Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Κόστος Αναλωσίμων Αντλίας

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός

Κόστος Αναλωσίμων Αντλίας

Χαίρετε, είμαι Τ1 εδώ και 30 χρόνια και είμαι στο σχήμα πολλαπλών ενέσεων. Η HBA1C μου είναι 6,5. Θέλω να μείνω έγκυος και σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερο να βάλω αντλία. Θα ήθελα να ξέρω πόσο κοστίζουν μηνιαίως τα αναλώσιμα γιατί από ό,τι έχω διαβάσει καθυστερούν πολύ απ' το ΙΚΑ να καταβάλουν τα χρήματα και δεν είμαστε και σε άριστη οικονομική περίσταση στην οικογένειά μου... Κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη! Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα!!Renata

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Κατ' αρχάς καλωσήρθες!!

Αν και η γλυκοζ/μένη σου δεν είναι ψηλή, ίσως σε βοηθήσει η αντλία ινσουλίνης γιατί θα μπορείς να ελέγχεις καλύτερα τις αλλαγές στις απαιτήσεις του σώματός σου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου!! Το αρνητικό στην περίπτωση αυτή είναι ότι θα πρέπει να εκπαιδευτείς καλά (ένα μήνα-το πολύ 2- αν είσαι καλή με την τεχνολογία, θα το φας σίγουρα σε πειράματα και να την έχεις συνηθίσει άνετα) για να μπορέσεις να μείνεις έγκυος χωρίς να σε αγχώνει το θέμα της αντλίας γιατί κυρίως στους πρώτους 3 μήνες της εγκυμοσύνης σου θα πρέπει να είσαι όσο πιο ήρεμη και ανέμελη μπορείς γιατί τότε δημιουργούνται τα όργανα και το νευρικό σύστημα του παιδιού! Εγώ είμαι στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, οπότε ότι σε προβληματίσει είτε ποστάρεις είτε με πμ!!

Το θέμα των αναλωσίμων μη σε απασχολεί και πολύ, γιατί με συναλλαγματική επιταγή γίνονται όλα. Θα έχεις τη γνωμάτευση με το τι δικαιούσαι από το γιατρό σου (μια φορά το χρόνο πλέον το γράφουν αυτό και το δίνεις σε φωτοτυπίες μετά στο ταμείο σου) και την απόδειξη από τα αναλώσιμα που θα σου έρθουν με κούριερ και τα καταθέτεις στο ταμείο σου κάθε φορά (ανά μήνα συνήθως) που έχεις νέα αναλώσιμα. Όταν τελικά τα καταθέσουν (το ΙΚΑ κάνει κανα 2-3 μήνες νομίζω πλέον), τότε τα καταθέτεις στο λογαριασμό της εταιρίας της αντλίας σου και σου στέλνουν πίσω τη συναλλαγματική που υπέγραψες. Συνήθως πάνε όλα καλά και δε χρειάζεται να σου γκρινιάξει η εταιρία για τις πληρωμές, αλλά και να γκρινιάξει, δεν θα είναι θέμα δικό σου η καθυστέρηση για να σε αγχώσει. (Έχω τσακωθεί μαζί τους κανα 2-3 φορές γι' αυτόν ακριβώς το λόγο!!! )
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    κατ' αρχάς εύχομαι να πάνε όλα καλά για 'σενα και το μωρό σου!σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. μόλις ήρθα απ' την ενδοκρινολόγο μου και μόλις πήρα το ok για να ξεκινήσουμε την προσπάθεια και χαίρομαι πολύ!κι εκείνη το ίδιο μου είπε: πρώτα 2-3 μήνες αντλία και μετά εγκυμοσύνη. διαφορετικά συνεχίζω το υπάρχον σχήμα και ως έγκυος. άντε να δω τί θα έρθει πρώτα...

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αρκεί να μην αγχώνεσαι γιατί όσο αγχώνεσαι, τόσο αργεί να έρθει το αποτέλεσμα

Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να κρατήσεις τα επίπεδα ζαχάρου καλά και τη διάθεση ψηλά
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •