Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Αντλία ινσουλίνης Paradigm Veo

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη cnk
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anneta83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Δεκέμβριο του 2014 κλείνω 5 χρόνια με την αντλία της Μedtronic και λήγει η εγγύηση της. Τότε δικαιούμαι να καταθέσω χαρτιά εκ νέου για αλλαγή αντλίας. Καθότι θέλω μετά το πέρας του καλοκαιριού να σταματήσω τις ενέσεις ινσουλίνης (τις έχω βαρεθεί, νιώθω ότι έχω αρχίσει να πέφτω και πάλι ψυχολογικά και φοβάμαι ότι η Ηbac μετά το καλοκαίρι θα είναι πάλι υψηλότερη, όπως συμβαίνει κάθε καλοκαίρι) και να επιστρέψω στην αντλία. Σκέφτομαι 2 μήνες νωρίτερα από το Δεκέμβριο να φορέσω δοκιμαστικά την νέα αντλία της Medtronic τη veo που αντιλαμβάνεται από μόνη της τις υπογλυκαιμίες και σταματάει. Θέλω τη γνώμη, όσων φοράνε τη νέα αντλία ινσουλίνης .
    Για τις υπογλυκαιμίες χρειάζεται να φορεθεί και ο αισθητήρας.Το κόστος είναι αρκετά υψηλό, περίπου 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά και δεν καλύπτεται από κανένα ταμείο.Την αντλία που αναφέρεις την φοράγαμε στον γιο μου στα νήπια. Μετά ο ίδιος ζήτησε να την βγάλει (ένιωθε άβολα) και άρχισε πάλι να κάνει ενέσεις ινσουλίνης. Πάντως διαφορά στην γλυκοζυλιωμένη δεν παρατήρησα όλο αυτό το διάστημα.

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη diabetic
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    γεια σας πριν μια εβδομάδα παράγγειλα τους καινούργιους καθετήρες ινσουλίνης mio της veo είναι πάρα πολύ καλός καθετήρας, ανθεκτικός στον ιδρώτα και στο μπάνιο. και το αυτοκόλλητο πολύ μικρό

Κουφέτο
    Περιοχή
    Thessaloníki, Greece
    καλησπερα σε ολους.
    εχω διαβητη τυπου 1 εδω και τρισημιση χρονια. η αληθεια ειναι οτι με τις ενεσεις μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα οσον αφορα την λειτουργικοτητα τους (novorapid & lantus) . για ενα χρονο πριν περιπου ειχα ρυθμισει μια χαρα τον διαβητη μουκαι και ειχα φτασει και σε σημειο να κανω ελαχιστες εως καθολου novorapid λογω γυμναστικης και διατροφης. εχω ομως ενα χρονο τωρα που λογω δουλειας δεν προλαβαινω να γυμναστω οσο πρεπει κι οσο θελω αλλα το βασικοτερο προβλημα που μου χαλαλει ολη τη ρυθμιση ειναι οτι δεν μπορω να κανω τα γευματα που πρεπει και το αγχος της δουλειας μου χαλαει ολα τα νουμερα. οταν καθε μερα πρεπει να βρισκομαι σε αλλη πολη και να μην μπορω να φαω αυτα που πρεπει (σπιτικο φαγητο) η τα ενδιαμεσα γευματα με γονατιζει και ψυχολογικα καποια στιγμη.
    η σκεψη μου λοιπον ειναι για αντλια και θα ηθελα τη γνωμη σας καθως παρακολουθω το θεμα μερικες μερες τωρα.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Το σχήμα σου με 24ωρη και μια ταχείας για τα γεύματα (αν δεν κάνω λάθος) είναι το ίδιο με την αντλία, απλά αντί να βάζεις τις μονάδες από την αντλία, κάνεις μια ένεση ανά γεύμα. Μπορείς λοιπόν να συνεχίσεις το ίδιο σχήμα και να τρως όποτε θέλεις ή μπορείς. Η αντλία προσφέρει πιο καλή ρύθμιση χωρίς γεύματα όλο το 24ωρο γιατι κάθε ώρα ρυθμίζεις πόση ινσουλίνη θα ρίχνει (βασικό ρυθμό το λένε) και μετά σε κάθε γεύμα ρίχνεις τις απαιτούμενες μονάδες (bolus) χωρίς extra τρύπημα. Εφ'όσον πρέπει να είσαι σε ταξίδια κτλ, θα πρέπει να κουβαλάς μαζί σου καθετήρες (ανά πάσα στιγμή πρέπει να έχεις για αλλαγή σε αποστάσεις μακριά από το σπίτι σου), γεμισμένες αμπούλες ινσουλίνης (αντέχει εκτός ψυγείου σε νορμάλ συνθήκες) και φυσικά 2 πέννες με αργή και γρήγορη ινσουλίνη σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα με την αντλία (βλάβη). Αυτά όλα είναι απαραίτητα για ταξιδάκια, ενώ για κοντινότερες μια πέννα γρήγορης θα είναι χρήσιμη για να σου καλύψει κάποιες ώρες ώσπου να πας στο σπίτι σου.

Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό προς το παρόν, σύμφωνα με τον τρόπο ζωής σου. Ότι ερωτήσεις, μη διστάσεις!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    MRM θεά. Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

Κουφέτο
    Περιοχή
    Thessaloníki, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχήμα σου με 24ωρη και μια ταχείας για τα γεύματα (αν δεν κάνω λάθος) είναι το ίδιο με την αντλία, απλά αντί να βάζεις τις μονάδες από την αντλία, κάνεις μια ένεση ανά γεύμα. Μπορείς λοιπόν να συνεχίσεις το ίδιο σχήμα και να τρως όποτε θέλεις ή μπορείς. Η αντλία προσφέρει πιο καλή ρύθμιση χωρίς γεύματα όλο το 24ωρο γιατι κάθε ώρα ρυθμίζεις πόση ινσουλίνη θα ρίχνει (βασικό ρυθμό το λένε) και μετά σε κάθε γεύμα ρίχνεις τις απαιτούμενες μονάδες (bolus) χωρίς extra τρύπημα. Εφ'όσον πρέπει να είσαι σε ταξίδια κτλ, θα πρέπει να κουβαλάς μαζί σου καθετήρες (ανά πάσα στιγμή πρέπει να έχεις για αλλαγή σε αποστάσεις μακριά από το σπίτι σου), γεμισμένες αμπούλες ινσουλίνης (αντέχει εκτός ψυγείου σε νορμάλ συνθήκες) και φυσικά 2 πέννες με αργή και γρήγορη ινσουλίνη σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα με την αντλία (βλάβη). Αυτά όλα είναι απαραίτητα για ταξιδάκια, ενώ για κοντινότερες μια πέννα γρήγορης θα είναι χρήσιμη για να σου καλύψει κάποιες ώρες ώσπου να πας στο σπίτι σου.

Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό προς το παρόν, σύμφωνα με τον τρόπο ζωής σου. Ότι ερωτήσεις, μη διστάσεις!!
    κατα αρχας να σε ευχαριστησω για το χρονο που διεθεσες για την απαντηση. θεωρησα τουλαχιστον απο οσα διαβασα για τις αντλιες οτι εκχυουν ινσουλινη και στην διαρκεια της μερας στα ενδιαμεσα οπυ παραδειγμα μπορει μεταγευματικο να εχω 200 και μεχρι το επομενο γευμα να μπορει να το κατεβασει.θεωρω οτι το σημαντικοτερο σημειο στον προβληματισμο μου για αυτη την αλλαγη δεν ειναι τα αν θα εκανα μια ταχειας πριν το γευμα και με την αντλια θα το κανει μονη της αλλα η σταθεροποιηση των επιπεδων της γλυκοζης σε ολη τη διαρκεια που δεν μπορεις να το παρακολουθεις συνεχεια. σε αυτο νομιζω βοηθαει και το επιπροσθετο του αισθητηρα συνεχομενης μετρησης που συνεργαζεται με την αντλια. αν κανω λαθος διορθωστε με καθως ειναι τελειως νεο θεμα για εμενα . βεβαια να ξεκαθαρισω οτι σε δυο μερες εχω ραντεβου να το συζητησω και με τον γιατρο μου απλα η γνωμη σας μετραει για μενα. ευχαριστω.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα και απο μένα Γαβριήλ, μου είχε συμβεί και μένα αυτό που περιγράφεις.Εγώ τότε έβαλα τον αισθητήρα συνεχούς καταγραφής για να ελέγχω κάπως καλύτερα την κατάσταση αλλά και για να καταλάβω τί ακριβώς έπρεπε να διορθώσω.Ξέρεις το ΣΣΚ,τουλάχιστον σε μένα τότε, έδωσε μια μεγάλη ανάσα γιατί,αν μη τι άλλο, αισθάνεσε μεγαλύτερη ασφάλεια,λιγότερο άγχος και μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξη της μέρας σου λίγο καλύτερα.
    Είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο,ιδανικό για τέτοιες περιπτώσεις.Πιστεύω αν το χρησιμοποιήσεις σωστά,χωρίς την αντλία για αρχή,θα σε βοηθήσει πολύ και ψυχολογικά για να "πατήσεις" εκεί και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.Πάντα σε συνεργασία με τον γιατρό σου.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Γιατρέ σ' ευχαριστώ πολύ!!

@Gavriil Tsesmetzis Καλό θα ήταν να βάλεις και τα 2 και στην αρχή που θα χρειαστεί να ρυθμίσεις τον βασικό ρυθμό σου. Πρέπει να εκπαιδευτείς καλά στους υδατάνθρακες, να έχεις υπομονή, ψυχραιμία και αντοχή σε πολλές μετρήσεις ημερησίως. Θέληση έχεις απ' όσο βλέπω, οπότε όλα καλά θα πάνε!! Και ότι αποφασίσεις εδώ είμαστε
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Πιστεύω αν το χρησιμοποιήσεις σωστά,χωρίς την αντλία για αρχή,θα σε βοηθήσει πολύ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Καλό θα ήταν να βάλεις και τα 2 και στην αρχή...
    Για να σε μπερδέψω ακόμα περισσότερο, συνήθως οι άνθρωποι της medtronic συστήνουν πρώτα σκέτη την αντλία (εφόσον τη χρειάζεσαι βέβαια) και μετά βλέπουμε για τον αισθητήρα!

Το βασικό για μένα όμως, όπως είπε και ο Costis, είναι να συζητήσεις με το γιατρό σου (αρκεί να έχει σχετική εμπειρία με αυτά και να μην τα "φοβάται"). Πρέπει να δεις τι ακριβώς ζητάς εσύ από την τεχνολογία και αν μπορείς να το βρεις με τα μέχρι τώρα διαθέσιμα μέσα. Αλλιώς, όλος ο υπόλοιπος προβληματισμός νομίζω ότι δεν έχει πολύ νόημα.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Η ξερύθμιση πρίν μερικές μέρες...

και η ρύθμιση μετά απο 2 μέρες...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •