Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 77

Θέμα: Συσκευές συνεχούς καταγραφής γλυκόζης

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι

Συσκευές συνεχούς καταγραφής γλυκόζης

Γεια σας και παλι. Θα ηθελα να μαθω αν εχει καποιος εμπειρια από τις συσκευες συνεχους καταγραφης της γλυκόζης. Και εννοω αυτές της τελευταιας γεννιας με υποδοριο σενσορα (Dexcom g4 platinum, Guardian Medtronic). Αυτος ο τελευταίος της Dexcom φαινεται αρκετα αξιόπιστος, όπως διαβασα σε αρκετα ξενα διαβητολογικα περιοδικα. Αν εχει καποιος εμπειρια
    καλο θα ηταν να μας πει. Στο διαδυκτιο παντως υπαρχουν περιπτώσεις που αφηνουν τον σενσορα (είναι και αδιάβροχος) ακομα και για 6 εβδομάδες και είναι ενεργος !!!! Εχει μεγαλη εμβελεια (20 ποδια) και φανταστείτε ποσο μεγαλο βοηθημα είναι για έναν γονιο να παιζει το παιδι του ποδοσφαιρο στον κηπο, και αυτος κρατώντας τον δεκτη στα χερια του στην βεραντα (εχει μέγεθος κινητου τηλ.) να βλεπει τις τιμες της γλυκόζης κάθε 5 λεπτα.
    Εχει αλαρμ για υπογλυκαιμιες, υπεργλυκαιμιες κλπ. Εχει κανεις εμπειρια ????

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Γιάννη, καλωσήρθες και από 'μένα.
    Απ' όσο γνωρίζω, η Dexcom δεν δραστηριοποιείται (ακόμα;) στην Ελλάδα. Δεν έχω υπόψη μου μήπως κάποια άλλη εταιρεία διακινεί τα προϊόντα της, αλλά νομίζω ότι σε αυτή τη φάση το guardian είναι η μόνη επιλογή. Δυστυχώς δεν έχει την ασύρματη λειτουργία που λες, οπότε περιορίζεσαι στο να ακούς τα alarm, εφόσον είσαι κοντά. Και όσον αφορά τη διάρκεια, πρακτικά δεν ξεπερνάει την εβδομάδα (εκτός ίσως αν κάνεις "αλχημείες" ξαναφορτίζοντάς το κτλ)

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ευχαριστω για το καλωσόρισμα. Το Dexcom G4 platinum το φερνει στην Ελλαδα η Roche. Εχω μιλησει με την εταιρια και τα χαρακτηριστικα είναι όπως τα περιγραφω. Επισης εχω διαβασει αρκετα reviews στο ιντερνετ και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλα. Πρόβλημα είναι ότι τα ταμεια δεν το καλυπτουν και τα αναλωσιμα ερχονται με παραγγελια από Αυστρια. Υποστηριξη παντως υπαρχει από το τμημα της Roche. Υπαρχει και σχετικη εκπαιδευση. Επισης στο youtube υπαρχουν πολλα βιντεο με πληροφοριες και συγκριτικες αναφορες. Η κορη μου στο παρελθον ειχε χρησιμοποιησει το guardian αλλα ειχε αρκετα λαθη στα alarm, ειδικα στα χαμηλα σακχαρα.

Διαβασα όμως σε εγκυρα διαβητολογικα περιοδικα εργασιες που συγκρινουν τις ενδείξεις τέτοιων συσκευών με τις συνηθισμένες μετρήσεις στο τριχοειδικο αιμα στο δακτυλο. Η ακριβεια του Dexcom ειδικα στις υπογλυκαιμιες είναι σημαντικη. Δεν διαφερει από τον συνηθισμενο μετρητη περισσοτερο από 12 - 15 %.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Δηλαδή κ.Γιάννη υπάρχει ετοιμοπαράδοτος ο σένσορας της Dexcom απο την Roche ή έρχεται με παραγγελία? Ξέρετε τιμή?
    Εγώ χρησιμοποιώ μερικές φορές τον αισθητήρα της Medtronic, διαρκεί επίσημα 6 μέρες και... ανεπίσημα περίπου 10. Σε κάποιους έχει κρατήσει και 15 μέρες, σε εμένα το μέγιστο που έχει κρατήσει είναι 12 μέρες.

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ναι υπαρχει. Μαλιστα δινουν δοκιμαστικα δωρεαν για μια εβδομαδα το κιτ και η χρεωση είναι μονο τα αναλωσιμα. Αν καποιος θελησει να το αγορασει μετα τα αναλωσιμα τα παιρνει από Αυστρια. Ετσι καταλαβα.

Αλλα σε κάθε περιπτωση μια επικοινωνια με την Roche θα σου λυσει ολες αποριες..

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Πολύ ενδιαφέρουσα η ασύρματη λειτουργία, αλλά μέχρι να καλύψουν το ποσό από ΕΟΠΥΥ, δε νομίζω να το βάλω. Γνωρίζεις μήπως τιμές για τα αναλώσιμα και το μηχάνημα??
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Νεες πληροφοριες !!! Λοιπον η Roche το δινει για δοκιμη 1 εβδομαδα δωρεαν μαζι με τα αναλωσιμα. Και μετα η αγορα γινεται από την Dexcom. Για τιμες εχει καποιες στο ιντερνετ αναλογα με το τι περιεχει το starter kit.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο γιαν Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεες πληροφοριες !!! Λοιπον η Roche το δινει για δοκιμη 1 εβδομαδα δωρεαν μαζι με τα αναλωσιμα. Και μετα η αγορα γινεται από την Dexcom. Για τιμες εχει καποιες στο ιντερνετ αναλογα με το τι περιεχει το starter kit.
    Στην Ελληνική ιστοσελίδα της Roche δεν βρήκα τίποτα σχετικό

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Costis εχω μιλησει με την εκπαιδευτρια.Δεν υπαεχει στο σαιτ, γιατι δεν είναι εισαγωγή δικη της. Προφανως για λογους ανταγωνισμου, και επειδή η Roche δεν εχει αντλια που να συνεργάζεται με μια αντιστοιχη συσκευη δικη της (όπως η Medtronic, Mimimed ) φερνει τον μετρητη της Dexcom για να εχει αντιστοιχο μεριδιο στην αγορα.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη evgeorgakis
    Περιοχή
    Λάρισα
    Χαίρετε! Ξέρετε αν το σύστημα της Medtronic καλύπτεται από τα ταμεία και σε ποιο ποσοστό;
    (Έχω δει και γω το Dexcom και το ονειρεύομαι..!)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •