Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 77

Θέμα: Συσκευές συνεχούς καταγραφής γλυκόζης

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofkosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://diatribe.org/sites/default/fi...ibre(2)(2).jpg
    καλημερα και καλο μηνα!!!! σε ολη τη γλυκια παρεα!!! σκεφτομαστε πολυ σοβαρα να αγορασουμε ,απο γερμανια μαλλον, το freestyle libre. εχει κανεις καποια εμπειρια σχετικη????
    Το αποφάσισες; Μπράβο, δοκίμασε και πες μας την εμπειρία σου! Γιατί νομίζω ότι ακόμα δεν το έχει δοκιμάσει κανείς από εδώ μέσα και πολλοί θα ενδιαφέρονταν να μάθουν λεπτομέρειες πώς είναι στην πράξη.
    Είχαμε κάνει και μια μικρή συζήτηση εδώ, σε περίπτωση που δεν την έχεις δει.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη sofkosm
    Περιοχή
    preveza
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SugarDoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αποφάσισες; Μπράβο, δοκίμασε και πες μας την εμπειρία σου! Γιατί νομίζω ότι ακόμα δεν το έχει δοκιμάσει κανείς από εδώ μέσα και πολλοί θα ενδιαφέρονταν να μάθουν λεπτομέρειες πώς είναι στην πράξη.
    Είχαμε κάνει και μια μικρή συζήτηση εδώ, σε περίπτωση που δεν την έχεις δει.
    ενθουσιαστηκαμε οικογενειακως με μια παρουσιαση που ειδαμε στο you tube και νομιζω οτι εφτασε η ωρα να κλεισουν οι πληγες στα δαχτυλακια του πολυδωρου...... γνωριζω οτι αυτο το μηνα,που αν δεν κανω λαθος ειναι και το πανελληνιο διαβητολογικο στην αθηνα,θα γινει και η παρουσιαση στους γιατρους..... οψομεθα λοιπον.....πολλες καλημερες σε ολους!!!!!εξ οσων γνωριζω , θα κοστιζει 60 ευρω ανα 15νθημερο =συν ο,τι κοστιζει ο μετρητης,μαλλον 100 ευρω εφαπαξ. αξιζει πραγματικα,αλλωστε το επιδομα της προνοιας γι αυτο το παιρνουμε,για να κανουμε πιο ευκολη τη ζωη τους....! να μη λεω μεγαλες κουβεντες παντως, καλα θα το φερουμε στο σπιτι, ο ενδιαφερομενος πως θα αντιδρασει στην πραξη δεν ξερω πραγματικα....!!! ειναι 10 χρονων καο μονιμα σε κινηση,με μια μπαλα στα χερια και φυσικα κυλιεται ολημερις στα πατωματα...... α! ενα ενα τα θυμαμαι η δολια μανα! του χρονου τετοιο καιρο στην ελλαδα και το πιθανοτερο να δικαιολογειται απο τα ταμεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofkosm : 03-03-2015 στις 11:48

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Καλησπέρα και από μενα. Εμεις εχουμε παρει τον dexcom για την Αλεξανδρα. Είναι παρα πολύ αξιόπιστος και εχει και αλαρμ για την υπογλυκαιμια και την υπεργλυκαιμια. Χρειαζεται καλιμπραρισμα 2 φορες την ημερα αλλα είναι πανάκριβος.

Τωρα το ποσο συχνα τον Φοραει η Αλεξανδρα (που είναι 20 χρονων) είναι άλλη ιστορια...

Αχ.... αυτό το παραπονο του πατερα...

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο γιαν Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μενα. Εμεις εχουμε παρει τον dexcom για την Αλεξανδρα. Είναι παρα πολύ αξιόπιστος και εχει και αλαρμ για την υπογλυκαιμια και την υπεργλυκαιμια. Χρειαζεται καλιμπραρισμα 2 φορες την ημερα αλλα είναι πανάκριβος.

Τωρα το ποσο συχνα τον Φοραει η Αλεξανδρα (που είναι 20 χρονων) είναι άλλη ιστορια...

Αχ.... αυτό το παραπονο του πατερα...
    Πόσο είχες πεί Γιάννη οτι έχει ο κάθε αισθητήρας και πόσες μέρες κρατάει?

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Κάθε αισθητήρας κραταει 2 εβδομάδες και το συνολικο κοστος είναι περιπου 180 ευρω το μηνα. Είναι όμως πολύ ακριβη η αγορα του αρχικου πακετου. Όμως ο dexcom εχει το τεραστιο πλεονεκτημα ότι εχει αλαρμ για την υπογλυκαιμια. Σε ενημερωνει ειτε με δονηση, ειτε φωνητικα.

Επισης εχει μεγαλη εμβελεια. Πανω από 6 μετρα.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ γιατί δεν θέλει καλιμπράρισμα, μπαίνει και στο χέρι το καθετηρακι γιατί δεν έχω άλλο χώρο στο σώμα μου ούτε καν για την αντλία και το κόστος είναι χαμηλό. Πότε λέτε να το πάρετε??

Καραμέλα Το avatar του χρήστη sofkosm
    Περιοχή
    preveza
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ γιατί δεν θέλει καλιμπράρισμα, μπαίνει και στο χέρι το καθετηρακι γιατί δεν έχω άλλο χώρο στο σώμα μου ούτε καν για την αντλία και το κόστος είναι χαμηλό. Πότε λέτε να το πάρετε??
    περιμενουμε απαντηση απο φιλικο μας προσωπο στη γερμανια. το θετικο ειναι οτι ο μικρος το χει παρει θετικα..... που δεν θα πηγαινει ο μπαμπας στο σχολειο για μετρηση..... θα ενημερωσω παραυτα παντως!!! ελπιζω να μην απογοητευτω παναγια μου!!!!
    αληθεια,δεν γνωριζα για τον dexcom..... υποθετω ομως πως θα ειναι καλυτερος ο libre????

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Η διαφορα αναμεσα στους 2 είναι ότι ο dexcom σε ενημερωνει όταν εχεις υπογλυκαιμια η υπεργλυκαιμια ενώ ο Libre απ ότι ξερω δεν το κανει. Επισης στον dex δεν χρειαζεται να πλησιασεις τον δεκτη διπλα στον πομπο για να σου δωσει μετρηση. Πρακτικα αυτά τα δυο τι σημαινουν....

Μπορει να κοιμαται ο διαβητικος και ο δεκτης να είναι στο κομοδινο. Οποτε μπορει και καποιος άλλος (πατερας, μητερα, φιλη-ος) να βλεπει τη σακχαρο εχει εκεινη την στιγμη. Μπορει να είναι σινεμά και βαζοντας την ειδοποιηση στην δονηση να σε ενημερωσει ότι π.χ. εχεις 280. Οποτε παιρνεις τα μετρα σου.
    Άλλο σημαντικο. Στις αθλ. δραστηριότητες. Μπορει να παιζει μπάσκετ και να εχει τον δεκτη καποιος άλλος στα χερια του και να βλεπει όταν οι τιμες του σακχαρου γινονται επικίνδυνες (εχει ασυρματη εμβελεια 6 μετρα).
    Ακομα μπορει να κοιμάσαι και όταν το σακχαρο κατεβει πολύ χαμηλα (ρυθμίζεις εσυ το νουμερο που θελεις) το αλαρμ θα σε ξυπνισει. Πραγματικα χαλαει τον κοσμο.
    Δεν πωλειται στην Ελλαδα. Μονο από Αυστρια μεσω ιντερνετ. Και τα ταμεια δεν το καλυπτουν για την ωρα.
    Κοστος κάθε αισθητηρα 80 ευρω και κραταει 15 μερες.

Αυτά και συγνωμη αν κουρασα.....

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Υπάρχει και το Guardian της Medtronic.
    Το φοράω που και που εδω και 2 χρονια.Έχει και αυτο ειδοποίηση με alarm ή δόνηση για υπό ή υπέρ και εμβέλεια περίπου 1 μέτρο.Οι καινούργιοι αισθητήρες είναι σαφώς καλύτεροι απο τους παλιούς και διαρκούν απο 9-13 μέρες ( επίσημα 6 μέρες) και κοστίζουν 57 έκαστος. Ο δέκτης απότι ξέρω δίνετε δωρεάν.
    Έχω όμως την εντύπωση,χωρίς να έχω δοκιμάσει τον Dexcom,οτι έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ανεπιβεβαίωτες πηγές αναφέρουν ότι ο libre αναμένεται και στην Ελλάδα άμεσα (εντός του 2015) και ότι πιθανότατα θα αποζημιώνεται απο τα ταμεία! Για να δούμε λοιπον! Μακάρι να ειναι ετσι...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •