνες είναι πιο προσεκτικές από οποιαδήποτε άλλη περίοδο της ζωής τους και έτσι είναι το σωστό αν είσαι συνειδητοποιημένος άνθρωπος.
    Επίσης συμφωνώ και επαυξάνω στο ότι είναι μεγάλη ανάταση να νιώθεις ότι έχεις τον έλεγχο της υγείας σου και όχι ότι είσαι ανήμπορος μπροστά σε μία δύσκολη κατάσταση και μπράβο σου-χίλια μπράβο που το παλεύεις τόσο καλά το θέμα της υγείας σου,απλά έχω μία ένσταση στο κάτα πόσο δηλαδή αφήνει περιθώρια ελευθερίας και χαράς της ζωής όλο αυτό.....(δεν θέλω απάντηση)

Από την άλλη εγώ δεν είμαι υπόδειγμα πειθαρχίας και δεν ήμουν ποτέ!
    Παρ'όλα αυτά η γλυκοζυλιομένη μου είναι γύρω στο 7+ όχι και τόσο χάλια δηλαδή....

Επίσης σωστά κάποιοι από εδώ και όχι μόνο έχουν καταλάβει ότι δεν έχω αποδεχθεί τον διαβήτη μου και δε νομίζω να τον αποδεχθώ και ποτέ.!
    Μήπως όμως αυτή η στάση με οδηγήσει σε καλύτερες ατραπούς;

Δεδομένου ότι η υγεία είναι το σημαντικότερο αγαθό στη ζωή κάθε ανθρώπου και δεδομένου ότι αν κάποιος περιμένει να ιαθεί από την δυτική ιατρική,καλύτερα να περιμένει τη 2α παρουσία....ο καθένας κάνει τις επιλογές του.....!

Υ.Γ Με συγχωρείς αν το μήνυμα μου,φάνηκε λίγο ειρωνικό ή πικρόχολο-αλλά η απάντηση σου δείχνει ότι εκτός από πειθαρχημένη είσαι και καλός άνθρωπος....
    Αντε με το καλό και το παιδακι σας!

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο γιαν Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο Ρενατα και Αντονιο. Αυτή την τελεια ρυθμιση την εχετε με αντλια η εντατικ/νο σχημα ? Και παλι μπραβο . Παντα τετοια !!!!
    Εντατικοποιημένο με μακράς πρωί και βράδυ και ταχείας προγευματικά και για τυχόν διορθώσεις.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    6.6 αυτή τη φορά με αρρύθμιστο ζάχαρο τους τελευταίους 2 μήνες!! Αν θυμάμαι καλά η προηγούμενη ήταν 6.4.
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •