Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Ο ΖΔΤ1 απλα... εξαφανίστηκε! (Υπάρχει θεραπεία;)

Καραμέλα

Exclamation Ο ΖΔΤ1 απλα... εξαφανίστηκε! (Υπάρχει θεραπεία;)

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, αλλά δυστυχως δεν συνέβει σε εμας. Μία συγγενής μου, πριν μερικές ημέρες μου λέει τα εξής. Μια φίλη της έχει εναν γιο. Δεν θυμάμαι ηλικία, αλλα πρέπει να ήταν κάτω απο 20. Το παλικάρι είχε ΖΔΤ1 για μερικά χρόνια. Έκανε κανονικά τις μετρήσεις του και την ινσουλίνη του. Μια μερα ξαφνικά... το πάγκρεας του ξεκίνησε παλι να παράγει ινσουλίνη.

Πως γινεται ρε παιδια αυτο το πράγμα; ΠΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ;

Κι ας ξεφύγω λιγο απο το θέμα...

Πραγματικά, πιστευετε οτι με τόσες ερευνες που εκαναν οι Γερμανοί - και οχι μονο - απο το Β' παγκόσμιο και μετά, δεν έχουν βρεί την θεραπεία για τον ΖΔ; Το εχουν βρει, αλλα ειναι ΤΟΣΟ ΑΛΗΤΕΣ που δεν βγαζουν την θεραπεία για οικονομικούς λογους. Εχω διαβάσει σε άρθρα για ποντίκια και οτι τα δελφινια ξεκινούν και σταματούν απο μόνα τους να εχουν ΖΔ. (εδω στο φορουμ πρεπει να το βρηκα αυτο το αρθρο).

Edit: Και να μην ξεχάσω. Αισθάνομαι λίγο άσχημα που φτιαχνω συνέχεια νεα θέματα αλλά... ελπίζω να με καταλαβαίνετε. :)

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Lacta4ever
    Μήπως απλά περνάει τον "μηνα του μέλιτος" ?
    Και ναι, πιστεύω πως΄έχουν βρει θεραπεία απλά δεν την βγάζουν

Καραμέλα
    Μα το είχε χρόνια ρε παιδιά. Αυτός ο μήνας όποτε θέλει έρχεται? δε μπορεί. Στην αρχή είναι μόνο. Και η αδελφή μου έφυγε πριν μερικές ήμερες οπως καταλάβαμε από τις μετρήσεις.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μήπως χωρίς να το γνωρίζει έπασχε από κάτι που εμπόδιζε την παραγωγή ινσουλίνης ; Και όταν αυτός ο "άλλος" παράγοντας ξεπεράστηκε, επανήλθε ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Καραμέλα
    Υπάρχουν τέτοιοι παράγοντες? είναι δηλαδή γνωστό στους γιατρούς ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση? να μοιάζει με διαβήτη αλλά να μην είναι? ή μάλλον να είναι διαβήτης εξ αιτίας γνωστού αιτίου?

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Δεν γνωρίζω. Υποθέσεις κάνω. Ο Σπύρος μάλλον θα ξέρει περισσότερα. Γιατρέ ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Υπάρχει ολόκληρη λίστα με (σπάνιες) αιτίες δευτεροπαθούς διαβήτη. Αλλά να μοιάζει τόσο με τύπου 1; Ξέρω 'γω; Δύσκολο μου φαίνεται. Συνήθως η αιτία αυτή φαίνεται και συνήθως μιλάμε για πιο ήπια φαινόμενα... Anyway, φαντάζομαι ότι και ο γιατρός του νεαρού ξύνει ακόμα το κεφάλι του, οπότε δεν θα μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω εγώ να το εξηγήσω!

Καραμέλα
    Γιατρε, θα ρωτήσω λεπτομέριες και θα τις ποστάρω σε καμια βδομάδα περίπου.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη stella19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Να πω και εγώ ότι έχω ακούσει ξανά για παρόμοια περίπτωση. Ο καλύτερος φίλος του ξαδέρφου μου ο οποίος μένει μόνιμα στη Γερμανία εμφάνισε διαβήτη σε ηλικία 19 ετών. Οι γιατροί διαβεβαίωναν τους γονείς τους ότι επρόκειτο για διαβήτη τύπου 1 και ότι ήταν εντελώς απαραίτητη η θεραπεία με ενέσεις ινσουλίνης. Το συγκεκριμένο παιδί ξεκίνησε να κάνει τις ενέσεις όντας παράλληλα σε μια φάση άρνησης για αυτό που του συνέβαινε. Ώσπου κάποια στιγμή σταμάτησε εντελώς μόνος του τις ενέσεις!!! Και το φοβερό είναι ότι δεν του παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα!! Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, μου φαίνεται αδύνατον να μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Πάντως τώρα είναι 29 χρονών και συνεχίζει τη ζωή του κανονικά.

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Υπάρχουν τόσα πολλά που μπορεί να είχαν συμβεί! Η άποψη μου είναι ότι μάλλον είναι παροδικό...Αυτό που είπε ο Copier φαίνεται το πιο λογικό...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •