Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 183

Θέμα: Υπογλυκαιμία

Καραμέλα

Unhappy Υπογλυκαιμία

Εχθές το βράδυ με έπιασε μια υπογλυκαιμία και όταν μετρήθηκα είχα 4.5!
    Δυστηχώς οι διαβητικοί που έχουν καλά ρυθμισμένο το σάκχαρω τους, δεν μπορούν να καταλάβουν εύκολα την υπογλυκαιμία, με σύνεπεια μερικές φορές να το καταλαβαίνουν αρκετά αργά! Προς θεού δεν εννοώ με αυτό οτι δεν πρέπει να έχουμε καλά ρυθμισμένο σάκχαρω, απλά θέλει πολύ προσοχή όταν έχει να κάνει με την υπογλυκαιμία!
    Το κακό είναι ότι δεν είχα καθόλου γλυκό σπίτι (βλακεία το ξέρω) κι εδώ στην περιόχη όλα κλείνουν νωρίς! Συνέπεια? Ήπια ένα τσάι με αρκετή ζάχαρη...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Algor
    Περιοχή
    London
    Συγνώμη...τι εννοείς 4.5? Μήπως θέλεις να πείς 45? Είναι πολύ σημαντικό το να έχουμε ένα κομματάκι γλύκο μέσα στο σπίτι! Αλήθεια πόσο συχνά έχετε υπογλυκαιμίες? Είναι κάτι που πρέπει να συζητήσουμε...:rolleyes:

Vickym
    Guest

Xixixixi

Εγώ, που δεν είμαι διαβητική, παθαίνω υπογλυκαιμίες κάθε λίγο και λιγάκι και αρχίζω να πιστεύω πως πραγματικά έχω σοβαρό πρόβλημα με τα γλυκα...Δεν μπορώ να αντισταθώ με τίποτα!

Ειδικά τώρα το χειμώνα, τσακίζω τις σοκολάτες κανονικά...

Chocoholic!

Γλυφιτζούρι
    Algor είναι διαφορετικές μονάδες μέτρησης, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν μας είπες Scania όμως τι έκανες πρίν πάθεις την υπογλυκαιμία? Από ότι κατάλαβα έχεις καλά ρυθμισμένο το σακχαρώ σου.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη sugarvampire
    Περιοχή
    Athens

Περι υπογλυκαιμιων

Χαιρετε και από εδώ! Μιας και το έχω απορία πάνω στο θέμα, απ'ότι έχω ακούσει/διαβάσει, για έναν διαβητικό τύπου 1 ο μέσος όρος ''σοβαρών'' υπογλυκαιμιών (εννοώ δηλαδή λιποθυμία) που παθαίνει στη ζωή του είναι 2 με 3... Σας έχει τύχει παιδιά? Εγώ είμαι 26 (καλά, σχεδόν 27 ), 8 χρόνια διαβητικός, δεν μου έχει τύχει ακόμα κάτι τέτοιο και είναι κάτι που φοβάμαι αρκετά.... :confused:

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ ως τώρα. Μάλλον το αντίθετο έχω πάθει 1 φορά...
    Πάντως γενικά δεν νομίζω να είναι κάτι που παθαίνεις τόσο εύκολα (υπογλυκαιμία μέχρι λιποθυμίας).

Γλυφιτζούρι

Cool

Ούτε εγώ είχα ποτέ τόσο δυνατή υπογλυκαιμία. Το θέμα είναι να μπορείς να μετράς το σάκχαρω σου συχνά ώστε να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις. Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να μην ξεχνάμε και τις μελλοντικές συνέπειες που μπορεί να αποφέρει μια τόσο δυνατή υπογλυκαιμία, πέρα από την λιποθυμία εκείνης της στιγμής.;)

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Γειά σας! Είμαι 24 χρόνια διαβητική και όπως θα καταλαβαίνετε μου έχει τύχει υπογλυκαιμία έως λιποθυμίας σε βαθμό που με έχουν πάει και στο νοσοκομείο. Μην φοβάστε, δεν είναι κάτι τρομακτικό.. Ούτε έχει επιπτώσεις, άμμεσες τουλάχιστον!

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Algor
    Περιοχή
    London
    γεια σου Βασιλική! Καλως ήρθες! Κι εγώ πάντως έχω πάει στο νοσοκομείο σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης! Δεν ήταν πολύ ωραία εμπειρία, αλλά νομίζω πήρα το μάθημα μου. Είμαι διαβητικός για περίπου 9 χρόνια και οι υπογλυκαιμίες είναι κάτι που με ανησυχεί ακόμα και σήμερα. Μακάρι να μην υπήρχαν...

Καραμέλα

Wink

Καλώς ήρθες κι από εμένα Βασιλική!
    Πάντως δεν ήταν τόσο σοβαρό το θέμα. Απλά το κατάλαβα λιγάκι αργά. Και φυσικά όπως λέει και η Βασιλική δεν είναι κάτι που πρέπει να μας φοβίζει, έτσι Algor?
    Sardel, γενικά προσέχω το σάκχαρω μου και πάντα προσπαθώ να το έχω όσο πιο σταθερό και σωστό γίνεται. Δεν είνα ποια και τόσο δύσκολο. Μια ώρα πρίν το πάθω είχα πάει με κάτι φίλους σ' ένα πάρκο και ψιλο-παίξαμε και ίσως αυτό ήταν. Είμουν και γενικός κουρασμένη από τη δουλειά τώρα τελευταία...
    Πάντως οι υπογλυκαιμίες μου από τότε που έχω διαβήτη είναι μετρημένες στα δάκτυλα, και γενικά μετριέμαι συνέχεια, ώστε να ξέρω τι μου γίνετε.

Άχετο, είναι από τα λίγα site που φαίνονται καλά σε mac - safari. Μπράβο και πάλι Βάλια!

Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •