Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΚΟΌΛ

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΚΟΌΛ

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!
    Εδω κ 1 1/2 μήνα διαπίστωσα ότι είμαι διαβητικός τύπου 1....το αντιμετώπισα εντελώς ψύχραιμα κ κάνω κανονικά τη θεραπεία μου....
    Το μόνο πράγμα που δεν αντέχω....κ μου χαλάει την ψυχολογία είναι η απαγόρευση του αλκοόλ (δεν έπινα συχνά....αλλά όταν έπινα του έδινα να καταλάβει)
    Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω....γιατί με βλέπω να οδηγούμαι στη κατάθλιψη!!!
    Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Καλως ήρθες στην παρέα!
    Ποιος σου είπε ότι απαγορεύεται το αλκοόλ; Ότι θέλει προσοχή, ναι. Όχι όμως ότι απαγορεύεται...
    Το βασικό που πρέπει να προσέξεις όταν πίνεις είναι η υπογλυκαιμία. Το αλκοόλ μεταβολίζεται στο συκώτι, το οποίο είναι το όργανο που κανονικά είναι υπεύθυνο για παραγωγή γλυκόζης. Όταν το "φορτώνεις" λοιπόν με άλλες δουλειές, μπορεί να μην παράγει αρκετή γλυκόζη (ειδικά όταν θα χρειαστεί να σε συνεφέρει από μια υπογλυκαιμία). Γι' αυτό λοιπόν:
    - Πρώτα απ' όλα ποτέ δεν πίνουμε με άδειο στομάχι (βασικά εννοώ χωρίς κάποιον υδατάνθρακα).
    - Εφόσον κάνεις ινσουλίνη πριν από το συγκεκριμένο γεύμα, ίσως θα πρέπει να μειώσεις λίγο τη δόση (αυτό εξαρτάται από τον οργανισμό σου, το είδος και την ποσότητα του φαγητού, το είδος και την ποσότητα του ποτού κτλ).
    - Μετά (ίσως και για αρκετές ώρες) θα πρέπει να έχεις λίγο το νου σου και να ελέγχεις για τυχόν εμφάνιση υπογλυκαιμίας, ώστε να την αντιμετωπίσεις έγκαιρα.
    Νομίζω ότι αν έχεις αυτά στο μυαλό σου, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εντάξει, ειδικά τώρα στην αρχή και μέχρι να δεις πώς αντιδρά ο οργανισμός σου, καλό είναι να μην το παρακάνεις. Και φυσικά, όλα αυτά θα πρέπει να τα συζητήσεις με το γιατρό σου, για να βρείτε μαζί τον καλύτερο και ασφαλέστερο τρόπο για σένα.
    "Απολαύστε υπεύθυνα" λοιπόν!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Θα ήθελα να ρωτήσω για τα ποτά με ζάχαρη πχ. Ουρσους, μοχίτο, κτλ. τι θα πρέπει να κάνουμε??

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω για τα ποτά με ζάχαρη πχ. Ουρσους, μοχίτο, κτλ. τι θα πρέπει να κάνουμε??
    Σωστό. Στα ποτά που έχουν υδατάνθρακες θα πρέπει να λάβεις υπόψη και τα ισοδύναμα που περιέχουν (αυτό ισχύει περισσότερο για τα πολύ γλυκά ποτά, τύπου Baileys, λικέρ κτλ), οπότε εκεί ίσως να μη χρειάζεται πχ μείωση του bolus (ή μπορεί να χρειαστεί και μικρή αύξηση, ανάλογα με το ποτό, την ποσότητα κτλ). Υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες, γι' αυτό δεν νομίζω ότι υπάρχει μια στάνταρ συνταγή για όλους. Πρακτικά, ο καθένας βλέπει τα αποτελέσματα στο δικό του οργανισμό και μαθαίνει πώς "συμπεριφέρονται" σε εκείνον τα διάφορα ποτά και πώς να προλαβαίνει αυξήσεις ή μειώσεις του σακχάρου. Αρκεί όπως είπαμε να είναι υποψιασμένος και να έχει το νου του...
    Εσύ λοιπόν Μαρία τι έχεις δει με τα διάφορα ποτά; Τι κάνεις;
    Οι υπόλοιποι;

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αν και δεν πίνω αλκοόλ, παρά μόνο 2-3 ποτήράκια στο σύνολο ανά έτος, σε δοκιμές μου με γλυκά ποτά είδα πολύ ψηλά ζάχαρα. Για παράδειγμα 400άρι μου ανεβάζει η ούρσους, τα λικέρ και το γλυκό κρασί της Σάμου έτσι για πλάκα!! Επειδή όμως ποτέ δε μου είναι εύκολο να τα μετρήσω σε ισοδύναμα, προτιμώ να μην πιώ καθόλου αλκοόλ και ειδικά καθαρά ποτά τύπου βότκας γιατί μου έχει πει ο γιατρός μου πως ρίχνουν το ζάχαρο και μάλιστα αρκετά απότομα.

Χθες ήπια 1 ποτήρι σαγκριά και μετά ένα καλαμπόκι και έβαλα 2 μονάδες bolus και μετά από 2 ώρες είχα 89!! Επειδή όμως δεν ήξερα πως θα αντιδράσει το αλκοόλ αργότερα, ήπια 1 χυμό και ανέβηκε στο 190. Το πρωί 69. Δεν ξέρω μήπως στο διορθωτικό bolus (1 μονάδα μόνο ώστε να πάει στο 130-140) έπαιξε ρόλο το ελάχιστο αλκοόλ και μου το πήγε στο 69.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MRM : 31-08-2013 στις 11:20
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Δηλ αν θελω μπορώ να πιω 4 ουισκάκια??

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mormerrr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ αν θελω μπορώ να πιω 4 ουισκάκια??
    Κοίταξε να δεις....ο κάθε άνθρωπος συμπεριφέρεται ανάλογα με το τι είναι διατεθειμένος να κάνει και ανάλογα με το τι του συστήνει ο γιατρός του φυσικά!

Για παράδειγμα ο γιατρός της παρέας παραπάνω σου έθεσε κάποια ζητήματα που σίγουρα πρέπει να τα έχεις υπόψη σου για να πιεις....ο δικός μου γιατρός ήταν λιγότερο ελαστικός όταν με συμβούλευε για τον διαβήτη,λέγοντας μου ότι το αλκόολ θα μου κάνει υπογλυκαιμίες και καλύτερα να το αποφεύγω εντελώς...και εγώ για να μην μπαίνω στην διαδικασία να κάνω όλα αυτά που προαναφέρθηκαν παραπάνω,το απέφευγα εντελώς,μέχρι που κάποιος φίλος μου,μου πρότεινε το Asti Martini το οποίο περιέχει 7% αλκοόλ και μένα προσωπικά δεν μου κάνει υπογλυκαιμίες ακόμα και με άδειο στομάχι...οπότε όποτε επιλέγω να βγω,πίνω εως και 2 τέτοια ποτηράκια....

Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή να εξοικιωθεί κάποιος με τα 'πρέπει'του διαβήτη,αλλά όσο πιο γρήγορα γίνει κάποιος φίλος με αυτό το ζήτημα τόσο καλύτερη θα είναι κ η ζωή του και η ρύθμισή του...

Στο κατω κατω υπαρχουν μπυρες ελαφριες..πχ η καινουρια αμστελ radler 2% :Ρ
    Κωνσταντινος

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Η μπύρα όμως δεν εχει ισοδύναμα τα οποία πρέπει να λαμβανουμε υποψιν??

Προσωπικα οποτε πινω ποτο εχω φροντισει να ειμαι 1-2 ωρες περιπου μετα απο γευμα ,οποτε επιδρα ακομα η ινσουλινη του γευματος.Αλλα ναι θα επρεπε να υπολογιζουμε και τη μπυρα!Φυσικα δε θα εκανα ποτε μοναδες μονο και μονο για το ποτο γιατι το θεωρω επικινδυνο για υπογλυκαιμιες!Γενικα απ οτι εχω καταλαβει η μπυρα ειναι δυσκολη.Ανεβαζει στην αρχη και αργοτερα λογω αλκοολ μπορει να κανει υπογλυκαιμιες αν δεν προσεξεις!Και τελικα το πιο ανωδυνο ποτο για μας πρεπει να ειναι το κρασακι το κοκκινο (ξηρος οινος).
    Κωνσταντινος

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •