Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Αντλία ινσουλίνης Paradigm Veo

Αντλία ινσουλίνης Paradigm Veo

Καλησπερα,
    εχω σκοπο να αλλάξω την αντλία μου (εχω την cozmo) και κανοντας μια ερευνα στο ιντερνετ βρηκα την συγκεκριμενη αντλια που αναφερω στον τιτλο του θεματος (http:www.*****) και θα ηθελα και την δικη σας γνωμη αν καποιος απο εσας την χρησιμοποιει ηδη.
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Copier : 18-07-2013 στις 20:11 Αιτία: Δεν βάζουμε συνδέσμους που μπορεί να θεωρηθούν διαφήμιση.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παιδιά, χρησιμοποιεί κανείς το συγκεκριμένο μοντέλλο για να πεί την γνώμη του στον φίλο μας ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jon
    Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Εχω μια ερωτηση για οσους φορανε αντλια ινσουλινης της medtronic κ το συστημα καταγραφης της.ο μικρος φοραει την αντλια κ τον καταγραφεα εδω κ 3 χρονια εχουμε ομως ενα θεμα αλλη μετρηση λεει η αντλια κ αλλη ο μετρητης,θα μου πειτε ειναι λογικο αυτο,ναι λογικο ειναι να εχουν καποια διαφορα αλλα οχι τοσο μεγαλη,η αντλια λεει 132 κ ο μετρητης 195,αλλη μετρηση ηταν 105 η αντλια κ 176 ο μετρητης,περσυ τον Μαιο βγαλαμε τον βασικο απο την αντλια λογο του οτι τα σημεια που ειχαμε τον καθετηρα στουμπωσαν κ δεν αποροφουσε την ινσουλινη κρατησαμε τον καταγραφεα μονο για να εχουμε την μετρηση,τα νουμερα ηταν ιδια ειχαν μια πολυ μικρη διαφορα 10 με 20 μοναδες,τον σεπτεμβρη αφου ξεκουραστηκαν τα σημεια του σωματος του που ειχαμε τον καθετηρα τον ξανα βαλαμε αλλα δεν βαλαμε τον βασικο καναμε την lantus για το βραδυ κ με τον καθετηρα τις μοναδες για το φαγητο,γιατι δεν τον βολευει η πενα στο σχολειο δεν μπορει να βγαινει την ωρα του μαθηματος εξω να κανει διορθωσεις συνεχεια αν χρειαζεται.τωρα στις γιορτες που πηγαμε στην γιατρο της το ειπαμε ξανα αυτο κ ειπε να ξανα δοκιμασουμε παλι να βαλουμε τον βασικο κ το καναμε εχουμε τωρα 5 μερες,τα νουμερα ξανα τρελα αλλα της αντλιας κ αλλα του μετρητη με τις ιδιες μεγαλες διαφορες.Εχεις κανεις αλλο το ιδιο θεμα με τοσο μεγαλες διαφορες αντλιας μετρητη;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jon : 11-01-2014 στις 22:49

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια ερωτηση για οσους φορανε αντλια ινσουλινης της medtronic κ το συστημα καταγραφης της.ο μικρος φοραει την αντλια κ τον καταγραφεα εδω κ 3 χρονια εχουμε ομως ενα θεμα αλλη μετρηση λεει η αντλια κ αλλη ο μετρητης,θα μου πειτε ειναι λογικο αυτο,ναι λογικο ειναι να εχουν καποια διαφορα αλλα οχι τοσο μεγαλη,η αντλια λεει 132 κ ο μετρητης 195,αλλη μετρηση ηταν 105 η αντλια κ 176 ο μετρητης,περσυ τον Μαιο βγαλαμε τον βασικο απο την αντλια λογο του οτι τα σημεια που ειχαμε τον καθετηρα στουμπωσαν κ δεν αποροφουσε την ινσουλινη κρατησαμε τον καταγραφεα μονο για να εχουμε την μετρηση,τα νουμερα ηταν ιδια ειχαν μια πολυ μικρη διαφορα 10 με 20 μοναδες,τον σεπτεμβρη αφου ξεκουραστηκαν τα σημεια του σωματος του που ειχαμε τον καθετηρα τον ξανα βαλαμε αλλα δεν βαλαμε τον βασικο καναμε την lantus για το βραδυ κ με τον καθετηρα τις μοναδες για το φαγητο,γιατι δεν τον βολευει η πενα στο σχολειο δεν μπορει να βγαινει την ωρα του μαθηματος εξω να κανει διορθωσεις συνεχεια αν χρειαζεται.τωρα στις γιορτες που πηγαμε στην γιατρο της το ειπαμε ξανα αυτο κ ειπε να ξανα δοκιμασουμε παλι να βαλουμε τον βασικο κ το καναμε εχουμε τωρα 5 μερες,τα νουμερα ξανα τρελα αλλα της αντλιας κ αλλα του μετρητη με τις ιδιες μεγαλες διαφορες.Εχεις κανεις αλλο το ιδιο θεμα με τοσο μεγαλες διαφορες αντλιας μετρητη;
    Λένα η αλήθεια είναι οτι εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει οτι οι μετρήσεις του αισθητήρα δεν έχουν την ακρίβεια που είχαν πρίν.Η αλήθεια είναι οτι δεν ήμουν και 100% σίγουρος,έλεγα μήπως ήταν τυχαίο.Εντάξει, είναι γεγονος οτι ο αισθητήρας έχει μια καθυστέρηση περίπου 20 λεπτών σε σχέση με την πραγματική τιμή,αλλά με τους τελευταίους 4-5 αισθητήρες είχα παρατηρήσει οτι αρκετές φορές είχε διαφορά πέραν του φυσιολογικού,ρώτησα στην Medtronic και μου είπαν οτι είναι θέμα βαθμονόμησης και επίσης οτι σε λίγο καιρό οι καινούργιοι αισθητήρες θα είναι καλυτεροι,θα παρουσιάζουν λιγότερες βλάβες βασικά μου είπαν,κατά την τοποθέτησή τους αν τα λέω καλά,που είναι και ένα κρίσιμο σημείο για την μετέπειτα ακρίβειά τους.
    Πάντως εγώ δεν χρησιμοποιώ την αντλία ,μόνο τον αισθητήρα μερικές φορές

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jon
    Περιοχή
    Ηγουμενιτσα

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Εγκρίθηκε η αντλία ινσουλίνης με αναγνώριση χαμηλής γλυκόζης.

Η FDA εγκρίνει την πρώτη αμερικανική αντλία ινσουλίνης με χαρακτηριστικό διακοπής επί χαμηλής τιμής γλυκόζης. Η εταιρεία Medtronic, κατασκευαστής πολλών προϊόντων για τα άτομα με διαβήτη, έλαβε προσφάτως την έγκριση της FDA για ένα νέο τύπο αντλίας ινσουλίνης. Με το χαρακτηρισμό του νέου προϊόντος ως του πρώτου: «ΟΖΟ: Συστήματος Συσκευής Τεχνητού Παγκρέατος με όριο αναστολής λειτουργίας», η MiniMed 530G με Enlite παρέχει την ιδιαιτερότητα να συγκρατεί την απελευθέρωση ινσουλίνης όταν ο αισθητήρας γλυκόζης ανιχνεύει τιμή σακχάρου αίματος μεταξύ 60-90 mg/dl και ο ασθενής αρχικά δεν ανταποκρίνεται στο συναγερμό. Η ιδιαιτερότητα του καθετήρα αυτού είναι κατά 31% πιο μεγάλης ακρίβειας και αναγνώρισης μέχρι 93% των υπογλυκαιμικών επεισοδίων. Σήμερα, η συσκευή έχει εγκριθεί για χρήση σε ασθενείς ηλικίας 16 ετών και άνω. Παρά ταύτα αναζητείται έγκριση για τη χρήση από ασθενείς ηλικίας 2 ετών και άνω. Μια άλλη συσκευή της Medtronic που είναι παρόμοια με την Enlite, αλλά δεν διατίθεται στις ΗΠΑ, είναι η Paradigm Veo. Το μηχάνημα αυτό διαθέτει την ιδιότητα αναστολής χορήγησης γλυκόζης επί υπογλυκαιμίας και έχει χρησιμοποιηθεί σε παιδιά και ενηλίκους αποδεικνύοντας στην πράξη μείωση της βαριάς υπογλυκαιμίας, περιλαμβανομένης της νυκτερινής υπογλυκαιμίας. Η MiniMed 530G, η οποία μόλις τώρα διατίθεται στο εμπόριο, εισάγει κλειδί-δραστηριότητα στην παροχή πλήρους αυτοματοποιημένου γλυκαιμικού ελέγχου με την αναστολή χορήγησης ινσουλίνης ευθύς ως αναγνωρισθεί η χαμηλή γλυκόζη από το μηχάνημα. Επιπροσθέτως με τη νέα ιδιότητα, η συσκευή είναι επίσης 69% μικρότερη από την προηγούμενη μορφή της (FDA, Οκτώβριος 2013

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη diabetic
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    το ξέρω ότι εγκρίθηκε αυτή η αντλία εγώ φοράω την veo 754

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη anneta83
    Περιοχή
    Athens
    Το Δεκέμβριο του 2014 κλείνω 5 χρόνια με την αντλία της Μedtronic και λήγει η εγγύηση της. Τότε δικαιούμαι να καταθέσω χαρτιά εκ νέου για αλλαγή αντλίας. Καθότι θέλω μετά το πέρας του καλοκαιριού να σταματήσω τις ενέσεις ινσουλίνης (τις έχω βαρεθεί, νιώθω ότι έχω αρχίσει να πέφτω και πάλι ψυχολογικά και φοβάμαι ότι η Ηbac μετά το καλοκαίρι θα είναι πάλι υψηλότερη, όπως συμβαίνει κάθε καλοκαίρι) και να επιστρέψω στην αντλία. Σκέφτομαι 2 μήνες νωρίτερα από το Δεκέμβριο να φορέσω δοκιμαστικά την νέα αντλία της Medtronic τη veo που αντιλαμβάνεται από μόνη της τις υπογλυκαιμίες και σταματάει. Θέλω τη γνώμη, όσων φοράνε τη νέα αντλία ινσουλίνης .
    Γλυκούλα

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anneta83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι 2 μήνες νωρίτερα από το Δεκέμβριο να φορέσω δοκιμαστικά την νέα αντλία της Medtronic τη veo που αντιλαμβάνεται από μόνη της τις υπογλυκαιμίες και σταματάει. Θέλω τη γνώμη, όσων φοράνε τη νέα αντλία ινσουλίνης .
    Για να το κάνει αυτό, έχε υπόψη ότι πρέπει να φοράς και το σένσορα της 24/ωρης καταγραφής (που πιθανότατα δεν θα καλυφθεί από το ταμείο). Αν έχεις συχνές/βαριές/ανεπίγνωστες υπογλυκαιμίες αξίζει. Αν όχι, δεν νομίζω να σου κάνει μεγάλη διαφορά.

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη anneta83
    Περιοχή
    Athens
    Κάνω συχνές υπογλυκαιμίες. Φτάνω μέχρι και 50 σάκχαρο και δεν το καταλαβαίνω πολλές φορές ή τις καταλαβαίνω μόνο από χειροτέρευση της όρασης.
    Γλυκούλα

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •