Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Εμπιστοσύνη σε γιατρούς

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Σωστός ο γιατρός!!! ;)

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη marylou
    Περιοχή
    Peiraeus, Attiki, Greece, Greece
    Εγω θα μιλησω οχι σαν ασθενης αλλα σαν νοσηλευτρια σε ΜΕΘ που πολλα εχουν δει τα ματια μου.Ασθενεις σε καταστολη που οι συγγενεις δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να δωσουν φακελακι (αλλο θεμα αυτο) ,ο διευθυντης μας τοτε (ο οποιος εξακολουθει να ειναι ακομη)δε δισταζε , να αυξησει την καταστολη (τα φαρμακα ) ,να κοψει αντιβιωσεις και μεσα σε 24ωρο να μειωνει το οξυγονο στον αναπνευστηρα προκειμενου να μην ειναι επαρκες και εντελει να αποβιωνει.Και ολα αυτα σε νοσοκομειο και οχι σε καποια ιδιωτικη κλινικη(μικρη).Πως λοιπον θα μιλησω για εμπιστοσυνη που οι περισσοτεροι εχουν κανει περιουσια απο τις φαρμακευτικες?Εννοειται οτι υπαρχουν ακομη και Ανθρωποι -Γιατροι.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Για το παραπάνω δεν μπορώ να σχολιάσω, γιατί αφορά τομέα τελείως ξένο σε μένα. Ίσως μπορώ να κάνω μόνο υποθέσεις για τα κίνητρα, τα οποία δεν μπορώ να αποκλείσω ότι μπορεί να ήταν εν μέρει και ανθρωπιστικά. Σε ασθενείς τελικού σταδίου σε καταστολή, ουσιαστικά χωρίς ζωή και χωρίς καμία ελπίδα βελτίωσης, υπάρχει και η άποψη ότι μια άτυπη "παθητική ευθανασία" ίσως είναι προς όφελος και δικό τους, και των συγγενών, και του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου (των υπολοίπων "δυνητικών χρηστών των υπηρεσιών υγείας"). Είναι πολύ μεγάλη (και off-topic) η κουβέντα και, ευτυχώς, στον τομέα μου δεν έχω τέτοια διλήμματα! Αν βέβαια μπλέκονται μέσα οικονομικά συμφέροντα όπως λέει η marylou, σαφώς είναι κατακριτέο χωρίς καμία κουβέντα...
    Όπως και να 'χει, θέλω να πιστεύω ότι τέτοιες περιπτώσεις (όπως και η άλλη που περιέγραψα σε προηγούμενο post) είναι μάλλον η εξαίρεση. Θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι κάνουμε τη δουλειά μας με συνείδηση και συνέπεια. Αλλά επειδή υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, ας εμπιστευόμαστε με σύνεση...

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Diary_Of_Dreams
    Περιοχή
    Αθήνα
    σε όλα ! Εδώ η δοκιμασία άπνοιας και φαίνεται "επώδυνη" διαδικασία, αν η παρέμβασή τους πέρασε και τα τελευταία όρια χωρίς συγκατάθεση συγγενών, απλά είναι
    εγκληματικό και κακώς μένει ατιμώρητο στη σιωπή. (.......)
    Κάτι τέτοιοι χαλάνε την πιάτσα όμως και όλο αυξάνονται !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diary_Of_Dreams : 02-11-2012 στις 15:51
    Μens sana in corpore sano..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •