Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Φύλαξη ινσουλίνης

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Antonio
    Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dionz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καινούριες ινσουλίνες είναι πιό ανθεκτικές στο θέμα διατήρησης σε σχέση με τις παλαιότερες,οπότε μην αγχώνεσαι.Νομίζω ότι μεγαλύτερη ζημιά έπαθαν τα τυροκομικά του ψυγείου παρά οι ινσουλίνες σου!!Τελικά τι έκανες,τις χρησιμοποιείς ή τις άφησες?
    Μετά τις 23/8 που θα κλεισουν 30 μέρες θα ξερω περισσοτερα. Μάλλον όμως προσανατολίζομαι στο να τις χρησιμοποιήσω.Αφου απ' ότι μου λέτε δεν θα έχω πρόβλημα.Το πολύ-πολύ να έχω το νου μου μην ανέβει το ζαχαράκι. Θα επανέλθω επί του θέματος όπως είπα μετα τις 23/8.
    Antonio

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Το πολύ-πολύ να έχω το νου μου, μην ανέβει το ζαχαράκι...
    Εννοείται αυτό !!
    Γιάννης "Φίλος"
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Και να ανέβει λίγο δεν ήρθε το τέλος του κόσμου..Θα επανέλθει με τις κατάλληλες ενέργειες.

καλησπερα μια απλη ερωτηση.Το καλοκαιρι που το σπιτι μπορει να πιασει και 30 βαθμους την ινσουλινη σε ποιο σημειο ειναι σωστο να την αφηνουμε?Και σε ενα μονοημερο ταξιδακι που θα πρεπει να την μεταφερουμε με αμαξιεαν ειναι καλοκαιρι πως την μεταφερουμε?Θα χαρω πολυ αν μου απαντηση καποιος.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΣΑΧΠΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα μια απλη ερωτηση.Το καλοκαιρι που το σπιτι μπορει να πιασει και 30 βαθμους την ινσουλινη σε ποιο σημειο ειναι σωστο να την αφηνουμε?Και σε ενα μονοημερο ταξιδακι που θα πρεπει να την μεταφερουμε με αμαξιεαν ειναι καλοκαιρι πως την μεταφερουμε?Θα χαρω πολυ αν μου απαντηση καποιος.
    Καλησπέρα,εγώ στο σπίτι βάζω τα στυλό σε ένα συρτάρι που είναι πάντα λιγο πιο δροσερά.Όταν βγαίνω έξω τα πρωινά και έχει πολύ ζέστη την βάζω σε μια ειδική θήκη η οποία έχει ένα ειδικό ζελέ το οποίο το βάζεις στην κατάψυξη και μετά διατηρεί την θήκη ινσουλινης δροσερή για 4 -5 ωρες.
    Ποτέ ομως δεν αφήνω στυλό ινσουλίνης στο αυτοκίνητο (σε ντουλαπακι,θήκη κτλ) ακόμα και για μια απλή μεταφορά, μόνο μέσα στο τσαντάκι.

Σε ευχαριστω πολλυ φιλε μου ηδη εχω βρει στο ιντερνετ κ θα παραγκειλω.

Λοιπον κωστη σε αυτην τη θηκη μπορω να βαζω και τις ινσουλινες που εχω στο ψυγειο και θελω να μεταφερω η μονο αυτην που ειναι εκτος ψυγειου κ χρισημοποιω ηδη.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Σε ευχαριστω πολλυ φιλε μου ηδη εχω βρει στο ιντερνετ κ θα παραγκειλω.
    Την θήκη την δινει δωρεάν η Abbot αν παιρνεις ταινίες της ή αν γραφτείς μέλος.Ρώρα τους για καλό και για κακό μήπως κάνω καποιο λάθος,εγώ απο εκεί την ειχα πάρει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Λοιπον κωστη σε αυτην τη θηκη μπορω να βαζω και τις ινσουλινες που εχω στο ψυγειο και θελω να μεταφερω η μονο αυτην που ειναι εκτος ψυγειου κ χρισημοποιω ηδη.
    Μόνο αυτη που χρησιμοποιείς ήδη, η παγοκύστη δεν κρατάει πάνω απο 4-5 ώρες.Τώρα αν π.χ πάς διακοπές και πάρεις μαζί σου κανα δυό στυλό παραπάνω μπορείς να τα βάζεις εκεί όταν κυκλοφορείς έξω στη ζέστη,αλλά όταν φτάσεις στον προορισμό σου έπειτα δέν θα τα κουβαλάς όλα μαζί,μόνο αυτά που χρειάζεσε όταν θα είσαι έξω.Θα πρέπει να ξέρεις οτι άν βγάλεις ένα στυλο απο το ψυγείο,ο υπόλοιπος χρόνος μέχρι την λήξη του είναι 28 ημέρες και βέβαια δεν κάνει να ξαναμπεί στο ψυγείο.
    Γενικά η θήκη αυτή μην νομίζεις οτι είναι και κάτι το πολύ σπουδαίο,είναι ιδανική ίσως για την παραλία με λίγη παραπάνω προσοχή να βρίσκετε οσο γίνετε σε σκιά.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Για τις καλοκαιρινές μεταφορές,μονοήμερες,μακρι νά ταξίδια,παραλία,χρησιμοποι ώ ένα μικρό ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστη αλλά για να μην έρχονται οι ινσουλίνες σε επαφή με τον πάγο,τις τυλίγω σε μια πετσέτα χεριών και διατηρούνται για 5 ώρες τουλάχιστον.Στο σπίτι σε σκιερό και δροσερό μέρος,όχι όμως στην κουζίνα γιατί με τα μαγειρέματα αναπτύσονται θερμοκρασίες.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •