Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Κορτιζόνη και Διαβήτης

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Κορτιζόνη και Διαβήτης

Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί οι πληροφορίες που βρήκα στο διαδίκτυο ως τώρα δε με βοήθησαν. Αν κάποιος έχει εμπειρία από χρήση κορτιζόνης, ότι πληροφορία θα φανεί χρήσιμη.

Προσωπικά από χθες αναγκάστηκα και μπήκα σε θεραπεία με κορτιζόνη, λόγω κρίσης άσθματος που έπαθα προχθές το οποίο μου προκάλεσε ζαλάδες και μειωμένη αντίληψη λόγω έλλειψης οξυγόνου. Πέρα από εντατική χρήση Aerolin, παίρνω 2 εισπνοές ημερησίως Flixotide (σύνολο 500mcg) το οποίο είναι κορτιζονούχο. Με τρομάζει αυτή η επιδείνωση γιατί γνωρίζω τις επιπτώσεις της κορτιζόνης στα ζάχαρα, κατακράτηση υγρών, αυπνία, κτλ. Διάβασα ότι η ενέσιμη μορφή της, αλλά και τα χάπια φέρνουν αυτές τις παρενέργειες, αλλά όχι τα εισπνεόμενα. Αν κάποιος έχει εμπειρία ή πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ...
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων

...από χθες αναγκάστηκα και μπήκα σε θεραπεία με κορτιζόνη, λόγω κρίσης άσθματος που έπαθα προχθές το οποίο μου προκάλεσε ζαλάδες και μειωμένη αντίληψη λόγω έλλειψης οξυγόνου. Πέρα από εντατική χρήση Aerolin, παίρνω 2 εισπνοές ημερησίως Flixotide (σύνολο 500mcg) το οποίο είναι κορτιζονούχο. Με τρομάζει αυτή η επιδείνωση γιατί γνωρίζω τις επιπτώσεις της κορτιζόνης στα ζάχαρα, κατακράτηση υγρών, αυπνία, κτλ. Διάβασα ότι η ενέσιμη μορφή της, αλλά και τα χάπια φέρνουν αυτές τις παρενέργειες, αλλά όχι τα εισπνεόμενα. Αν κάποιος έχει εμπειρία ή πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ...
    Όντως τα εισπνεόμενα συνήθως δρουν μόνο τοπικά και δεν δημιουργούν κανένα τέτοιο πρόβλημα, οπότε νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. Τώρα, αν τυχόν δεις τα σάκχαρα να ανεβαίνουν λίγο (πράγμα μάλλον απίθανο), απλά αύξησε λίγο την ινσουλίνη σου και όλα καλά...

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SugarDoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως τα εισπνεόμενα συνήθως δρουν μόνο τοπικά και δεν δημιουργούν κανένα τέτοιο πρόβλημα, οπότε νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. Τώρα, αν τυχόν δεις τα σάκχαρα να ανεβαίνουν λίγο (πράγμα μάλλον απίθανο), απλά αύξησε λίγο την ινσουλίνη σου και όλα καλά...
    Γιατρέ σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση, η οποία με βοήθησε να ηρεμήσω από το άγχος απ' όσα διάβασα και να μειωθεί ο φόβος της χρήσης αυτής της κορτιζόνης.

Τα ζάχαρα είναι γύρω στο 180 εδώ και 2 μέρες, αλλά νομίζω πως φταίει η ινσουλίνη (η οποία κοντεύει να τελειώσει από την αντλία και μειώνεται η δραστικότητά της) και ο καθετήρας που είναι για αλλαγή σήμερα. Αν δω ότι συνεχίζεται σκέφτομαι να ανεβάσω το Βασικό Ρυθμό της.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MRM : 30-05-2013 στις 15:34 Αιτία: προσθήκη πληροφοριών
    www.mariamanavi.gr

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Εγώ έκανα παλιά ενέσιμες κορτιζόνες λόγο ενός πόνου στο χέρι και στη μέση. Μου είπε ο γιατρός ότι καλό είναι να δω το σάκχαρο μου, αν όλα θα ήταν καλά και για λίγο που το κοίταξα δεν είδα κάτι τρομερό. Δεν ξέρω βέβεια αν στο μέλλον άλλαξε κάτι.

Πάει καιρός που το είχα κάνει βέβαια και δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχε γίνει...

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Οι ενέσιμες λογικά προκαλούν περισσότερες "επιπλοκές", αλλά αφού δεν έπαθες τίποτα καλό αυτό!!!
    Είδες βελτίωση στους πόνους??

Εγώ προς το παρόν πάω καλά και στα ζάχαρα (στο 120 σταθερό ήταν τη νύχτα) και στο άσθμα βελτιώνομαι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MRM : 31-05-2013 στις 12:20
    www.mariamanavi.gr

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Sissy
    Περιοχή
    Μεσσήνη
    Και εγώ έχω κάνει ενέσιμη κορτιζόνη και δεν είδα καμία διαφορά στο σάκχαρο, απλά ο γιατρός μου, μου είπε να είμαι αρκετά προσεκτική για τρεις ημέρες. Επειδή και η κόρη μου έχει άσθμα και κάνει εισποές με κορτιζόνη μας είπε η πνευμονολόγος ότι με τις εισπνοές η κοριζόνη που απορροφάει ο οργανισμός είναι πάρα πολύ μικρή η ποσότητα ως μηδενική.

Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Οι ενέσιμες λογικά προκαλούν περισσότερες "επιπλοκές", αλλά αφού δεν έπαθες τίποτα καλό αυτό!!!
    Είδες βελτίωση στους πόνους??

Εγώ προς το παρόν πάω καλά και στα ζάχαρα (στο 120 σταθερό ήταν τη νύχτα) και στο άσθμα βελτιώνομαι!
    Οι πόνοι έφυγαν...το ομολογώ! Αλλά δεν είναι καλό να κάνεις γενικά κορτιζόνη, γιατί είναι εθιστική για τον οργανισμό και μετά μόνο έτσι δεν πονάς...

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Εγώ παρατηρώ ότι ακόμα και με την κορτιζόνη σε σπρέυ δεν είδα σημαντική διαφορά. Η δύσπνοια και το βάρος στα πνευμόνια παραμένουν. Αύριο θα πάω στην πνευμονολόγο να δούμε τι μπορεί να γίνει.

Με φοβίζει το θέμα της κορτιζόνης και ειδικά αν δε βλέπω βελτίωση.
    www.mariamanavi.gr

Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Εγώ παρατηρώ ότι ακόμα και με την κορτιζόνη σε σπρέυ δεν είδα σημαντική διαφορά. Η δύσπνοια και το βάρος στα πνευμόνια παραμένουν. Αύριο θα πάω στην πνευμονολόγο να δούμε τι μπορεί να γίνει.

Με φοβίζει το θέμα της κορτιζόνης και ειδικά αν δε βλέπω βελτίωση.

Μην αγχώνεσαι...κάτσε να δείς τι θα πει και ο γιατρός. Πιστεύω ότι το σπρέυ είναι λιγότερο βλαβερό από την ένεση! Δεν είμαι σίγουρος, απλά το πιστεύω...

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •