Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Ο ΖΔΤ1 απλα... εξαφανίστηκε! (Υπάρχει θεραπεία;)

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bjk8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, αλλά δυστυχως δεν συνέβει σε εμας. Μία συγγενής μου, πριν μερικές ημέρες μου λέει τα εξής. Μια φίλη της έχει εναν γιο. Δεν θυμάμαι ηλικία, αλλα πρέπει να ήταν κάτω απο 20. Το παλικάρι είχε ΖΔΤ1 για μερικά χρόνια. Έκανε κανονικά τις μετρήσεις του και την ινσουλίνη του. Μια μερα ξαφνικά... το πάγκρεας του ξεκίνησε παλι να παράγει ινσουλίνη.

Πως γινεται ρε παιδια αυτο το πράγμα; ΠΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ;

Κι ας ξεφύγω λιγο απο το θέμα...

Πραγματικά, πιστευετε οτι με τόσες ερευνες που εκαναν οι Γερμανοί - και οχι μονο - απο το Β' παγκόσμιο και μετά, δεν έχουν βρεί την θεραπεία για τον ΖΔ; Το εχουν βρει, αλλα ειναι ΤΟΣΟ ΑΛΗΤΕΣ που δεν βγαζουν την θεραπεία για οικονομικούς λογους. Εχω διαβάσει σε άρθρα για ποντίκια και οτι τα δελφινια ξεκινούν και σταματούν απο μόνα τους να εχουν ΖΔ. (εδω στο φορουμ πρεπει να το βρηκα αυτο το αρθρο).

Edit: Και να μην ξεχάσω. Αισθάνομαι λίγο άσχημα που φτιαχνω συνέχεια νεα θέματα αλλά... ελπίζω να με καταλαβαίνετε. :)
    Επειδή ψάχνοντας να βρω ένα θέμα για να ποστάρω,έπεσα πάνω στο δικό σου θέμα,είπα να σχολιάσω και το κάτι τις...
    Δεν ξέρω ακριβώς με ποιόν τρόπο θεραπεύτηκε ο διαβήτης του μικρού,αλλά πέρα από τις κλασσικές ιατρικές μεθόδους....πολλοί,όπως επι παραδείγματι οι ολιστικοί θεραπευτές πιστεύουν πως πολλοί άνθρωποι μπορούν να θεραπεύσουν τον εαυτό τους,από μόνοι τους,γιατί η ασθένεια είναι η εκδήλωση της ''ανησυχίας''του οργανισμού μας,άρα μόλις ''φύγει''αυτή η ανησυχία παύει να υπάρχει και η ασθένεια...

Μέχρι στιγμής αυτά τα θέματα,ήταν κάτι που κορόιδευα,αλλά πριν λίγο καιρό ξεκινώντας ν'ασχολούμαι με εναλλακτικές θεραπείες διαπίστωσα πως μπορούν να βοηθήσουν σε διάφορα θέματα και να σου ανοίξουν πόρτες να σκέφτεσαι διαφορετικά...(δε θα συνεχίσω γιατί θα είμαι εκτός θέματος..)

Τώρα όσον αφορά στη θεραπεία του διαβήτη,αν ήμουν γιατρός θα απαντούσα με σιγουριά ότι υπάρχει,αλλά όλα τα πράγματα σ'αυτόν τον κόσμο πουλιούνται και αγοράζονται....
    Ας γίνει ο καθένας από μας η αλλαγή που θέλει να δει στον κόσμο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diana : 04-08-2013 στις 22:45

Καραμέλα
    Περιοχή
    Κύπρος
    Καλησπέρα! Ξέρω ειναι παλιο αυτό το ποστ το βρηκα και διαβασα τυχαία όμως και εμένα μία γνωστή μου είπε οτι η κόρη της ξαδελφης της εβαζε ινσουλίνη και τώρα ξαφνικά της πέρασε.. οταν το ακουσα δεν εδωσα σημμασία θεωρησα κάτι κάνει λάθος αλλα τελικά μάλλον ειχε δίκαιο.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ωραία θα ήταν... Εγώ απλά διερωτώμαι: όλοι αυτοί οι "θεραπευμένοι" πού κρύβονται και γιατί; Πάντα είναι κάποιος ξάδερφος που αποκλείεται να επικοινωνήσει κανείς μαζί του και να βρεθούν τα στοιχεία του από κανένα γιατρό, ας πούμε να βουίξει το σύμπαν...

"Έλα Σπύρο, έχω κόψει την ινσουλίνη εδώ και 5 μήνες και δεν ανεβάζω ζάχαρο. Σε παρακαλώ, όμως, μην το πεις σε κανέναν και με ματιάσουνε! Άντε βρε, τα λέμε!"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renata : 22-04-2017 στις 17:01

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ρε σύ,πώς τα λές έτσι??
    Παραλίγο να κατουρηθώ απο το γέλιο ρε..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COSTIS : 23-04-2017 στις 02:29

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε σύ,πώς τα λές έτσι??
    Παραλίγο να κατουρηθώ απο το γέλιο ρε..
    Χιχι, χαίρομαι που διασκεδάζεις!

Πραγματικα renata ποσα ξαδερφια εχουν αυτα τα σογια
    Και εγω πιστευω στην ολιστικη ιατρικη και κυριως πιστευω στην σχεση ψυχολογιας και υγειας αλλα αυτο με την θεραπεια αυτοανοσων-καρκινου κτλ παντα μου ακουγονταν λιγο "καπως" το σωμα φτιαχνει αντισωματα και καταστρεφουν σιγα σιγα το παγκρεας.Οκ να δεχτω οτι βρισκουν τροπο να χτυπησουν τα εν λογω αντισωματα,πως θα επαναφερουν τον ηδη κατεστραμενο ιστο?ισως με βλαστοκυτταρα κτλ αλλα ακομα αυτα ειναι προς μελετη

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Τα αντισώματα καταστρέφουν τα b-κύτταρα που παράγουν ινσουλίνη, όχι το πάγκρεας.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •