Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ. ΒΟΗΘΕΙΑ.

Κουφέτο
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ. ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΜΑΡΙΑ, ΕΙΜΑΙ 29 ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΥΠΟΥ 1 ΑΠΟ ΤΑ 14 ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 35. ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ (ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΗΣΑΚΙΑ) .. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ... ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ... ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ? ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ? (ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΛΙΜΕΝΙΚΟ) ... ΟΜΩΣ?? .......... ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ... ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΖΗΛΙΩΜΕΝΗ ΤΟΥ.
    ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΙΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΛΥΚΟΖΗΛΙΩΜΕΝΗ 7,2 ΜΕ 7,4 ΣΤΑΘΕΡΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΟΚΗ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ...

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jon
    Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Γεια σου Μαρια ειμαι η Λενα κ μενω Ηγουμενιτσα,οταν λες μικρο νησακι πιο λες τους παξους φανταζομαι που ναι δεν εχουν νοσοκομειο,για ελικοπτερο απο οσο ξερω ερχετε αλλα αν εχει αερες οπως εχει στους παξους ειναι χλωμο,τωρα για το ποσο επικυνδυνο ειναι τι να σου πω ποτε δεν ξερεις με το ζαχαρο,κ εμεις λεγαμε βαλαμε ανλτια γλυτωσαμε την σοβαρες υπογλυκεμιες αφου εχουμε κ τον καταγραφεα στον μικρο να που ηρθε κ η μερα κ επαθε σοβαρη υπογλυκεμια.Αμα μπορεις δοσε λιγα στοιχεια παρα πανω για το νησι σου.

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marigiannos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΜΑΡΙΑ, ΕΙΜΑΙ 29 ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΗΤΗ ΤΥΠΟΥ 1 ΑΠΟ ΤΑ 14 ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 35. ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ (ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΗΣΑΚΙΑ) .. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ... ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ... ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ? ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ? (ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΛΙΜΕΝΙΚΟ) ... ΟΜΩΣ?? .......... ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ... ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΖΗΛΙΩΜΕΝΗ ΤΟΥ.
    ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΙΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΛΥΚΟΖΗΛΙΩΜΕΝΗ 7,2 ΜΕ 7,4 ΣΤΑΘΕΡΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΟΚΗ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ...
    Είναι μια σκέψη που πάντα με βασάνιζε και με βασανίζει στη ζωή μου! Αλλά πάντα το καταπολεμάω και προχωράω μπροστά χωρίς να φοβάμαι! Αλλιώς δεν θα έκανα απολύτως τίποτα!
    Πιστεύω ότι θα σας κάνει πολύ καλό η κίνηση αυτή, αρκεί στην αρχή να προσέξετε κάποια πράγματα! Μετά η ζωή σας θα μπεί σε μια πορεία και θα είναι όλα ΟΚ.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Καλησπέρα Μαρία,ο διαβήτης δεν είναι όπως π.χ τα καρδιακά προβλήματα που σίγουρα χρειάζονται κανονικό νοσοκομείο σε περίπτωση ανάγκης....ο διαβητικός για το μόνο που κινδυνεύει είναι το διαβητικό κώμα ή το υπογλυκαιμικό κώμα...η πρώτη περίπτωση είναι σχεδόν απίθανη αφού υπάρχουν συμπτώματα σε ιδιαίτερα αυξημένα ζάχαρα όπως επίσης και μετρητής για έλεγχο.Στην δεύτερη περίπτωση οι διαβητικοί φυλάσσουν στο σπίτι τους μία ένεση γλυκαγόνης που είναι για περιπτώσεις βαριάς υπογλυκαιμίας και περίπτωση λιποθυμίας...Από εμπειρική άποψη,δύσκολο για τους ασθενείς να πέσουν σε μία από τις 2 περιπτώσεις,εκτός και αν μιλάμε για ιδιαίτερα αδιάφορους ασθενείς!!
    Πέρα όμως από τις δικές μας συμβουλές καλύτερο είναι να ρωτήσετε τον γιατρό που παρακολουθεί τον ασθενή ως προς αυτή την κίνηση και το ιατρικό κέντρο του νησιού που θα κατοικήσετε.

Κουφέτο
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    σασ ευχαριστω ολουσ παρα πολυ για τισ απαντησεισ σασ...! ηδη νιωθω καλυτερα, και πιο αισιοδοξη! το πιστευω κι εγω αυτο , πωσ δηλαδη ολα τα πραγματα θα μπουν σε μια ομορφη ροη και τελικα μηπωσ ειναι για καλυτερα! ... (οταν λεμε νησακι εννουμε το νησι του οδυσσεα :) ... οποιοσδηποτε θα ηθελε να απαντησει στο θεμα μου και να μου πει για την μικρη εμπειρια του για μια ζωη στο νησι ! ευχαριστω!! καλη συνεχεια σε ολουσ ... θα συστησω το site στον αντρουλη μου που ειναι και ο αμεσα ενδιαφερομενοσ!

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    ... θα συστησω το site στον αντρουλη μου ...
    Μαρία, σας εύχομαι να είστε πάντα "Ευτυχισμένοι" !!
    .
    Γιάννης "Φίλος"
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Εγώ μένω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια σε νησί και, αν και έχει νοσοκομείο, γνωρίζω πως υπάρχουν προβλήματα στο θέμα των ασθενοφόρων εδώ λόγω έλλειψης προσωπικού (ο διευθυντής του νοσοκομείου συμπληρώνει τις βάρδιες!!) και γενικά όσα προβλήματα έχουν και όλα τα νοσοκομεία πλέον σε όλη την Ελλάδα με την έλλειψη αναλωσίμων υλικών.

Όταν χρειάζεται κάτι παραπάνω ένας ασθενής, δε διστάζουν να καλέσουν αεροπλάνο ή ελικόπτερο ή ακόμα και σκάφος του λιμενικού (για κάτι πιο απλό) για τη διάσωσή του. Αν και άκουσα για κάτι βαρβάτα ποσά που ζητάει μετά το κράτος γι' αυτές τις μεταφορές, αλλά όσο και να 'ναι, η ζωή είναι πάνω απ' όλα!! Ως τώρα δε νομίζω να υπήρξε διαβητικός που να κινδύνευσε τόσο που να χρειάστηκε μεταφορά σε νησί με νοσοκομείο ή σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη!!!

Αν προσέχει και κάνει αρκετές μετρήσεις, δε νομίζω να υπάρξει ποτέ πρόβλημα. Καλό θα ήταν να έχετε όμως στο ψυγείο σας γλουκαγόνη και σίγουρα από τον πρώτο μήνα που θα χρειαστεί ταινίες και ινσουλίνες, θα ενημερωθούν οι γιατροί του κέντρου υγείας ότι υπάρχει 1 (ακόμα... γιατί δε νομίζω να είναι ο πρώτος!) διαβητικός στο νησί!!

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά στο να μένεις σε νησί όλο το χρόνο (όχι μόνο την τουριστική περίοδο δηλαδή), αλλά αν δε δοκιμάσεις, δε θα ξέρεις αν είναι καλύτερα ή όχι!!!! Εμείς για παράδειγμα, αν ήταν λίγο πιο κοντά στην οικογένειά μας, ώστε να τους βλέπουμε λίγο πιο συχνά, θα μέναμε μόνιμα εδώ στη Σάμο.
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    παιδια η ομάδα σας πραγματικά μας εμψυχώνει ! ... (τα πεθερικα μου εχουν αλλη αποψη!!) :-)Ρ φιλακια χ χ χ ευχαριστω Μαράκι! .. η συνονόματή σου!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχαχα!!! Λογικό... χάνουν το γιόκα τους από κοντά!!!

Ότι θέλεις, μη διστάζεις να ρωτάς
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Geia sas apo Maria kai Gianni ! Xronia Polla Se Olous ...!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Ετικέτες Θέματος

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •