PDA

Επιστροφή στο Forum : Lantus

COSTIS
28-06-2011, 22:19
SugarDoc να ρωτήσω κατι μήπως το έχεις ξαναδεί? Κάνω Lantus στίς 12 περίπου το βράδυ και παρουσιάζεται το εξής περιοδικό φαινόμενο εδώ και 2 περίπου μήνες..Η δόση έχει διακύμανση απο 16-26 μονάδες.Οταν ειναι 16 σταδιακά η και τελείως απότομα κάνει υψηλά σάκχαρα, το πρωι πάντα. (σταδιακα=160-180-200 mg/dl , απότομα=από 100 σε 340)
Οταν φτάσει στίς 25-26 μονάδες κάνει χαμηλά σάκχαρα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο,σταδιακά η απότομα μέχρι τις 16 μονάδες.Η διάρκεια του κάθε κύκλου ειναι 10-14 μέρες.
Tις τελευταιες μέρες κάνει υψηλές τιμές μεταμεσονύκτια και εάν αυξήσω την δόση της Lantus δεν αλλάζει κάτι σημαντικά αλλά κάνει χαμηλά σάκχαρα την υπόλοιπη μέρα,έτσι τις τελευταίες μέρες βάζω ξυπνητήρι ξημερωματα και κάνω 2-3 μον. Humalog.Αγχος και στρές όχι (ειδικά στον ύπνο :face7:)
Η τελευταία γλυκοζ. πριν απο 5 μέρες ήταν,με πολύ μεγαλη προσπάθεια 6.6.
Στις εξετάσεις αίματος το μόνο που ήταν πάνω απο το όριο (εκτός της γλυκοζ.) ήταν
LYM% Λεμφοκύταρα=44% (φυσ. τιμές 20-40)
Εχω αλλάξει σημεία ένεσης αν και δεν υπάρχουν μελανιές,δόντια εντάξει,ίωση όχι,όπως και καινούργια βελόνα κάθε φορά.
Εχεις καμιά ιδέα?
:animal0028:

SugarDoc
28-06-2011, 23:21
Χμμμ... Αρκετά περίεργο...
Η απότομη αύξηση που λες, είναι αρκετά απότομη και με βάζει σε υποψίες για ανεπίγνωστη υπογλυκαιμία μέσα στη νύχτα. Ίσως παίζει ρόλο κάποια διαφορά στη σωματική δραστηριότητα εκείνη τη μέρα που σου κάνει καθυστερημένη υπογλυκαιμία ;
Η σταδιακή αύξηση και μείωση, με την περιοδικότητα που λες, με μπερδεύει πιο πολύ. Έχω δει παρόμοιες καταστάσεις σε περίπτωση που χρησιμοποιείται μείγμα και ο ασθενής ξεχνάει την ανάδευση (έτσι τις πρώτες μέρες κάνει πιο πολύ από το ένα συστατικό και τις επόμενες πιο πολύ από το άλλο), αλλά για τη Lantus προφανώς δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...
Υποθέτω βέβαια ότι δεν βλέπεις αντίστοιχες διαφορές στα σάχκαρα πριν τον ύπνο, έτσι;
Επίσης, αν υπολογίζω σωστά, περίπου στις 14 μέρες που λες πρέπει να σου τελειώνει και το στυλό. Έχεις παρατηρήσει αν έχει καμία σχέση αυτό; Δηλαδή, τα ψηλά ή χαμηλά έχουν καμία σχέση με το αν το στυλό είναι στην αρχή ή στο τέλος; Όλα αυτά άρχισαν με την τελευταία παρτίδα ινσουλίνης ή τα είχες και με την προηγούμενη;
Δεν ξέρω, δεν μου έρχεται άλλη ιδέα τώρα... Είναι πάντως από τους γρίφους στους οποίους ίσως θα είχε νόημα ο 24/ωρος καταγραφέας.
ΥΓ: Τα λεμφοκύτταρα που ανέφερες δεν τα αξιολογώ καθόλου.

COSTIS
29-06-2011, 00:50
[QUOTE=SugarDoc;47246]Χμμμ... Αρκετά περίεργο...
Η απότομη αύξηση που λες, είναι αρκετά απότομη και με βάζει σε υποψίες για ανεπίγνωστη υπογλυκαιμία μέσα στη νύχτα. Ίσως παίζει ρόλο κάποια διαφορά στη σωματική δραστηριότητα εκείνη τη μέρα που σου κάνει καθυστερημένη υπογλυκαιμία ;
Η σταδιακή αύξηση και μείωση, με την περιοδικότητα που λες, με μπερδεύει πιο πολύ. Έχω δει παρόμοιες καταστάσεις σε περίπτωση που χρησιμοποιείται μείγμα και ο ασθενής ξεχνάει την ανάδευση (έτσι τις πρώτες μέρες κάνει πιο πολύ από το ένα συστατικό και τις επόμενες πιο πολύ από το άλλο), αλλά για τη Lantus προφανώς δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...
Υποθέτω βέβαια ότι δεν βλέπεις αντίστοιχες διαφορές στα σάχκαρα πριν τον ύπνο, έτσι;
Επίσης, αν υπολογίζω σωστά, περίπου στις 14 μέρες που λες πρέπει να σου τελειώνει και το στυλό. Έχεις παρατηρήσει αν έχει καμία σχέση αυτό; Δηλαδή, τα ψηλά ή χαμηλά έχουν καμία σχέση με το αν το στυλό είναι στην αρχή ή στο τέλος; Όλα αυτά άρχισαν με την τελευταία παρτίδα ινσουλίνης ή τα είχες και με την προηγούμενη;
Δεν ξέρω, δεν μου έρχεται άλλη ιδέα τώρα... Είναι πάντως από τους γρίφους στους οποίους ίσως θα είχε νόημα ο 24/ωρος καταγραφέας.
ΥΓ: Τα λεμφοκύτταρα που ανέφερες δεν τα αξιολογώ καθόλου.[/QUOTE

Αυξομειώσεις στην δοση της Lantus είχα πάντα αλλά ήταν 3-4 μονάδες σε διάστημα 2-3 περίπου μηνών.Με <<κόλησε>> ο Antonio και έχω πάρει ζυγαριά σε συνδιασμό με υπολογισμο ισοδυναμων με αποτέλεσμα πολύ καλύτερες μεταγευματικές τιμές,χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις και πριν τον ύπνο.
Γενικά όμως οι μετρήσεις (που αφορούν την Humalog) είναι σταθερά προς τα κάτω,δηλ. περισσότερο ανησυχώ για χαμηλά παρά για υψηλά σάκχαρα.Αυτό που έχω παρατηρήσει ομως είναι οτι δεν αντιλαμβάνομαι τις υπογλυκαιμίες τόσο έντονα απο τότε που πήγα απο την Regular (μέσης δράσης) στην Humalog (ταχείας),ίσως βέβαια να είναι και λόγο των πολλών ετών με διαβήτη. Π.χ εχει τύχει αρκετές φορές τελευταία να μην καταλαβω τιμές 40-50 .
Εχω αλλάξει παρτίδα και τα ίδια,ούτε με την ποσότητα του στυλού (προγεμισμενο Solostar)
Ευχαριστώ πολύ Doc!!:face22:

nodas
20-12-2011, 20:57
Εμένα μου έχουν δώσει τον εξής αλγόριθμο για lantus

Μέσος όρος πρωινών ζαχάρων κάθε 3ης μέρες

αν είναι <53 -4 μονάδες
αν είναι 53-89 -2 μονάδες
αν είναι 90-108 τότε καμία αλλαγή στην δοσολογία
αν είναι 109-180 +2 μονάδες
αν είναι 181-270 +4 μονάδες
είναι >270 +6 μονάδες

ξεκινάς από χαμηλή δοσολογία και βλέπεις... επίσης όποτε αλλάζεις δόση καλό είναι να ξυπνάς μετά από 3ης ώρες μέσα στον ύπνο σου να κάνεις μέτρηση.

COSTIS
20-12-2011, 21:53
Εμένα μου έχουν δώσει τον εξής αλγόριθμο για lantus

Μέσος όρος πρωινών ζαχάρων κάθε 3ης μέρες

αν είναι <53 -4 μονάδες
αν είναι 53-89 -2 μονάδες
αν είναι 90-108 τότε καμία αλλαγή στην δοσολογία
αν είναι 109-180 +2 μονάδες
αν είναι 181-270 +4 μονάδες
είναι >270 +6 μονάδες

ξεκινάς από χαμηλή δοσολογία και βλέπεις... επίσης όποτε αλλάζεις δόση καλό είναι να ξυπνάς μετά από 3ης ώρες μέσα στον ύπνο σου να κάνεις μέτρηση.

Ευχαριστώ nodas! Εδώ και μήνες τελικά έχω καταφερει να ρυθμίσω την Lantus.Σε γενικες γραμμές τα ίδια εφαρμόζω,ναι ειναι σημαντικο οταν αλλάζεις δόση να ξυπνάς μετα απο κανα τρίωρο

COSTIS
16-03-2012, 18:03
Κανονικά αυτο το post ''παει'' στο '' Μα... είναι δυνατόν; '' ,αλλά επειδή υπαρχει προϊστορία εδω το βαζω εδώ.Λοιπόν... μετα απο 10 μήνες ξανά τα ιδια με την Lantus,απο τις 16 μοναδες στις 23 και μετα το ανάποδο,όπως το ειχα περιγράψει παραπάνω.Και σαν να μην εφτανε αυτο μου εκλεψαν και τον μετρητη απο το μπουφαν,για δεύτερη φορα,πιθανοτατα θα τον περασαν για πορτοφολι,ο οποιος ειχε περιπου 400 μετρησεις μεσα που δεν τις ειχα κατεβασει.Μου εστειλαν καινουργιο μετρητη,ακριβως σαν αυτον που ειχα αλλα δεν ειναι συμβατος με το παλιο προγραμμα του pc,βλεπεις τα xp εχουν παλιώσει πια!
Γιατρέέ... σου ερχομαι!

filos
14-07-2012, 21:36
Δεν ξέρω, εάν πρέπει να συνεχίσω εδώ ή να ανοίξω άλλο θέμα.

Από τις 12 Ιουλίου, ο Διαβητολόγος (αφού είδε τις απαντήσεις των εξετάσεων και τις μετρήσεις), μου άρχισε την Lantus SoloStar (10 μονάδες κάθε βράδυ) παράλληλα με τα δισκία Janumet 50/1000 mg που έπαιρνα (ένα το μεσημέρι και μισό το βράδυ).

Προσπαθώ (όταν μου βρίσκεται ο χρόνος) να διαβάζω πληροφορίες σας, σχετικά με το συγκεκριμένο σκεύασμα, καθώς και τον τρόπο που γίνεται η ένεση.

Υ. Γ. : Κωστή, συγνώμη για την σφήνα στο Post σου. :face2:
.

Souzana
15-07-2012, 23:13
Κανω 16 το βράδυ και 17 το πρωι, δν πάθαινε υπογλυκαιμια Εφόσον με καλύπτει
Ειναι και ανάλογα τον οργανισμό, άλλοι θέλουν πιο πολυ και άλλοι πιο λιγο

marylou
16-07-2012, 14:43
εχεις δικιο, εχει να κανει με τον οργανισμο.Εγω κανω 12 iu lantus το βραδυ μονο.

marylou
17-07-2012, 19:58
επειδη φοβαμαι την υπογλυκαιμια, απο μονη μου, αποφασισα να χωρισω την lantus σε 2 δοσεις πρ -απογ.δε νομιζω να πειραζει ε? τι λετε?παντως με το γιατρο μου δεν εχω και πολλες επαφες για να τον ρωτησω.θα ηθελα τη γνωμη σας και ειδικα του doc να μπορει και οσων ηδη κανουν ετσι το σχημα της 24ης.

Antonio
17-07-2012, 20:38
Μην ανησυχείς καθόλου.Εδω και 1,5 χρόνο και εγώ κάνω 12 μονάδες το πρωί και 7 το απόγευμα.Με κρατάει καλύτερα και δεν ανεβάζω υψηλές τιμές το βράδυ που όταν την έκανα μαζεμένη το πρωί το επόμενο πρωί ήταν λίγο τσιμπημένες προς τα πάνω.Αλλά το καλύτερο είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου.Μην ξεχνάς ότι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.:face3:

marylou
17-07-2012, 21:19
τι το διαφορετικο μπορει να μου κανει?απεναντιας παρατηρησα σημερα οτι οι τιμες μου ολη μερα ηταν χαμηλες σε σχεση με πριν.και αν θυμαμαι καλα εισαι αυτος που εχει την καλυτερη γλυκοζ. εδω μεσα ,αρα μπορουμε να ακολουθησουμε τα βηματα σου.αστειευομαι, αλλα νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα.παντως σ ευχαριστω.ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!!!!!!!

Souzana
17-07-2012, 23:12
Πάντως μαρυλου καλο ειναι να έχεις επαφές με τν γιατρο σου γιατι έτσι;

marylou
18-07-2012, 08:43
ειναι ενας γιατρος αρκετα γνωστος , σε νοσοκομειο της αθηνας ο οποιος σε κοιταει στα χερια αν του δωσεις λεφτα,και πανω απο 5 λεπτα δεν με κραταει στο γραφειο του.αποτελεσμα αυτου ειναι να πηγαινω 1- φορες το χρονο και φυσικα να μην εχω επικοινωνια τηλ.ψαχνω για καποιον αλλον οποτε αν εχει καποιος να μου συστησει τον ευχαριστω εκ των προτερων (σε π.μ)

SugarDoc
18-07-2012, 11:41
επειδη φοβαμαι την υπογλυκαιμια, απο μονη μου, αποφασισα να χωρισω την lantus σε 2 δοσεις πρ -απογ.δε νομιζω να πειραζει ε? τι λετε?παντως με το γιατρο μου δεν εχω και πολλες επαφες για να τον ρωτησω.θα ηθελα τη γνωμη σας και ειδικα του doc να μπορει και οσων ηδη κανουν ετσι το σχημα της 24ης.

Όντως υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται να σπάσουμε τη lantus σε δύο δόσεις. Ο τυπικότερος λόγος είναι το να μην σου φτάνει για το απόγευμα. Δηλαδή, ενώ έχεις καλά πρωινά και καλά μεταγευματικά το μεσημέρι, έχεις ψηλά πριν το βραδυνό (χωρίς να έχεις φάει κάτι το απόγευμα). Αν όμως δεν υπάρχει λόγος, γιατί να κάνεις άλλο ένα τσίμπημα; Ειδικά σε τόσο λίγες μονάδες, συνήθως δεν χρειάζεται να τη χωρίσεις.
Όσο για το σύνολο των μονάδων, όπως είπανε και οι υπόλοιποι, είναι θέμα οργανισμού. Έχω ασθενή που κάνει 8 μονάδες, έχω και ασθενή που κάνει 160 (εκεί εννοείται σε δύο δόσεις)...

ειναι ενας γιατρος αρκετα γνωστος , σε νοσοκομειο της αθηνας ο οποιος σε κοιταει στα χερια αν του δωσεις λεφτα,και πανω απο 5 λεπτα δεν με κραταει στο γραφειο του.αποτελεσμα αυτου ειναι να πηγαινω 1- φορες το χρονο και φυσικα να μην εχω επικοινωνια τηλ.ψαχνω για καποιον αλλον οποτε αν εχει καποιος να μου συστησει τον ευχαριστω εκ των προτερων (σε π.μ)

Πολύ καλή δουλειά γίνεται στο Λαϊκό (διαβητολογικό Α'ΠΠΚ), αλλά και πάλι σε νοσοκομείο μην περιμένεις ότι θα σε βλέπει οπωσδήποτε πάντα ο ίδιος, ότι θα έχει άπειρο χρόνο και ότι θα τον βρίσκεις και στο κινητό... Εκτός αν κάνει απογευματινό, αλλά τότε πληρώνεις, οπότε αν είναι έτσι πας και σε ιδιώτη... Αν αποφασίσεις το τελευταίο, εννοείται πως είμαι στη διάθεσή σου.

Souzana
18-07-2012, 12:46
εγώ παω σον Ευαγγελισμό στον Σουβατζόγλου Μανώλη. Είναι τέλειοοοος τον αγαπώ σε κάνει και αισθάνεσαι πολύ άνετα μιλάτε πολύ ωραία έχει χιούμορ γενικά τα πάντα είναι πολύ καλός. Εγω πηγαίνω κάθε 3-4 μήνες. Μπορείς να πάρεις τηλ και να κλείσεις ένα ραντεβού κάθε τριτη μπορείς να πας, τότε πηγαίνουν αυτά τα ραντεβού πρωι συνήθως και το εισιτήριο ειναι 5 ευρώ που παίρνεις από το νοσοκομείο

SugarDoc
19-07-2012, 12:48
...Είναι τέλειοοοος τον αγαπώ σε κάνει και αισθάνεσαι πολύ άνετα μιλάτε πολύ ωραία έχει χιούμορ γενικά τα πάντα είναι πολύ καλός...

Τι γλυκόοοοοο..... Σε παρακαλώ, τύπωσέ το και δείξ' του το! Μας αρέσει που και που να το ακούμε...:face17:
Παρεμπιπτόντως, στο ίδιο τμήμα πρέπει να είναι και ο Χάρης Βασιλόπουλος, που επίσης εκτιμώ πολύ.
(Sorry για το off-topic...:face12:)

marylou
19-07-2012, 15:48
εγώ παω σον Ευαγγελισμό στον Σουβατζόγλου Μανώλη. Είναι τέλειοοοος τον αγαπώ σε κάνει και αισθάνεσαι πολύ άνετα μιλάτε πολύ ωραία έχει χιούμορ γενικά τα πάντα είναι πολύ καλός. Εγω πηγαίνω κάθε 3-4 μήνες. Μπορείς να πάρεις τηλ και να κλείσεις ένα ραντεβού κάθε τριτη μπορείς να πας, τότε πηγαίνουν αυτά τα ραντεβού πρωι συνήθως και το εισιτήριο ειναι 5 ευρώ που παίρνεις από το νοσοκομείο
σ ευχαριστω πολυ ,απο σεπτεμβρη θα το δρομολογησω να παω

marylou
19-07-2012, 15:54
[QUOTE=SugarDoc;49428]Όντως υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται να σπάσουμε τη lantus σε δύο δόσεις. Ο τυπικότερος λόγος είναι το να μην σου φτάνει για το απόγευμα. Δηλαδή, ενώ έχεις καλά πρωινά και καλά μεταγευματικά το μεσημέρι, έχεις ψηλά πριν το βραδυνό (χωρίς να έχεις φάει κάτι το απόγευμα). Αν όμως δεν υπάρχει λόγος, γιατί να κάνεις άλλο ένα τσίμπημα; Ειδικά σε τόσο λίγες μονάδες, συνήθως δεν χρειάζεται να τη χωρίσεις.
Όσο για το σύνολο των μονάδων, όπως είπανε και οι υπόλοιποι, είναι θέμα οργανισμού. Έχω ασθενή που κάνει 8 μονάδες, έχω και ασθενή που κάνει 160 (εκεί εννοείται σε δύο δόσεις)...

σ ευχαριστω doc.για να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι εισαι γιατροςκαι δη διαβητολ.θεωρουσα οτι ειναι ...ψευδωνυμο .παντως τωρα που ξερω θα το εχω υποψιν.
παντως παρατηρω οι τιμες μου ειναι καλυτερες τωρα και ειδικα προς το απογευμα που ειχα προβλημα.νομιζα οτι εφταιγε το φαγητο το μεσημερι,και ενω στο 2-3 ωρο ειχα 120περιπου μετα επαιρνε την ανηφορα.

evdoxia
19-07-2012, 16:16
Εγώ για να είμαι ειλικρινείς πάντα με τις 24ωρες τα είχα μια χαρά!Τώρα όμως με άλλαξε απο Levemir σε Lantus Solostar!!!SugarDoc τι διαφορά έχουν αυτές οι δύο?
Αυτό που βλέπω έγω είναι πως κάνω και στην Novorapid πολύ λιγότερες μονάδες!παλία έκανα 14-15 και τώρα 3-4!Και στην 24 φυσικά!παλιά έκανα 30 και τώρα 24!
Υπάρχει κάποιος λόγος που μου την άλλαξε μετά την υπογλυκαιμία που με έστειλε στο Νοσοκομείο?Άλλαξα και γιατρό,γιατί η παλιά μου ήταν παιδίατρος!!:(:(
Και τώρα είμαι σε ένα καλό γιατρό αλλά όχι τόσο επικοινονιακό σαν την Τριανταφύλλου!!Για θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη,μπορείς να την πάρεις στο τηλέφωνο όποτε θέλεις,αν πας διακοπές σου λεει να την παίρνεις τηλ!!!Ακου εδώ!ΘΕΑ!

Souzana
19-07-2012, 16:33
ναι εκεί είναι και ο Βασιλόπουλος είχα πάει να με δει μια φορά, αλλά με κέρδισε πιο πολύ ο Μανώλης :face23:

SugarDoc
19-07-2012, 18:06
Εγώ για να είμαι ειλικρινείς πάντα με τις 24ωρες τα είχα μια χαρά!Τώρα όμως με άλλαξε απο Levemir σε Lantus Solostar!!!SugarDoc τι διαφορά έχουν αυτές οι δύο?
Αυτό που βλέπω έγω είναι πως κάνω και στην Novorapid πολύ λιγότερες μονάδες!παλία έκανα 14-15 και τώρα 3-4!Και στην 24 φυσικά!παλιά έκανα 30 και τώρα 24!
Υπάρχει κάποιος λόγος που μου την άλλαξε μετά την υπογλυκαιμία που με έστειλε στο Νοσοκομείο?Άλλαξα και γιατρό,γιατί η παλιά μου ήταν παιδίατρος!!:(:(
Και τώρα είμαι σε ένα καλό γιατρό αλλά όχι τόσο επικοινονιακό σαν την Τριανταφύλλου!!Για θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη,μπορείς να την πάρεις στο τηλέφωνο όποτε θέλεις,αν πας διακοπές σου λεει να την παίρνεις τηλ!!!Ακου εδώ!ΘΕΑ!

H Lantus και η Levemir είναι πολύ παρόμοιες. Είναι τα (μοναδικά) δύο νεότερα ανάλογα ινσουλίνης μακράς δράσης που έχουμε και πρακτικά κάνουν την ίδια δουλειά. Η Lantus γενικά θεωρείται λίγο πιο δραστική (χρειάζονται λίγο λιγότερες μονάδες) και λίγο πιο παρατεταμένης δράσης (η Levemir κρατάει λίγο λιγότερο από το "24/ωρο" της Lantus, γι' αυτό μπορεί να γίνει μια φορά την ημέρα μόνο στον τύπο 2, ποτέ στον τύπο 1). Η Levemir αντίθετα θεωρείται πιο φιλική προς το σωματικό βάρος.
Εννοείται ότι κάνεις λιγότερες μονάδες τώρα, όχι μόνο επειδή η Lantus είναι λίγο πιο δραστική, αλλά και επειδή έτσι κι αλλιώς μάλλον χρειαζόσουν λιγότερες (βλ. υπογλυκαιμίες...). Για την αλλαγή, δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητη. Πιστεύω ότι και με τη Levemir μια χαρά θα μπορούσες να ρυθμιστείς με τις κατάλληλες μονάδες (πάντα δύο δόσεις όμως).
Επίσης, εννοείται ότι παίρνεις τηλέφωνο το γιατρό όποτε θέλεις! Για ιδιώτη δεν μιλάμε; Τι, υπάρχει περίπτωση να μην έχεις κινητό; Και κινητό, και e-mail για να στείλεις μετρήσεις, και remote access για τα δεδομένα της αντλίας αν χρειαστεί! Και στις διακοπές και παντού...

SugarDoc
19-07-2012, 18:11
... ενω στο 2-3 ωρο ειχα 120περιπου μετα επαιρνε την ανηφορα.

Αυτό ακριβώς! Όταν γίνεται αυτό (και δεν έχεις φάει πολύ λιπαρό γεύμα) συνήθως δεν σου φτάνει σε διάρκεια η βασική σου. Οπότε νομίζω ότι έκανες πολύ καλά που την έσπασες στα δύο. Μάλλον είναι η καλύτερη λύση για το συγκεκριμένο θέμα (εκτός της αντλίας φυσικά!).

Souzana
20-07-2012, 12:57
εγώ ακόμα ψάχνομαι το βράδυ, μερικές φορές ενω εχω 150 μένει στάσιμο ή πέφτει λίγο και άλλες παει 60 ίσως τυχαίνει τι να πω

evdoxia
20-07-2012, 19:58
H Lantus και η Levemir είναι πολύ παρόμοιες. Είναι τα (μοναδικά) δύο νεότερα ανάλογα ινσουλίνης μακράς δράσης που έχουμε και πρακτικά κάνουν την ίδια δουλειά. Η Lantus γενικά θεωρείται λίγο πιο δραστική (χρειάζονται λίγο λιγότερες μονάδες) και λίγο πιο παρατεταμένης δράσης (η Levemir κρατάει λίγο λιγότερο από το "24/ωρο" της Lantus, γι' αυτό μπορεί να γίνει μια φορά την ημέρα μόνο στον τύπο 2, ποτέ στον τύπο 1). Η Levemir αντίθετα θεωρείται πιο φιλική προς το σωματικό βάρος.
Εννοείται ότι κάνεις λιγότερες μονάδες τώρα, όχι μόνο επειδή η Lantus είναι λίγο πιο δραστική, αλλά και επειδή έτσι κι αλλιώς μάλλον χρειαζόσουν λιγότερες (βλ. υπογλυκαιμίες...). Για την αλλαγή, δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητη. Πιστεύω ότι και με τη Levemir μια χαρά θα μπορούσες να ρυθμιστείς με τις κατάλληλες μονάδες (πάντα δύο δόσεις όμως).
Επίσης, εννοείται ότι παίρνεις τηλέφωνο το γιατρό όποτε θέλεις! Για ιδιώτη δεν μιλάμε; Τι, υπάρχει περίπτωση να μην έχεις κινητό; Και κινητό, και e-mail για να στείλεις μετρήσεις, και remote access για τα δεδομένα της αντλίας αν χρειαστεί! Και στις διακοπές και παντού...
Αγαπημένε μου γιατρέ,εγώ την έκανα σε μια δόση!!:(
Βασικά μην το λες αυτό (ελπίζω να μην πειράζει που μιλάω στον ενικό),γιατί οι περισσότεροι εδώ στην θεσσαλονίκη που ξέρω δεν μπορείς καν να τους βρείς!Κλέινεις ραντεβού μόνο κ αυτό μετά απο μήνες...π.χ Γαλλή(ειναι κ καθηγήτρια καλή σαν επιστήμων αλλά δεν την έβρισκες ποτέ φωνάζει που και που και μου έκανε και ένα σχήμα χωρίς διορθωτικά(έπρεπε να τρώω νταν σε συγκεκριμένη ώρα καθόλου γλυκά) και με εκείνη την 24 που την κουνάς πριν την κάνεις!!!Α!και τα ζάχαρα μου χάλια!αλλά δεν άλλαζε σχήμα ,μόλις άλλαξα και πήγα σε άλλη ένιωσα άνθρωπος!Δηλαδή θα βάλω κιλά,μπορώ να πω ότι έχασα βασικά!:/Αλλά αυτό για τους γιατρούς δεν ισχύει,να ξέρεις!Αλλο τι μπορει να κάνεις εσύ!:)

filos
16-11-2012, 20:54
Μια ερώτηση και από εμένα, επειδή ψάχνοντας, δεν βρήκα κάποια αναφορά.

Κάνω (εκτός των χαπιών, πρωί - βράδυ) και 10 μονάδες Lantus Solostar το βράδυ, μεταξύ 8 και 9 η ώρα.
Έχω ακούσει για νυκτερινές υπογλυκαιμίες.
Επειδή δεν ξέρω πότε μπορεί να μου συμβούν οι υπογλυκαιμίες,
μήπως μπορεί κάποιος/α να με ενημερώσει, όταν κάνω την Lantus γύρω στις 8 με 9 η ώρα το βράδυ, τί ώρα να βάλω το ρολόι να ξυπνήσω για να κάνω μία μέτρηση; :face2:
.

jon
20-11-2012, 15:39
Μια ερώτηση και από εμένα, επειδή ψάχνοντας, δεν βρήκα κάποια αναφορά.

Κάνω (εκτός των χαπιών, πρωί - βράδυ) και 10 μονάδες Lantus Solostar το βράδυ, μεταξύ 8 και 9 η ώρα.
Έχω ακούσει για νυκτερινές υπογλυκαιμίες.
Επειδή δεν ξέρω πότε μπορεί να μου συμβούν οι υπογλυκαιμίες,
μήπως μπορεί κάποιος/α να με ενημερώσει, όταν κάνω την Lantus γύρω στις 8 με 9 η ώρα το βράδυ, τί ώρα να βάλω το ρολόι να ξυπνήσω για να κάνω μία μέτρηση; :face2:
.

Η Lantus ενεργει μετα απο 4 ωρες αφου την κανεις,εμεις στον μικρο την καναμε στις 10 το βραδυ κ τον μετραγαμε γυρω στις 3 τα ξημερωματα δλδ μετα απο 5 ωρες δεν ξερω ομως να σας πω αν αυτο ειναι στανταρ σε ολους εμας τοτε τον εποιανε...αν κ δεν ειχε παντα υπογλυκεμια ....

dimi
20-11-2012, 18:28
Εγώ κάνω lantus στις 6. Μετράω προ ύπνου και διορθώνω (φαγητό ή ινσουλίνη) ανάλογα. Επειδή πρόσφατα άλλαξα την ώρα της lantus, στην αρχή για να σιγουρευτώ οτι θα είμαι οκ κατά τη διάρκεια της νύχτας, έκανα μια μέτρηση στις 2 τα ξημερώματα. Αν εκείνη την ώρα η τιμή είναι γύρω στο 100, πανω κάτω με τέτοιο ζάχαρο θα είστε και το πρωί..

filos
25-11-2012, 22:20
Η Lantus ενεργει μετα απο 4 ωρες αφου την κανεις,εμεις στον μικρο την καναμε στις 10 το βραδυ κ τον μετραγαμε γυρω στις 3 τα ξημερωματα δλδ μετα απο 5 ωρες δεν ξερω ομως να σας πω αν αυτο ειναι στανταρ σε ολους εμας τοτε τον εποιανε...αν κ δεν ειχε παντα υπογλυκεμια ....

Εγώ κάνω lantus στις 6. Μετράω προ ύπνου και διορθώνω (φαγητό ή ινσουλίνη) ανάλογα. Επειδή πρόσφατα άλλαξα την ώρα της lantus, στην αρχή για να σιγουρευτώ οτι θα είμαι οκ κατά τη διάρκεια της νύχτας, έκανα μια μέτρηση στις 2 τα ξημερώματα. Αν εκείνη την ώρα η τιμή είναι γύρω στο 100, πανω κάτω με τέτοιο ζάχαρο θα είστε και το πρωί..
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! :face2:

Δηλαδή, για να καταλάβω λίγο καλύτερα.

Η Lantus ενεργεί γύρω στο 24ωρο.
Εγώ κάνω την Lantus στις 8 με 9 το βράδυ (παράλληλα με το Janumet: 1 το πρωί - 1/2 το βράδυ) και μερικές φορές έβαζα το ξυπνητήρι γύρω στις 4 τα ξημερώματα για να κάνω μία μέτρηση.
Απ΄ ότι διάβασα όμως η Lantus αρχίζει να δρα μετά από περίπου 4 ώρες, άρα όταν την κάνω στις 8 με 9 το βράδυ και κάνω μία μέτρηση στις 4 τα ξημερώματα, μήπως θα πρέπει ή να κάνω την Lantus αργότερα το βράδυ ή να κάνω την μέτρηση λίγο νωρίτερα τα ξημερώματα;
Τι θα ήταν το καλύτερο;
Σε περίπτωση υπογλυκαιμίας, μετά από πόσες ώρες αυτή παρουσιάζεται;
.

jon
26-11-2012, 00:03
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! :face2:

Δηλαδή, για να καταλάβω λίγο καλύτερα.

Η Lantus ενεργεί γύρω στο 24ωρο.
Εγώ κάνω την Lantus στις 8 με 9 το βράδυ (παράλληλα με το Janumet: 1 το πρωί - 1/2 το βράδυ) και μερικές φορές έβαζα το ξυπνητήρι γύρω στις 4 τα ξημερώματα για να κάνω μία μέτρηση.
Απ΄ ότι διάβασα όμως η Lantus αρχίζει να δρα μετά από περίπου 4 ώρες, άρα όταν την κάνω στις 8 με 9 το βράδυ και κάνω μία μέτρηση στις 4 τα ξημερώματα, μήπως θα πρέπει ή να κάνω την Lantus αργότερα το βράδυ ή να κάνω την μέτρηση λίγο νωρίτερα τα ξημερώματα;
Τι θα ήταν το καλύτερο;
Σε περίπτωση υπογλυκαιμίας, μετά από πόσες ώρες αυτή παρουσιάζεται;
.

Εμεις που καναμε στις 10 την Lantus,στις 3 με 4 το πρωι καναμε μετρηση δλδ γυρω στο 5ωρο με 6ωρο,εκεινες τις ωρες θα δεις αν εχεις κ υπογλυκαιμια.

SugarDoc
26-11-2012, 09:47
Θα προσπαθήσω κι εγώ να απαντήσω κάπως διαφορετικά...
Θεωρητικά, η Lantus έχει 24/ωρη δράση. Θεωρητικά λοιπόν, όταν την κάνεις κάθε 24 ώρες, δεν έχει κάποιο σημείο που "ξεκινάει" η δράση της (πχ μετά από 4 ώρες όπως διαβάζεις). Σκοπός της είναι να έχει συνεχή δράση. Από τις 10 μονάδες που κάνεις κάθε βράδυ, απορροφώνται 10/24=0,4166 μονάδες κάθε ώρα. Αν αυτός ο ρυθμός της "βασικής έκκρισης" είναι μεγάλος για σένα, τότε το πιθανότερο είναι ότι θα εκδηλωθεί υπογλυκαιμία τις ώρες που έχεις και τις μικρότερες ανάγκες σε ινσουλίνη (πιθανότατα γύρω στις 3:00 με 4:00). Αν έχεις κοιμηθεί με ψηλό σάκχαρο, μπορεί εκείνη την ώρα να έχει έρθει πχ στα φυσιολογικά και να πάθεις υπογλυκαιμία αργότερα (λόγω των επιπλέον μονάδων που θα έχουν απορροφηθεί).

Στην πράξη, υπάρχει μια διαφορά από το παραπάνω μοντέλο, νομίζω όμως ότι δεν είναι τόσο σημαντική: Μπορεί (κυρίως όμως στον τύπο 1) η δράση της να μην είναι 24/ωρη αλλά πχ 22 ή 20 ή και 18 ώρες. Έτσι, τις λίγες ώρες πριν κάνεις την ένεση έχεις μειωμένη (ή καθόλου) απορρόφηση βασικής ινσουλίνης. Οπότε εκεί ίσως έχει έννοια η "έναρξη δράσης", η οποία όμως και πάλι νομίζω ότι δεν μπορεί να καθοριστεί επακριβώς. Η λογική είναι ίδια: απορροφάται λίγη ινσουλίνη κάθε ώρα (ή σωστότερα πολύ-πολύ-πολύ-λίγη ινσουλίνη κάθε στιγμή). Έτσι, όταν έχει απορροφηθεί αρκετή δόση, τέτοια που να υπερβαίνει τις ανάγκες εκείνης της χρονικής περιόδου, μπορεί να συμβεί υπογλυκαιμία.

Μην μπερδεύεσαι όμως. Δουλειά της βασικής είναι να σου κρατάει το σάκχαρο σταθερό. Αν κοιμάσαι με καλό σάκχαρο και ξυπνάς πάλι με καλό, είσαι οκ. Αν κοιμάσαι με ψηλό, μάλλον πρέπει να ασχοληθείς με το τι κάνεις πριν. Αν πέφτει πολύ εννοείται ότι τη μειώνεις, ενώ αν ξυπνάς με ψηλό (ενώ το βράδυ είχες καλό), μάλλον δεν σου φτάνει η δόση (εκεί, για να είσαι σίγουρος, μετράς και μια ενδιάμεση τιμή να δεις μήπως το ψηλό πρωινό είναι αντιδραστικό σε κάποια υπογλυκαιμία που δεν καταλαβαίνεις).

filos
26-11-2012, 11:01
Εμεις που καναμε στις 10 την Lantus,στις 3 με 4 το πρωι καναμε μετρηση δλδ γυρω στο 5ωρο με 6ωρο,εκεινες τις ωρες θα δεις αν εχεις κ υπογλυκαιμια.
Άρα εγώ που την κάνω γύρω στις 8 με 9 η ώρα το βράδυ και ξυπνάω (μερικές φορές) στις 4 τα ξημερώματα για την μέτρηση, πιστεύω πως ίσως είμαι πολύ κοντά στις ώρες τις δικές σας.

Σ΄ ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου!! http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/hello.gif
.

filos
26-11-2012, 11:18
Θα προσπαθήσω κι εγώ να απαντήσω κάπως διαφορετικά...
Θεωρητικά, η Lantus έχει 24/ωρη δράση. Θεωρητικά λοιπόν, όταν την κάνεις κάθε 24 ώρες, δεν έχει κάποιο σημείο που "ξεκινάει" η δράση της (πχ μετά από 4 ώρες όπως διαβάζεις). Σκοπός της είναι να έχει συνεχή δράση. Από τις 10 μονάδες που κάνεις κάθε βράδυ, απορροφώνται 10/24=0,4166 μονάδες κάθε ώρα. Αν αυτός ο ρυθμός της "βασικής έκκρισης" είναι μεγάλος για σένα, τότε το πιθανότερο είναι ότι θα εκδηλωθεί υπογλυκαιμία τις ώρες που έχεις και τις μικρότερες ανάγκες σε ινσουλίνη (πιθανότατα γύρω στις 3:00 με 4:00). Αν έχεις κοιμηθεί με ψηλό σάκχαρο, μπορεί εκείνη την ώρα να έχει έρθει πχ στα φυσιολογικά και να πάθεις υπογλυκαιμία αργότερα (λόγω των επιπλέον μονάδων που θα έχουν απορροφηθεί).

Στην πράξη, υπάρχει μια διαφορά από το παραπάνω μοντέλο, νομίζω όμως ότι δεν είναι τόσο σημαντική: Μπορεί (κυρίως όμως στον τύπο 1) η δράση της να μην είναι 24/ωρη αλλά πχ 22 ή 20 ή και 18 ώρες. Έτσι, τις λίγες ώρες πριν κάνεις την ένεση έχεις μειωμένη (ή καθόλου) απορρόφηση βασικής ινσουλίνης. Οπότε εκεί ίσως έχει έννοια η "έναρξη δράσης", η οποία όμως και πάλι νομίζω ότι δεν μπορεί να καθοριστεί επακριβώς. Η λογική είναι ίδια: απορροφάται λίγη ινσουλίνη κάθε ώρα (ή σωστότερα πολύ-πολύ-πολύ-λίγη ινσουλίνη κάθε στιγμή). Έτσι, όταν έχει απορροφηθεί αρκετή δόση, τέτοια που να υπερβαίνει τις ανάγκες εκείνης της χρονικής περιόδου, μπορεί να συμβεί υπογλυκαιμία.

Μην μπερδεύεσαι όμως. Δουλειά της βασικής είναι να σου κρατάει το σάκχαρο σταθερό. Αν κοιμάσαι με καλό σάκχαρο και ξυπνάς πάλι με καλό, είσαι οκ. Αν κοιμάσαι με ψηλό, μάλλον πρέπει να ασχοληθείς με το τι κάνεις πριν. Αν πέφτει πολύ εννοείται ότι τη μειώνεις, ενώ αν ξυπνάς με ψηλό (ενώ το βράδυ είχες καλό), μάλλον δεν σου φτάνει η δόση (εκεί, για να είσαι σίγουρος, μετράς και μια ενδιάμεση τιμή να δεις μήπως το ψηλό πρωινό είναι αντιδραστικό σε κάποια υπογλυκαιμία που δεν καταλαβαίνεις).
Πω, πω, ολόκληρη διαδικασία!!
Πήρα λοιπόν αρκετές πληροφορίες, για το πως δουλεύει ο οργανισμός (:face2: η σωματάρα μου :face2:) μετά την ινσουλίνη.
Άρα από εδώ και στο εξής, θα προσπαθήσω να κάνω δοκιμές στον εαυτό μου, όσον αφορά την βραδινή μου διατροφή, με τι τιμή σακχάρου θα κοιμηθώ, 3 με 4 τα ξημερώματα (όποτε χρειαστεί) θα ξαναμετρηθώ και θα δω και το πρωί με τι σάκχαρο θα ξυπνήσω.
Τα πάντα θα εξαρτηθούν από εμένα και πως αντιδρά ο οργανισμός μου στις συγκεκριμένες μονάδες ινσουλίνης που κάνω.

Γιατρέ, σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερείς συμβουλές!! http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/hello.gif
.

sweetgas
26-11-2012, 17:13
Εγω με οσο κοιμηθω περιπου ξυπναω και το πρωι.πχ την lantus την κανω στις 22:00, κοιμαμαι εχοντας 90 ,αντε να χω το πρωι 80.

SugarDoc
04-01-2013, 09:34
Σπυρο θελω να σε ρωτησω κατι: πηγα να γραψω την Lantus σημερα κ ο φαρμακοποιος λεει οτι δεν γραφεται πλεον ειναι σιγουρο αυτο...;:face20:

Όχι βέβαια! Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα!

filos
04-01-2013, 16:09
... πηγα να γραψω την Lantus σημερα κ ο φαρμακοποιος λεει οτι δεν γραφετε πλεον ειναι σιγουρο αυτο...;:face20:

Όχι βέβαια! Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα!
Ωχ !! :face16:
Και είχα αρχίσει να ανησυχώ.

Σ΄ ευχαριστούμε, γιατρέ, για την ενημέρωση!! :happy0065:
.

COSTIS
01-02-2013, 22:12
Ηθελα να ρωτήσω απο περιεργεια εσάς που κάνετε Lantus μία φορά τη μέρα κάθε βράδυ,περίπου κάθε πότε χρειάζετε να αλλάξετε την δόση της Lantus? Π.χ περίπου μία φορά το μήνα, μια φορά το δίμηνο, μια φορα το τρίμηνο? Εγώ έχω παρατηρήσει οτι την αλλάζω περίπου κάθε 30-45 μέρες.

marylou
02-02-2013, 10:13
Καλημερα .Δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος κανονας.Αν τα πρωινα ζαχαρα σου ειναι υψηλα τοτε την τροποποιεις.εγω βασικα πλεον την Lantus την κανω πρωι γιατι το βραδυ εκανα πολλες υπογλυκαιμιες.
Αν για 3 ημερες ειναι ανεβασμενο ,ανεβαινεις κατα 1 η 2 iu(δεν θυμαμαι καλα, εγω το παω κατα 1 iu).

COSTIS
02-02-2013, 16:54
Και εγώ το ίδιο θέμα έχω τελευταία με τις βραδυνές υπογλυκαιμίες παρ'οτι οι μονάδες που κάνω είναι σωστές.Marylou τώρα που την κάνεις το πρωί έχουν μειωθεί οι υπογλυκαιμίες? Και πάλι ισχύει το ίδιο οτι διορθώνεις δηλαδή ανάλογα με την πρωινή μέτρηση?Τί ώρα την κάνεις το πρωί?

SugarDoc
02-02-2013, 19:53
Marylou, όντως ανά 2 ανεβάζεις. Κωστή, όντως με βάση την πρωινή μέτρηση το υπολογίζεις και πάλι (και όντως μπορεί να γλυτώσεις υπογλυκαιμίες).

COSTIS
02-02-2013, 23:59
Thanks Doc!!

Icthyologist
03-02-2013, 12:51
Εγώ εδώ και 2 βδομάδες έσπασα τη Lantus στα 2, σε πρωινή και βραδινή. Τώρα έχω καταλήξει να κάνω τις ίδιες μονάδες πρωί-βράδυ αλλά τις μέρες που δεν δουλεύω υπάρχει ένα θεματάκι (υψηλό το πρωί).

marylou
03-02-2013, 18:09
Και εγώ το ίδιο θέμα έχω τελευταία με τις βραδυνές υπογλυκαιμίες παρ'οτι οι μονάδες που κάνω είναι σωστές.Marylou τώρα που την κάνεις το πρωί έχουν μειωθεί οι υπογλυκαιμίες? Και πάλι ισχύει το ίδιο οτι διορθώνεις δηλαδή ανάλογα με την πρωινή μέτρηση?Τί ώρα την κάνεις το πρωί?
Εχουν μειωθει κατα πολυ (οι υπογλυκ) και η γλυκοζιλ. ειναι αρκετα καλη , 5,7 τον ιανουαριο.και την εκανα για να δω τι γινεται.Το πηγα σιγα σιγα,δλδ εκανα το βραδυ 10 iu και το πρωι 5.Σταδιακα μειωνα τις βραδυνες και εκανα αυξηση στις πρωινες μοναδες.Κατα 1 μον.καθε φορα ωσπου εφτασα να κανω πλεον μονο το πρωι.Με κραταει αρκετα καλα, δεν εχω υπογλυκ.οσες ειχα και τα επομενο πρωι ξυπναω με καλα ζαχαρα
.ΕΓΩ ειμαι ευχαριστενη αλλα πιστευω οτι ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.Και για να ειμαι ειλικρινης δεν ρωτησα το γιατρο μου,πολλες φορες οι ασθενεις γνωριζουν λιγο καλυτερα τον εαυτο τους(προσωπικη αποψη)

marylou
03-02-2013, 18:10
Εχουν μειωθει κατα πολυ (οι υπογλυκ) και η γλυκοζιλ. ειναι αρκετα καλη , 5,7 τον ιανουαριο.και την εκανα για να δω τι γινεται.Το πηγα σιγα σιγα,δλδ εκανα το βραδυ 10 iu και το πρωι 5.Σταδιακα μειωνα τις βραδυνες και εκανα αυξηση στις πρωινες μοναδες.Κατα 1 μον.καθε φορα ωσπου εφτασα να κανω πλεον μονο το πρωι.Με κραταει αρκετα καλα, δεν εχω υπογλυκ.οσες ειχα και τα επομενο πρωι ξυπναω με καλα ζαχαρα
.ΕΓΩ ειμαι ευχαριστενη αλλα πιστευω οτι ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.Και για να ειμαι ειλικρινης δεν ρωτησα το γιατρο μου,πολλες φορες οι ασθενεις γνωριζουν λιγο καλυτερα τον εαυτο τους(προσωπικη αποψη)
Την κανω στις 7.30 πρωι αλλα το Σ/Κ παει και 9.30.

COSTIS
03-02-2013, 22:28
Ευχαριστώ Marylou για τις πληροφορίες :face3:

filos
04-02-2013, 12:11
...
Την κανω στις 7.30 πρωι αλλα το Σ/Κ παει και 9.30.
Ε ρε, τι κάνει το :face2: ΣαββατοΚυριακάτικο "χουζούρι" !!

http://1.bp.blogspot.com/-QJWyOylMGQ4/UM1wBW_Hj3I/AAAAAAAAjEc/0l5NMgXRpec/s400/cat+sleeping2.jpg

marylou
04-02-2013, 16:31
:Eiναι ωραιο ομως...:happy0065:

Απόστολος
04-02-2013, 19:28
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα γεμάτη με χαρές!!

Vicky
04-02-2013, 19:35
Αυτή τη Lantus πια την έχω κάνει...

Ξεκίνησα βράδυ... Είχα υπογλυκαιμίες.. :face11:

Την πήγα πρωι... Είχα θέμα με το ξύπνημα τα Σαββατοκύριακα και τις άδειες.. :doh:

Κατέληξα μεσημέρι..!!! ...Ακόμα δε με έχει ενοχλήσει κάτι! :face3:

Sissy
06-02-2013, 07:53
Και εγώ ξεκίνησα την LANTUS να την κάνω το βράδυ και την άλλη μερα το απόγευμα είχα υψηλό ζάχαρο, :face23: τώρα την κάνω στις 11:00 π.μ. οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε τα Σαββατοκύριακα ή τις άδειες μου και όλα πάνε καλά. :face3:

Copier
06-02-2013, 21:51
Η Κωνσταντίνα την έχει σπάσει σε δύο δόσεις. Μιά στις 10 το βράδυ και μία το πρωί.

marylou
07-02-2013, 08:43
Κι εγω αρχικα ετσι ξεκινησα αλλα στην πορεια κατεληξα σε μια πρωινη δοση .Γιατι κι ενα δευτερο τσιμπημα?Ο,τι μπορεις να αποφυγεις καλο ειναι.

Copier
07-02-2013, 20:11
Καλό να αποφεύγεις όσα τσιμπίματα μπορείς, αλλά ο κύριος στόχος είναι η καλή ρύθμιση. Με όλες τις μονάδες σε μία δόση δεν πήγαινε πολύ καλά...

COSTIS
07-02-2013, 22:45
Καλό να αποφεύγεις όσα τσιμπίματα μπορείς, αλλά ο κύριος στόχος είναι η καλή ρύθμιση. Με όλες τις μονάδες σε μία δόση δεν πήγαινε πολύ καλά...

Γιώργο τι συνέβαινε όταν έκανε όλες τις μονάδες μαζί?

marylou
08-02-2013, 09:36
Ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.

SugarDoc
08-02-2013, 10:08

Στο ίδιο θέμα, στη 2η σελίδα είχε γραφτεί:

... υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται να σπάσουμε τη lantus σε δύο δόσεις. Ο τυπικότερος λόγος είναι το να μην σου φτάνει για το απόγευμα. Δηλαδή, ενώ έχεις καλά πρωινά και καλά μεταγευματικά το μεσημέρι, έχεις ψηλά πριν το βραδυνό (χωρίς να έχεις φάει κάτι το απόγευμα)...

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη περίπτωση...
(Λέγοντας το ίδιο πράγμα: μπορεί να αναγκάζεσαι να ανεβάζεις τη δόση για να σου φτάσει μέχρι την επόμενη, αλλά αυτό να οδηγεί σε υπογλυκαιμίες πχ στο 4ωρο-6ωρο)

COSTIS
08-02-2013, 21:19
....Όσο για το σύνολο των μονάδων, όπως είπανε και οι υπόλοιποι, είναι θέμα οργανισμού. Έχω ασθενή που κάνει 8 μονάδες, έχω και ασθενή που κάνει 160 (εκεί εννοείται σε δύο δόσεις.

Αλήθεια υπάρχει άνθρωπος που κάνει 160 μον. Lantus???

Copier
08-02-2013, 21:45

Έκανε υπογλυκαιμίες προς το ξημέρωμα και το άλλο απόγευμα ήταν ψηλά. Ακόμα και τώρα, η πρώτη δόση είναι μικρότερη από την δεύτερη. Συγκεκριμένα κάνει 9 το βράδυ και 14 το πρωϊ.

COSTIS
09-02-2013, 09:52
Έκανε υπογλυκαιμίες προς το ξημέρωμα και το άλλο απόγευμα ήταν ψηλά. Ακόμα και τώρα, η πρώτη δόση είναι μικρότερη από την δεύτερη. Συγκεκριμένα κάνει 9 το βράδυ και 14 το πρωϊ.

Και εγώ αυτό το θέμα έχω εδώ και μήνες,έβαζα ξυπνητήρι τα ξημερώματα ή το παρακολουθούσα με το Guardian.Κάποια στιγμή γίνετε κουραστικό (εκτός Σαββάτου μετά τα μπουζούκια :irishbeer ).Χθές πρώτη μέρα άλλαξα την ώρα από 11:30 το βράδυ στις 9:00 το πρωί (23 μονάδες,όλες μαζί ).Σήμερα το πρωί κοιτώντας το Guardian είδα οτι ενώ όλη τη μέρα ήταν οκ κατά τις 06:00 άρχισε να παίρνει ελαφρός την ανιούσα (απο 111 στις 02:30 έφτασε 177 στις 07:30).Για να δούμε...

filos
09-02-2013, 11:37
... (εκτός Σαββάτου μετά τα μπουζούκια)...
http://balletalert.invisionzone.com/public/style_emoticons/default/off%20topic.gif

http://www.animated-smileys.com/smileys/music/animated-smileys-music-093.gif

http://ohiok.com/img/yourspacecooment/meredo/205920ghqnbe7ohr.gif

Back to topic ...
http://emoticoner.com/files/emoticons/smiley_faces/sorry-smiley-face.gif?1302011426

COSTIS
09-02-2013, 16:30
:face7: :face2:

sweetgas
10-02-2013, 04:08
Οσοι ειστε χρονια διαβητικοι,εχετε αυξομειωσει τη lantus κατα πολλες μοναδες η εξαρχης ειναι standard (+- 2 ) για τον καθενα;

Icthyologist
14-02-2013, 04:47
Έλα ντε; Υπερβολική υπερβολή μου ακούγεται. Τι περίπτωση είναι τούτη;

SugarDoc
14-02-2013, 17:55

Έλα ντε; Υπερβολική υπερβολή μου ακούγεται. Τι περίπτωση είναι τούτη;

Υπάρχει και με 200... Ο καθένας με τις ανάγκες του (και τα κιλά του...)

omen
15-02-2013, 11:50
Οσοι ειστε χρονια διαβητικοι,εχετε αυξομειωσει τη lantus κατα πολλες μοναδες η εξαρχης ειναι standard (+- 2 ) για τον καθενα;

εγώ λόγο αύξησης βάρους τις αύξησα...είναι πολλά που παίζουν ρόλο...

omen
15-02-2013, 11:51
Υπάρχει και με 200... Ο καθένας με τις ανάγκες του (και τα κιλά του...)

Το ξερω οτι υπαρχει ιατρικο απόρρητο...αλλα μια γενικη ερώτηση θα μου επιτραπεί? Πόσα κιλά είναι ο/η ασθενής? :face9:

SugarDoc
15-02-2013, 12:01
Το ξερω οτι υπαρχει ιατρικο απόρρητο...αλλα μια γενικη ερώτηση θα μου επιτραπεί? Πόσα κιλά είναι ο/η ασθενής? :face9:

Είναι γυναίκα, γύρω στο 1,55m και 130kg... Οπότε BMI γύρω στο 54. Η ιδανική υποψήφια για βαριατρικό χειρουργείο, αλλά δεν το αποφασίζει...

Diana
01-03-2013, 21:48
Για να σου κάνει συχνά υπογλυκαιμίες σημαίνει ότι πέφτεις πολύ νηστική τα βράδια,μάλλον γι΄αυτό.Εκτός κ αν συνηθίζεις να πίνεις αλκοολ τα βράδια οπότε έτσι εξηγείται

Diana
01-03-2013, 21:55
και σε κρατάνε;;;;;;;;;;;;;; πρέπει να είσαι πολύ αδύνατη ή νεοδιαγνωθείσα...

Icthyologist
02-03-2013, 00:55
Είναι γυναίκα, γύρω στο 1,55m και 130kg... Οπότε BMI γύρω στο 54. Η ιδανική υποψήφια για βαριατρικό χειρουργείο, αλλά δεν το αποφασίζει...
Ερώτηση βλακός (κατά Λ.Κανέλλη) : τι είναι ΒΜΙ; Ε;

filos
02-03-2013, 19:00
Ερώτηση βλακός (κατά Λ.Κανέλλη) : τι είναι ΒΜΙ; Ε;
Γεια σου βρε Παναγή !! :face2:

http://www.diet4all.gr/bmi-deiktis-mazas-swmatos.php

http://varos24.gr/

http://www.dietup.gr/bmi.html
.

Icthyologist
03-03-2013, 20:12
Γεια σου βρε Παναγή !! :face2:

http://www.diet4all.gr/bmi-deiktis-mazas-swmatos.php

http://varos24.gr/

http://www.dietup.gr/bmi.html
.

Α πα πααα. Σα δε ντρέπομαι να κάνω τέτοιες ερωτήσεις

jon
13-05-2013, 21:48
Βρε παιδια να ρωτησω κατι,Σπυρο εσυ θα το ξερεις σιγουρα τι να πω....εχθες μαλλον ξεχασαμε να κανουμε lantus το βραδυ,δλδ 99% δεν την καναμε δεν θυμαμαι να την εκανα στον μικρο ουτε αυτος θυματε να την καναμε ουτε κ κανενας αλλος,υπαρχει πιθανοτητα αφου δεν την καναμε να εχει φυσιολογικα ζαχαρα γιατι γρηγορη του εκανα μονο οταν ετρωγε κατι....

sweetgas
13-05-2013, 23:50
Ποσες μοναδες lantus κανετε;

Diana
14-05-2013, 02:15
Βρε παιδια να ρωτησω κατι,Σπυρο εσυ θα το ξερεις σιγουρα τι να πω....εχθες μαλλον ξεχασαμε να κανουμε lantus το βραδυ,δλδ 99% δεν την καναμε δεν θυμαμαι να την εκανα στον μικρο ουτε αυτος θυματε να την καναμε ουτε κ κανενας αλλος,υπαρχει πιθανοτητα αφου δεν την καναμε να εχει φυσιολογικα ζαχαρα γιατι γρηγορη του εκανα μονο οταν ετρωγε κατι....
Νομίζω επηρεάζει ανοδικά το ζάχαρο,η έλλειψη βραδινής ινσουλίνης και ας κάνατε γρήγορες στη διάρκεια της ημέρας...υποψία παράλειψης της βραδινής,ανάλογα πότε το ανακαλύπτετε κάνετε και τις ανάλογες ενέργειες,εγώ αν δεν θυμάμαι αν την έκανα...προτιμώ να (ξανα)κάνω και ας λιγοστεύω την επόμενη μέρα τις γρήγορες μου,αν ανακαλύψω το πρωί ότι δεν την έκανα,μετράω το ζάχαρο και αν είναι ψηλό,σημαίνει ότι το προηγούμενο βράδυ,την ξέχασα και τη κάνω εκείνη την ώρα.Είναι ακριβώς το ίδιο.

jon
14-05-2013, 08:48
Καλημερα....την κανουμε καθε βραδυ στις 10 η ωρα 20 μοναδες κ μεχρι το πρωι στις 8 πριν φυγει για το σχολειο ειχε κανονικα ζαχαρα,εχθες πηγε 1η μερα στο σχολειο με την πενα γιατι τοσο καιρο ειχε την αντλια αλλα ετσι που ειναι τωρα καταγραφεας κ πενα εχει καλα ζαχαρα,κ ετσι ξεκινησε κ στο σχολειο να κανει πενα,στο σχολειο ομως ειχε ανεβασμενο ζαχαρο μεχρι 240 μετα ομως που ηρθε σπιτι 1μμ κ κατι τα ζαχαρα του εφτιαξαν,ειχε αγχος που θα εκανε μονος του την πενα στο σχολειο για να μην τον δουν τα παιδια παρολο που ηταν κ στο γραφειο της διευθυντριας,εκει ριχνω τα ανεβασμενα το πρωι στο σχολειο.την υπολοιπη μερα παλι ηταν καλα δλδ μετα τις 2μμ που καναμε για το φαγητο αρχησε να ερχετε στα κανονικα του παλι κ δεν ρισκαρα να του κανω τοτε την 24ωρη....δεν ξερω τι εγινε ...

SugarDoc
14-05-2013, 09:32
Λογικά, όντως αν κάποιος ξεχάσει τη βραδυνή Lantus, την άλλη μέρα θα έχει ψηλά. Φυσικά με τις ταχείες μπορείς να το κατεβάζεις στα φυσιολογικά (εφόσον βάζεις και μονάδες για διόρθωση), αλλά γενικά όλη την ημέρα έχει την τάση να ανεβαίνει (αφού δεν έχεις βασική). Νομίζω ότι καλύτερα που δεν την έκανες όταν το θυμήθηκες (εφόσον βέβαια είχες το νου σου και διόρθωνες), γιατί θα μπερδευόσουνα με τις επόμενες δόσεις. Άσε που, αν την είχες κάνει και την ξαναέκανες, θα ήταν πιο επικίνδυνο για υπογλυκαιμίες.

jon
14-05-2013, 17:28
Λογικά, όντως αν κάποιος ξεχάσει τη βραδυνή Lantus, την άλλη μέρα θα έχει ψηλά. Φυσικά με τις ταχείες μπορείς να το κατεβάζεις στα φυσιολογικά (εφόσον βάζεις και μονάδες για διόρθωση), αλλά γενικά όλη την ημέρα έχει την τάση να ανεβαίνει (αφού δεν έχεις βασική). Νομίζω ότι καλύτερα που δεν την έκανες όταν το θυμήθηκες (εφόσον βέβαια είχες το νου σου και διόρθωνες), γιατί θα μπερδευόσουνα με τις επόμενες δόσεις. Άσε που, αν την είχες κάνει και την ξαναέκανες, θα ήταν πιο επικίνδυνο για υπογλυκαιμίες.

Σπυρο διορθωση εγω δεν του εκανα μονο το μεσημερακι του εκανα μια φορα κ αυτος 2 φορες στο σχολειο την υπολοιπη ημερα ηταν ετσι κ ειχε κανονικες τιμες ισα ισα που το απογευμα που σηκωθηκε ειχε κ χαμηλο κ ηπιε χυμο,δεν ξερω τι να πω δεν θυμαμαι καθολου αν του την εκανα γιατι εκεινη την ωρα ειχε ξυπνησει η μικρη κ βγηκε απο την κουνια μονη της κ εφυγε στο κρεβατι μου πανω κ ασχοληθηκα με εκεινην γιατι εκλεγε κ ετσι δεν θυμαμαι τιποτα :face20:

Vicky
21-05-2013, 19:01
Sorry που θα σας το ''χαλάσω'', αλλά στα τελευταία ποστ έχετε βγει λίγο εκτός θέματος...

Μήπως να αλλάξει αυτό? :face3:

jon
22-05-2013, 08:13
Βικυ εχουμε βγει οχι λιγο αλλα πολυ εκτος θεματος....

sofkosm
23-07-2013, 10:25
καλημερα συναδελφοι και συναδελφισσεσ!!!! ερωτηση κρισεωσ"" lantus h levemir kai giati? ακουω κατι ψιθυρουσ για την πρωτη τωρα τελευταια.....

MRM
23-07-2013, 21:59
καλημερα συναδελφοι και συναδελφισσεσ!!!! ερωτηση κρισεωσ"" lantus h levemir kai giati? ακουω κατι ψιθυρουσ για την πρωτη τωρα τελευταια.....

όταν λες "ψίθυρους", τι εννοείς??

sofkosm
24-07-2013, 09:15
εργαζομαι σε ενδοκρινολογικο καιπηρε το αυτι μου πως εχει ενοχοποιηθει για καρκινογενεσεις. βλεπω οτι τεινουν περισσοτερο στη levemir. ευθεως ουτε η γιατρος μου λεει να την αλλαξω του παιδιου αλλα καποιες φορες δε χρειαζεται να σου πει καποιος για να καταλαβεις....: Face20:

MRM
24-07-2013, 16:36
Ναι ε?? Καλό είναι να βγαίνουν στη φόρα τέτοιες πληροφορίες! Τη χρησιμοποιούσα για 2-3 χρόνια μέχρι που έβαλα την αντλία.

sweetgas
24-07-2013, 18:14
Καλα αυτα ανετα θα μπορουσαν να ειναι και προπαγανδες..καλυτερα ειναι να ακουμε εγκυρες πηγες .

SugarDoc
25-07-2013, 21:37
Παλιά ιστορία... Είχε όντως δημιουργηθεί ένας θόρυβος πριν από 2-3 χρόνια, αλλά τελικά δεν αποδείχθηκε τίποτα. Είναι βέβαια πολύ μεγάλη συζήτηση, αλλά όλες οι οδηγίες καταλήγουν ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Diana
26-07-2013, 00:02
Σε πρακτικό επίπεδο σε τί διαφέρει η levemir από την Lantus?
Υπάρχει κάποια ινσουλίνη μακράς διάρκειας που να έχει και μισές μονάδες;

SugarDoc
26-07-2013, 21:36
Σε πρακτικό επίπεδο σε τί διαφέρει η levemir από την Lantus?
Υπάρχει κάποια ινσουλίνη μακράς διάρκειας που να έχει και μισές μονάδες;

Πρακτικά: η Levemir έχει λίγο μικρότερη διάρκεια (οπότε σε τύπο 1 πρέπει να τη δώσουμε πρωί-βράδυ, ενώ σε τύπο 2 μπορούμε και μια φορά), είναι λίγο ασθενέστερη (οπότε για το ίδιο αποτέλεσμα μπορεί να θέλουμε ελάχιστες μονάδες παραπάνω), είναι λίγο πιο φιλική ως προς το σωματικό βάρος και, τέλος, είναι η μόνη από τις δύο (προς το παρόν) που πήρε επίσημη ένδειξη για χορήγηση σε εγκύους. Επίσης,αν δεν κάνω λάθος, η Novo (Levemir) έχει βγάλει και πένα με μισές μονάδες (κυρίως για παιδιά).

sweetgas
26-07-2013, 21:49
Θα μπορουσατε να εξηγησετε τι εννοειτε με το "Φιλικη ως προς το σωματικο βαρος";
Ευχαριστω!

Diana
27-07-2013, 01:14
Πρακτικά: η Levemir έχει λίγο μικρότερη διάρκεια (οπότε σε τύπο 1 πρέπει να τη δώσουμε πρωί-βράδυ, ενώ σε τύπο 2 μπορούμε και μια φορά), είναι λίγο ασθενέστερη (οπότε για το ίδιο αποτέλεσμα μπορεί να θέλουμε ελάχιστες μονάδες παραπάνω), είναι λίγο πιο φιλική ως προς το σωματικό βάρος και, τέλος, είναι η μόνη από τις δύο (προς το παρόν) που πήρε επίσημη ένδειξη για χορήγηση σε εγκύους. Επίσης,αν δεν κάνω λάθος, η Novo (Levemir) έχει βγάλει και πένα με μισές μονάδες (κυρίως για παιδιά).
Κατάλαβα...αν και νομίζω ότι όλες οι ινσουλίνες θα έπρεπε να έχουν και μισές μονάδες,είναι κάποιες φορές που χρειάζονται.Τώρα όσον αφορά το σωματικό βάρος...εγώ δεν έχω καταλάβει διαφορά σε σχέση με την πρωτύτερη ζωή μου ως μη διαβητική...ίσως να ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

sweetgas
27-07-2013, 07:26
Κι εγω ..βασικα εχω αδυνατισει κιολας!Ειμαι 1,90 ,απο 82 κιλα προ διαβητη τυπου 1 πηγα 72 και κολλησα εκει δυο χρονια τωρα .Θελω να παρω καμια δεκαρια κιλα .

filos
27-07-2013, 21:27
... είναι λίγο πιο φιλική ως προς το σωματικό βάρος ...

Θα μπορουσατε να εξηγησετε τι εννοειτε με το "Φιλικη ως προς το σωματικο βαρος";
Ευχαριστω!

...
Τώρα όσον αφορά το σωματικό βάρος...εγώ δεν έχω καταλάβει διαφορά σε σχέση με την πρωτύτερη ζωή μου ως μη διαβητική...ίσως να ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Εγώ, απ΄ ότι κατάλαβα, μόνον κάνοντας κάποια καλύτερη http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/xpasta.gif διατροφή και http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/runaround.gif περπατώντας λιγάκι, άρχισα και έχανα τα παραπανίσια κιλά μου (ήδη έχω χάσει 20 και προχωρώ προς τα κάτω).

Δεν κατάλαβα εάν, η Lantus θα μου έβαζε ή όχι παραπάνω κιλά. :face2:

SugarDoc
28-07-2013, 00:31
Ευχαριστω!

Υποτίθεται ότι κάποιος που κάνει ινσουλίνη μπορεί να πάρει κάποια κιλά (πχ 3-4). Υποτίθεται πάλι ότι με τη Levemir αυτά μπορεί να είναι λίγο λιγότερα. Όπως λέει όμως πολύ σωστά και η παρέα εδώ, όλα είναι θέμα διατροφής και τρόπου ζωής. Είναι στο χέρι του καθενός όχι μόνο να μην πάρει, αλλά και να χάσει κιλά.

Icthyologist
28-07-2013, 17:47
Με βάλατε σε σκέψεις. Λέω να αλλάξω και να πάω σ' αυτή τη Levemir (είπατε είναι της Novo). Κάποτε με προτροπή του γιατρού μου είχα γυρίσει από novorapid σε lantus solostar. Δεν πήγαινα και τόσο καλά γιαυτό ξαναγύρισα στην novorapid. Μάλλον εμπιστεύομαι περισσότερο την Novo.

SugarDoc
29-07-2013, 23:49
Με βάλατε σε σκέψεις. Λέω να αλλάξω και να πάω σ' αυτή τη Levemir (είπατε είναι της Novo). Κάποτε με προτροπή του γιατρού μου είχα γυρίσει από novorapid σε lantus solostar. Δεν πήγαινα και τόσο καλά γιαυτό ξαναγύρισα στην novorapid. Μάλλον εμπιστεύομαι περισσότερο την Novo.

Παναγή, και οι δύο εταιρείες είναι πολύ αξιόπιστες. Το θέμα δεν είναι η εταιρεία, αλλά το σχήμα που κάνεις. Πχ η Lantus (και η Levemir) δεν εχουν καμία σχέση με τη Novorapid ως φιλοσοφία θεραπείας, οπότε δεν είναι πολύ απλό να αλλάξεις έτσι απλά από τη μια στην άλλη. Νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να καταλήξετε με το γιατρό σου στο θεραπευτικό σχήμα και μετά να δεις ποια ινσουλίνη θα προτιμήσεις.

Icthyologist
30-07-2013, 10:47
Εγώ, απ΄ ότι κατάλαβα, μόνον κάνοντας κάποια καλύτερη http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/xpasta.gif διατροφή και http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/runaround.gif περπατώντας λιγάκι, άρχισα και έχανα τα παραπανίσια κιλά μου (ήδη έχω χάσει 20 και προχωρώ προς τα κάτω).

Δεν κατάλαβα εάν, η Lantus θα μου έβαζε ή όχι παραπάνω κιλά. :face2:

Που διάολο βρίσκει αυτός τόσα καρτούνς ;;;;

filos
30-07-2013, 23:23
Που διάολο βρίσκει αυτός τόσα καρτούνς ;;;;
. . . . . . http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/thinking.gif . . . . . http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/can'tbelieveit.gif . . . . . http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/scared1.gif . . . . . http://www.disabled.gr/forum/images/smilies/hello.gif

Icthyologist
12-08-2013, 02:22
Και δε λέει που τα βρίσκει και με κοροϊδεύει.

Diana
17-09-2013, 22:53
Καλησπέρα και πάλι...αν κάποιος (εγώ δηλαδή)κάνει τη Lantus στις 12 η ώρα το βράδυ και ένα βράδυ,θέλει να την κάνει νωρίτερα 1-2 ώρες...υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Θα συμπέσει με την γρήγορη του φαγητού κ θα κάνει υπγλυκαιμίες;; Γιατί νομίζω ότι αυτές οι ινσουλίνες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα...δεν έχω εμπειρία γι αυτό ρωτάω..

sweetgas
18-09-2013, 02:13
Εγω συνηθως την έκανα στις 11 και έτρωγα στις 9 βραδυνο.
Τωρα τελευταία έτρωγα βραδυνο στις 9 και εκανα στις 9 μαζί και τη lantus και είχα υπογλυκαιμίες πολλές φορες μετά. Οπότε την κάνω στανταρ ένα δίωρο μετά την ταχείας.Τωρα εσύ δεν ξέρω πως θα είσαι!

SugarDoc
18-09-2013, 11:01
Καλησπέρα και πάλι...αν κάποιος (εγώ δηλαδή)κάνει τη Lantus στις 12 η ώρα το βράδυ και ένα βράδυ,θέλει να την κάνει νωρίτερα 1-2 ώρες...υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Θα συμπέσει με την γρήγορη του φαγητού κ θα κάνει υπγλυκαιμίες;; Γιατί νομίζω ότι αυτές οι ινσουλίνες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα...δεν έχω εμπειρία γι αυτό ρωτάω..

Η θεωρία λέει ότι δεν έχει καμία σχέση η Lantus με τη γρήγορη του φαγητού. Το αν θα την κάνεις ταυτόχρονα, δεν σημαίνει ότι θα απορροφηθεί και ταυτόχρονα. Οπότε, θωρητικά, κανένα απολύτως θέμα.

Στην πράξη, το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ να πειράζει είναι το να μην σε καλύπτει η Lantus όλο το 24/ωρο. Έτσι, στις 10 που θα φας (και θα κάνεις γρήγορη), η προηγούμενη Lantus έχει εξαντληθεί και γι' αυτό δεν κάνεις υπογλυκαιμία. Αν φέρεις τη Lantus νωρίτερα και την έχεις "φρέσκια", ίσως σου πέσει μεγάλη η δόση της γρήγορης (οπότε απλά ίσως πρέπει να μειώσεις λίγο τη γρηγορη). Νομίζω όμως ότι, αν μιλάμε για 1 ώρα διαφορά, δεν έχει και τόση σημασία. Έτσι κι αλλιώς αυτή τη 1 ώρα θα απορροφήσεις περίπου το 1/24 (ή έστω το 1/20) της δόσης της Lantus που κάνεις. Πόσο είναι αυτό για 'σένα; Είναι 1 μονάδα ή ούτε καν;

Ο μόνος τρόπος να το δεις τελικά, είναι να το δοκιμάσεις. Περιμένουμε νέα!

Diana
19-09-2013, 20:27
Η θεωρία λέει ότι δεν έχει καμία σχέση η Lantus με τη γρήγορη του φαγητού. Το αν θα την κάνεις ταυτόχρονα, δεν σημαίνει ότι θα απορροφηθεί και ταυτόχρονα. Οπότε, θωρητικά, κανένα απολύτως θέμα.

Στην πράξη, το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ να πειράζει είναι το να μην σε καλύπτει η Lantus όλο το 24/ωρο. Έτσι, στις 10 που θα φας (και θα κάνεις γρήγορη), η προηγούμενη Lantus έχει εξαντληθεί και γι' αυτό δεν κάνεις υπογλυκαιμία. Αν φέρεις τη Lantus νωρίτερα και την έχεις "φρέσκια", ίσως σου πέσει μεγάλη η δόση της γρήγορης (οπότε απλά ίσως πρέπει να μειώσεις λίγο τη γρηγορη). Νομίζω όμως ότι, αν μιλάμε για 1 ώρα διαφορά, δεν έχει και τόση σημασία. Έτσι κι αλλιώς αυτή τη 1 ώρα θα απορροφήσεις περίπου το 1/24 (ή έστω το 1/20) της δόσης της Lantus που κάνεις. Πόσο είναι αυτό για 'σένα; Είναι 1 μονάδα ή ούτε καν;

Ο μόνος τρόπος να το δεις τελικά, είναι να το δοκιμάσεις. Περιμένουμε νέα!

Για κάποιο λόγο Σπύρο,δε κατάλαβα στο σύνολο το μνμ σου...απλά νομίζω (μιλώντας πάντα να υπάρχει μία σχετική γλυκαιμία) ότι αν συμπίπτουν ταχεία και βραδεία ινσουλίνη,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα υπογλυκαιμίας,μετά από λίγη ώρα...
Αυτό συνέβαινε σχεδόν πάντα με τις παλιές ινσουλίνες,με τις σημερινές νομίζω δεν τίθεται ζήτημα ή αυτό συμβαίνει σε λίγες περιπτώσεις....

Αλήθεια..για να γίνει πιο κατανοητή η απάντηση γιατρέ,είτε μιλάμε για την γρήγορη ινσουλίνη,είτε για την αργή,η έναρξη της δράσης τους είναι μεγαλύτερη από οποιαδήποτε αλλή στιγμή;;;
Η γρήγορη ινσουλίνη διαρκεί 4 ώρες και εξαντλείται τελείως στις 6;

Με συγχωρείτε αν κάνω τετριμμένες ερωτήσεις,αλλά περνάει ο καιρός και ξεχνιέμαι...αλλά μιας και σας βρήκα όλους εδώ,δράττομαι της ευκαιρίας... :face13:

sweetgas
19-09-2013, 22:48
Η humalog συνηθως μου κραταει απο 3 ως 4 ωρες αναλογα και το ποσο θα κανω.Τωρα αν δρα εστω και ελαχιστα μετα τις 4 ωρες δεν το ξερω.Τυπικα η διαβητολογος μου εχει πει οτι διαρκει 4 ωρες.

SugarDoc
20-09-2013, 11:22
Για κάποιο λόγο Σπύρο,δε κατάλαβα στο σύνολο το μνμ σου...απλά νομίζω (μιλώντας πάντα να υπάρχει μία σχετική γλυκαιμία) ότι αν συμπίπτουν ταχεία και βραδεία ινσουλίνη,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα υπογλυκαιμίας,μετά από λίγη ώρα...
Αυτό συνέβαινε σχεδόν πάντα με τις παλιές ινσουλίνες,με τις σημερινές νομίζω δεν τίθεται ζήτημα ή αυτό συμβαίνει σε λίγες περιπτώσεις....

Αλήθεια..για να γίνει πιο κατανοητή η απάντηση γιατρέ,είτε μιλάμε για την γρήγορη ινσουλίνη,είτε για την αργή,η έναρξη της δράσης τους είναι μεγαλύτερη από οποιαδήποτε αλλή στιγμή;;;
Η γρήγορη ινσουλίνη διαρκεί 4 ώρες και εξαντλείται τελείως στις 6;

Με συγχωρείτε αν κάνω τετριμμένες ερωτήσεις,αλλά περνάει ο καιρός και ξεχνιέμαι...αλλά μιας και σας βρήκα όλους εδώ,δράττομαι της ευκαιρίας... :face13:

Η σύγχρονες "γρήγορες", αρχίζουν στα 10-15 λεπτά και τελειώνουν (εντελώς) στις 3-4 ώρες. Οι 24/ωρες, θεωρητικά, απορροφώνται όλο το 24/ωρο. Άρα, ακόμα κι αν κάνεις μια γρήγορη πχ 12 ώρες μετά την 24/ωρη, πάλι μπορείς να πεις ότι "συμπίπτουν". Συμπίπτει δηλαδή η γρήγορη που κάνεις τώρα με την μικρή ποσότητα της 24/ωρης που απορροφάται τώρα. Αυτή η μικρή ποσότητα της 24/ωρης που απορροφάται τη 12η ώρα είναι ίδια με την ποσότητα που απορροφάται πχ και τη 2η ώρα, ή την 6η ώρα, ή τη 18η ώρα...
Γι' αυτό είπα ότι, θεωρητικά, δεν έχει καμία σημασία το πότε έκανες την 24/ωρη. Και είπα ότι, πρακτικά, πχ την 23η ώρα μπορεί αυτό να μην ισχύει. Έτσι, όταν εσύ κάνεις μια γρήγορη εκείνη την ώρα, έχεις συνηθίσει να καλύπτεις με αυτήν και την έλλειψη της βασικής. Αν κάνεις νωρίτερα τη βασική, η έλλειψη αυτή δεν υπάρχει οπότε ίσως η γρήγορη που θα χρειαζόσουν θα ήταν λιγότερη (ή αλλιώς: η ίδια ποσότητα μπορεί να σου το ρίξει πολύ).
Το εξήγησα καλύτερα ή είναι ακόμα μπερδεμένο;

Diana
20-09-2013, 23:34
Η σύγχρονες "γρήγορες", αρχίζουν στα 10-15 λεπτά και τελειώνουν (εντελώς) στις 3-4 ώρες. Οι 24/ωρες, θεωρητικά, απορροφώνται όλο το 24/ωρο. Άρα, ακόμα κι αν κάνεις μια γρήγορη πχ 12 ώρες μετά την 24/ωρη, πάλι μπορείς να πεις ότι "συμπίπτουν". Συμπίπτει δηλαδή η γρήγορη που κάνεις τώρα με την μικρή ποσότητα της 24/ωρης που απορροφάται τώρα. Αυτή η μικρή ποσότητα της 24/ωρης που απορροφάται τη 12η ώρα είναι ίδια με την ποσότητα που απορροφάται πχ και τη 2η ώρα, ή την 6η ώρα, ή τη 18η ώρα...
Γι' αυτό είπα ότι, θεωρητικά, δεν έχει καμία σημασία το πότε έκανες την 24/ωρη. Και είπα ότι, πρακτικά, πχ την 23η ώρα μπορεί αυτό να μην ισχύει. Έτσι, όταν εσύ κάνεις μια γρήγορη εκείνη την ώρα, έχεις συνηθίσει να καλύπτεις με αυτήν και την έλλειψη της βασικής. Αν κάνεις νωρίτερα τη βασική, η έλλειψη αυτή δεν υπάρχει οπότε ίσως η γρήγορη που θα χρειαζόσουν θα ήταν λιγότερη (ή αλλιώς: η ίδια ποσότητα μπορεί να σου το ρίξει πολύ).
Το εξήγησα καλύτερα ή είναι ακόμα μπερδεμένο;

Γιατρέ,είμαι σίγουρη ότι δεν είσαι στα καλύτερά σου τελευταία...:faint: :face2:

Συμπερασματικά...Η βασική διαρκεί 24 ώρες και η δράση της ξεκινάει άμεσα μετά από την έγχυση...
ενώ η ταχείας διαρκεί 4 ώρες και η δράση της ξεκινάει 10-15 λεπτά μετά την έγχυση.

Αν κάποιος τώρα αργήσει να κάνει τη βασική,τότε η ταχείας θα είναι ελειμματική,ενώ αν κάνει νωρίτερα τη βασική,η ταχείας θα είναι πλεονάζουσα....
Νομίζω Σπύρο,ακριβώς αυτό είπες..!

Για τις καινούργιες ινσουλίνες,έχετε ακούσει τίποτα παραπάνω;;; Μια U300 αν δεν κάνω λάθος..;;;

SugarDoc
21-09-2013, 15:36
Γιατρέ,είμαι σίγουρη ότι δεν είσαι στα καλύτερά σου τελευταία...:faint: :face2:

Συμπερασματικά...Η βασική διαρκεί 24 ώρες και η δράση της ξεκινάει άμεσα μετά από την έγχυση...
ενώ η ταχείας διαρκεί 4 ώρες και η δράση της ξεκινάει 10-15 λεπτά μετά την έγχυση.

Αν κάποιος τώρα αργήσει να κάνει τη βασική,τότε η ταχείας θα είναι ελειμματική,ενώ αν κάνει νωρίτερα τη βασική,η ταχείας θα είναι πλεονάζουσα....
Νομίζω Σπύρο,ακριβώς αυτό είπες..!

Για τις καινούργιες ινσουλίνες,έχετε ακούσει τίποτα παραπάνω;;; Μια U300 αν δεν κάνω λάθος..;;;

Μπα; Αστειάκια; Δεν ντρέπεσαι καθόλου; :face6:
Εγώ φταίω, που κάθομαι να το αναλύσω, αντί να σου το βάλω για homework και να το παρουσιάσεις στους υπόλοιπους!

Λοιπόν, πάμε άλλη μια προσπάθεια: Είδες ότι επέμεινα πολύ στις λέξεις "θεωρητικά" και "πρακτικά". Αν δεις το site της Sanofi, λίγο-πολύ λένε ότι η Lantus αρχίζει σχεδόν αμέσως, δεν έχει peak και δρα για 24 ώρες. Αν αντίθετα δεις διάφορα πινακάκια (που βρίσκεις παντού στο internet, αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις το homework και την παρουσίαση :face19: ) λένε ότι ξεκινάει στις 1-2 ώρες, έχει μέγιστη δράση στις 6 και τελειώνει στις 18-26.

Δεν ξέρω, ίσως να σου αρκούσαν τα παραπάνω. Εγώ είπα, πέρα απ' αυτά, να προσπαθήσω να εμβαθύνω μπαίνοντας λίγο και στους μηχανισμούς (γι' αυτό επέμεινα και στη λέξη "απορροφάται" και όχι "δρα"). Να επισημάνω λίγο πως δεν είπα ότι η γρήγορη είναι ελλειμματική. Η γρήγορη κάνει τη δουλειά της, που είναι η κάλυψη του γεύματος. Είπα ότι καμιά φορά, ασυνείδητα, τη βάζουμε και κάνει και τη δουλειά της Lantus που μπορεί να έχει εξασθενήσει. Έτσι, αν κάποια φορά η Lantus γίνει 2-3 ώρες νωρίτερα και είναι "φρέσκια" και παρούσα, τότε ναι, η συνηθισμένη δόση της γρήγορης μπορεί να αποδειχθεί υπερβολική. Ξαναλέω όμως ότι, αν μιλάμε για 1 ώρα πάνω-κάτω, νομίζω ότι οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν έχουν σημασία.

Όσο για τις καινούργιες, όντως είναι κάποιες στα "σκαριά". Συντομότερα περιμένουμε τη Degludec (της Νovo). H U-300 (που ίσως αντικαταστήσει τη U-100, γνωστή και ως "lantus") μάλλον θα αργήσει λίγο παραπάνω. Αν θέλετε τη γνώμη μου, δεν περιμένω κάποια πραγματική επανάσταση και από αυτές... Ελπίζω να διαψευστώ!

Diana
21-09-2013, 20:47
Μπα; Αστειάκια; Δεν ντρέπεσαι καθόλου; :face6:
Εγώ φταίω, που κάθομαι να το αναλύσω, αντί να σου το βάλω για homework και να το παρουσιάσεις στους υπόλοιπους!

Λοιπόν, πάμε άλλη μια προσπάθεια: Είδες ότι επέμεινα πολύ στις λέξεις "θεωρητικά" και "πρακτικά". Αν δεις το site της Sanofi, λίγο-πολύ λένε ότι η Lantus αρχίζει σχεδόν αμέσως, δεν έχει peak και δρα για 24 ώρες. Αν αντίθετα δεις διάφορα πινακάκια (που βρίσκεις παντού στο internet, αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις το homework και την παρουσίαση :face19: ) λένε ότι ξεκινάει στις 1-2 ώρες, έχει μέγιστη δράση στις 6 και τελειώνει στις 18-26.

Δεν ξέρω, ίσως να σου αρκούσαν τα παραπάνω. Εγώ είπα, πέρα απ' αυτά, να προσπαθήσω να εμβαθύνω μπαίνοντας λίγο και στους μηχανισμούς (γι' αυτό επέμεινα και στη λέξη "απορροφάται" και όχι "δρα"). Να επισημάνω λίγο πως δεν είπα ότι η γρήγορη είναι ελλειμματική. Η γρήγορη κάνει τη δουλειά της, που είναι η κάλυψη του γεύματος. Είπα ότι καμιά φορά, ασυνείδητα, τη βάζουμε και κάνει και τη δουλειά της Lantus που μπορεί να έχει εξασθενήσει. Έτσι, αν κάποια φορά η Lantus γίνει 2-3 ώρες νωρίτερα και είναι "φρέσκια" και παρούσα, τότε ναι, η συνηθισμένη δόση της γρήγορης μπορεί να αποδειχθεί υπερβολική. Ξαναλέω όμως ότι, αν μιλάμε για 1 ώρα πάνω-κάτω, νομίζω ότι οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν έχουν σημασία.

Όσο για τις καινούργιες, όντως είναι κάποιες στα "σκαριά". Συντομότερα περιμένουμε τη Degludec (της Νovo). H U-300 (που ίσως αντικαταστήσει τη U-100, γνωστή και ως "lantus") μάλλον θα αργήσει λίγο παραπάνω. Αν θέλετε τη γνώμη μου, δεν περιμένω κάποια πραγματική επανάσταση και από αυτές... Ελπίζω να διαψευστώ!

Ναι Σπύρο,είμαι πρόθυμη να κάνω εργασία και παρουσίαση στους υπόλοιπους...
Πραγματικά,είναι μία ανάσα αυτό το φόρουμ για τους διαβητικούς...!
Εγώ πραγματικά μιλώντας...με το που άρχισα να συζητάω εδώ με άλλους ομοιοπαθούντες και δίνοντας μου απαντήσεις όπως εσύ,ένιωσα ήδη ανακούφιση και αντιμετωπίζω πολύ καλύτερα την πάθηση μου...
Εξάλλου είναι γνωστό πόσο μετράει η καλή ψυχολογία,που πάνω απ'όλα προέρχεται και από τη σωστή διάδοση της πληροφορίας...!!!

Οσον αφορά τώρα τις καινούργιες ινσουλίνες,για την degludec που κοίταξα στη βικιπαίδεια,κάτι λέει ότι θα διαρκεί 40 ώρες αντί για 24 που διαρκεί η σημερινή Lantus...δεν είναι μεγάλη ανάσα αυτό,αλλά αποφεύγεις κάποιες ενέσεις που θα έκανες πριν...
Οτι βελτιώνεται,είναι καλό για μας τους διαβητικούς,αν και με αυτή τη μέθοδο 'μερα παρα μέρα' πιο μεγάλο πρόβλημα θα δημιουργείται,από την άποψη ότι θα ξεχνάμε αν την κάναμε χθες ή προχθές την αργή...!
Οσο και να τον πιάσεις από τα κέρατα τον διαβήτη,όλο κάτι περίεργο θα βρίσκει,να μας εκπλήσσει.!
Καλό Σαβ/κο βρε παιδιά!:face15:

filos
21-09-2013, 21:07
... Αν δεις το site της Sanofi, λίγο-πολύ λένε ότι η Lantus αρχίζει σχεδόν αμέσως, δεν έχει peak και δρα για 24 ώρες. Αν αντίθετα δεις διάφορα πινακάκια (που βρίσκεις παντού στο internet, αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις το homework και την παρουσίαση :face19: ) λένε ότι ξεκινάει στις 1-2 ώρες, έχει μέγιστη δράση στις 6 και τελειώνει στις 18-26.
...
Τελικά, :face20: τί από τα δύο ισχύει;
(Εγώ την κάνω, 8 με 9 η ώρα το βράδυ).

SugarDoc
21-09-2013, 23:24
Γιάννη, μη δίνεις μεγάλη σημασία, στην περίπτωσή σου (τύπος 2) τα πράγματα είναι αρκετά πιο απλά. Σωστά την κάνεις όπως την κάνεις.

Diana, τη degludec όντως την ξεκίνησαν για μέρα-παρά-μέρα (48ωρη), αλλά δεν τους βγήκε... Στην πορεία προσπάθησαν να τη λανσάρουν με διάφορους τρόπους, αλλά όπως φαίνεται μάλλον τελικά θα χρησιμοποιηθεί ως μια σταθερότερη και πιο ευέλικτη 24/ωρη. Ισως με αυτή ξεπεραστεί το αρχικό μας θέμα (το αν μια μέρα την κάνεις 2-3 ωρες νωρίτερα ή αργότερα), αλλά μάλλον δεν βλέπω λιγότερα τσιμπήματα (εκτός βέβαια από αυτούς που αναγκάζονται τώρα να κάνουνε "σπαστή" τη βασική). Κάτι είναι κι αυτό φυσικά, αλλά δυστυχώς όχι επανάσταση. Ας έρθει και βλέπουμε...

filos
22-09-2013, 12:28
Γιάννη, μη δίνεις μεγάλη σημασία, στην περίπτωσή σου (τύπος 2) τα πράγματα είναι αρκετά πιο απλά. Σωστά την κάνεις όπως την κάνεις.
...
Γιατρέ, σ΄ ευχαριστώ πολύ !! :face2:

Diana
22-09-2013, 14:07
Γιατρέ, σ΄ ευχαριστώ πολύ !! :face2:

Ρε παιδάκια τώρα,μη με κουφαίνετε...
στον διαβήτη τύπου β'γιατί κάνουν ινσουλίνη;και γιατί είναι πιο απλά τα πράγματα;;
Πιο δύσκολο νόμιζα πως ήταν....
Γιατρέ,εαν βγει σε χάπι η ινσουλίνη δεν θα απορροφάται από το αίμα; ΓΙΑΤΙ;
Τα υπόλοιπα φάρμακα-χάπια γιατί απορροφούνται;

SugarDoc
22-09-2013, 21:44
Ρε παιδάκια τώρα,μη με κουφαίνετε...
στον διαβήτη τύπου β'γιατί κάνουν ινσουλίνη;και γιατί είναι πιο απλά τα πράγματα;;
Πιο δύσκολο νόμιζα πως ήταν....
Γιατρέ,εαν βγει σε χάπι η ινσουλίνη δεν θα απορροφάται από το αίμα; ΓΙΑΤΙ;
Τα υπόλοιπα φάρμακα-χάπια γιατί απορροφούνται;

Γιατί καλέ κουφαίνεσαι; Φυσικά και κάνουν ινσουλίνη και στον τύπο 2. Όταν περάσουν αρκετά χρόνια με την πάθηση και οι δυνατότητες του παγκρέατος να παράγει ινσουλίνη μειωθούν σημαντικά, μπορεί να χρειαστεί να συνδυαστούν τα χάπια με ινσουλίνη ή και να εντατικοποιηθεί πλήρως η ινσουλίνη. Πριν φτάσει κανείς σε αυτή την τελευταία περίπτωση (του να εξαντληθεί πλήρως το πάγκρεας και να χρειάζεται εντατικοποιημένο σχήμα πια), τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά γιατί το πάγκρεας βοηθάει με ό,τι του έχει απομείνει. Στο παράδειγμα της κουβέντας μας, δεν μας ενοχλεί και αν η βασική δεν είναι ακριβώς 24/ωρη, αφού τις 2-3 ώρες που υπάρχει "κενό", αυτό καλύπτεται σε ικανοποιητικό βαθμό από τον ίδιο τον οργανισμό.

Όσο για τα χάπια ινσουλίνης, επειδή η ινσουλίνη είναι πρωτεϊνη (σε αντίθεση με άλλες ουσίες που δίνονται με χάπι) υφίσταται τη διαδικασία της πέψης και καταστρέφεται στο στομάχι και το έντερο. Έχουν γίνει (και γίνονται) διάφορες προσπάθειες, χωρίς μεγάλη επιτυχία (ακόμα). Άλλη ενδιαφέρουσα προσέγγιση είναι η ινσουλίνη που απορροφάται από το βλεννογόνο του στόματος (το homework σου είναι "buccal insulin", για να μην επεκταθούμε πολύ εκτός θέματος).:face22:

Diana
24-09-2013, 02:14
Γιατί καλέ κουφαίνεσαι; Φυσικά και κάνουν ινσουλίνη και στον τύπο 2. Όταν περάσουν αρκετά χρόνια με την πάθηση και οι δυνατότητες του παγκρέατος να παράγει ινσουλίνη μειωθούν σημαντικά, μπορεί να χρειαστεί να συνδυαστούν τα χάπια με ινσουλίνη ή και να εντατικοποιηθεί πλήρως η ινσουλίνη. Πριν φτάσει κανείς σε αυτή την τελευταία περίπτωση (του να εξαντληθεί πλήρως το πάγκρεας και να χρειάζεται εντατικοποιημένο σχήμα πια), τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά γιατί το πάγκρεας βοηθάει με ό,τι του έχει απομείνει. Στο παράδειγμα της κουβέντας μας, δεν μας ενοχλεί και αν η βασική δεν είναι ακριβώς 24/ωρη, αφού τις 2-3 ώρες που υπάρχει "κενό", αυτό καλύπτεται σε ικανοποιητικό βαθμό από τον ίδιο τον οργανισμό.

Όσο για τα χάπια ινσουλίνης, επειδή η ινσουλίνη είναι πρωτεϊνη (σε αντίθεση με άλλες ουσίες που δίνονται με χάπι) υφίσταται τη διαδικασία της πέψης και καταστρέφεται στο στομάχι και το έντερο. Έχουν γίνει (και γίνονται) διάφορες προσπάθειες, χωρίς μεγάλη επιτυχία (ακόμα). Άλλη ενδιαφέρουσα προσέγγιση είναι η ινσουλίνη που απορροφάται από το βλεννογόνο του στόματος (το homework σου είναι "buccal insulin", για να μην επεκταθούμε πολύ εκτός θέματος).:face22:

Θα μπορούσε ένα χάπι ινσουλίνης να λύσει τα χέρια των ασθενών;

Σήμερα ο μόνος τρόπος για να λάβει ο διαβητικός ασθενής την ινσουλίνη είναι με ένεση.

Πριν από μερικά χρόνια ήταν διαθέσιμη η εισπνεόμενη ινσουλίνη αλλά τελικά αποσύρθηκε από την αγορά λόγω ανησυχίας για πρόκληση ασθενειών στο αναπνευστικό αλλά και την πιθανότητα εκδήλωσης καρκίνου του πνεύμονα.

Η ινσουλίνη μέσω του στόματος είναι ένα όνειρο τόσο των ασθενών όσο και των ερευνητών για δεκαετίες. Σε αυτή την περίπτωση, όμως, υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες λόγω της αφομοίωσης της από τα ένζυμα στο γαστρεντερικό σωλήνα, αλλά και το κίνδυνο απορρόφησης από το έντερο.

Από του στόματος χορήγηση της ινσουλίνης έχει μια σειρά από πιθανά πλεονεκτήματα. Ψυχολογικά και κοινωνικά προτιμάται από τους ασθενείς. Αν και τα στυλό και οι αντλίες έχουν κάνει τη λήψη ινσουλίνης λιγότερο επαχθή, πολλοί άνθρωποι αντιπαθούν τη λήψη ινσουλίνης την ώρα του γεύματος, ειδικά όταν τρώνε έξω. Η συμμόρφωση με φαρμακευτικές αγωγές πιθανότατα μπορεί να αυξηθεί αν η ινσουλίνη μπορεί να χορηγείται σε μορφή χαπιού.

Υπάρχουν επίσης μια σειρά από φυσιολογικά οφέλη της χορήγησης ινσουλίνης από το στόμα που αντανακλούν τα οφέλη της ενδογενούς ινσουλίνης.

Η ινσουλίνη εκκρίνεται κανονικά από τα βήτα κύτταρα του παγκρέατος και μεταφέρονται μέσω των φλεβών που στραγγίζουν το πεπτικό σύστημα και το πάγκρεας. Η ινσουλίνη καθίσταται στη συνέχεια στο ήπαρ, όπου περίπου το 80% μεταβολίζεται και δεσμεύεται στους υποδοχείς της ινσουλίνης. Αυτή η υψηλή συγκέντρωση της ινσουλίνης στο ήπαρ βοηθά στη ρύθμιση και την καταστολή υπερβολικής παραγωγής γλυκόζης από το ήπαρ, ένα από τα χαρακτηριστικά του διαβήτη τύπου 2.

Παίρνοντας ινσουλίνη μέσω της ένεσης δεν είναι και τόσο αποτελεσματική σε αυτόν τον κύκλο, λόγω της ποσότητας της ινσουλίνης που απαιτείται για να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα. Οι μεγάλες ποσότητες της ινσουλίνης που απαιτείται συχνά προκαλεί περισσότερη ινσουλίνη στο σύστημα από ό, τι είναι απαραίτητο για να ασχοληθεί με γλυκόζη, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε υπογλυκαιμία και σχηματισμό λίπους. Η συσσώρευση λίπους οδηγεί σε αύξηση του σωματικού βάρους, και οι ασθενείς που αρχίζουν θεραπεία με ινσουλίνη συχνά βιώνουν μια αύξηση σε βάρος.

Στον αντίποδα, η στοματική ινσουλίνη αποφεύγει ορισμένες από αυτές τις δυσκολίες, γιατί εισέρχεται στο σώμα μέσω των οδών που είναι παρόμοια με εκείνα που χρησιμοποιούνται από ενδογενή ινσουλίνη. Αυτό σημαίνει λιγότερη ινσουλίνη είναι απαραίτητη για την επίτευξη παρόμοιου ελέγχου της γλυκόζης αίματος.

ΠΗΓΗ: blog.joslin.org

SugarDoc
24-09-2013, 09:57
:face22::face22::face22: