Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Θα πληρώνουμε πλεον (;)

Καραμέλα

Θα πληρώνουμε πλεον (;)

Ειδα οτι ηρθε νεος μετρητής στο σπιτι. Σε σχετική συζήτηση εμαθα οτι πλεον οι ταινίες του μετρητη της bayern θα πληρωνονται μεχρι το τελευταίο ευρω. Το ταμειο δεν τις καλυπτει. Ετσι που το πανε αυτοι στο τελος θα μας βαλουν να πληρωνουμε και την ινσουλινη.

Πως πατε εσεις με τα ταμεια σας;

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Άλλο και τούτο πάλι!!!

Εγώ στον ΟΠΑΔ, έχω της Abbott και τους 2 τελευταίους μήνες πλήρωσα περίπου 1,5 ευρώ συμμετοχή για κάθε κουτί ταινίες.

Καραμέλα
    //offtopic//

Ξερεις αν καποια εταιρεία εχει εργοστάσιο στην Ελλάδα; Για ινσουλινη & ταινιες. Δε παιζει ε; μα τι χαζα ρωταω ε; Επειδη νομιζω οτι εχουμε εργοστάσια που βγαζουν ασπιρίνες. Λεεεεεεεω μηηηηηπως.

//offtopic//

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη diabetic
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    εγώ που έχω ΙΚΑ τις καλύπτει έχω περάσει και από επιτροπή για 4 κουτιά ταινίες της bayer και δεν πληρώνω

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Αντιγράφω το σχετικό κείμενο από το site μου, όπου προσπάθησα να κάνω μια περίληψη του θέματος τον περασμένο μήνα (δεν βάζω το link για να μη θεωρηθεί "διαφήμιση" ):

"Για άλλη μια φορά, πριν από λίγο καιρό τροποποιήθηκε ο κανονισμός παροχών υγείας όσον αφορά στα αναλώσιμα υλικά για το διαβήτη. Με χαρά, αλλά και με δυσπιστία οι περισσότεροι, είδαμε ότι οι ταινίες μέτρησης θα χορηγούνται δωρεάν και στους ασθενείς με διαβήτη τύπου 2 (όχι μόνο στους τύπου 1 όπως ίσχυε), είτε λαμβάνουν αγωγή με ινσουλίνη είτε με χάπια. Το καλό νέο όμως συνοδευόταν και από μια διευκρίνιση: Η λιανική τιμή (και τιμή αποζημίωσης) για ένα κουτί 50 ταινιών είναι 25 ευρώ.

Το μέτρο αυτό πιθανότατα είχε σκοπό να «πιέσει» τις εταιρείες, στα πλαίσια ανταγωνισμού, να μειώσουν τη λιανική τιμή των ταινιών τους ώστε τουλάχιστον να πλησιάσουν στα 25 ευρώ/50 ταινίες. Πράγματι, τον πρώτο μήνα παρατηρήσαμε αρκετά μεγάλες μειώσεις στις τιμές, οι οποίες όμως δυστυχώς δεν παρέμειναν. Το αποτέλεσμα είναι ότι τελικά, ενώ ο γιατρός σημειώνει ποσοστό συμμετοχής 0%, το ταμείο καλύπτει μόνο τα 25 ευρώ και ο ασφαλισμένος τις περισσότερες φορές αναγκάζεται να πληρώσει τη διαφορά από την τσέπη του (και η οποία σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει περίπου τα 5 ευρώ ανά 50 ταινίες). Και αυτό φυσικά ισχύει και για τους ασθενείς με διαβήτη τύπου 1, οι οποίοι μέχρι τώρα δεν πλήρωναν τίποτα για τις ταινίες τους."

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •