PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδατάνθρακες - Ινσουλίνη

FRAGKI
14-11-2007, 18:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!:peace:
ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΖΑΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 2 ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΕΙΜΑΙ 28 ΕΤΩΝ ΜΕΝΩ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΟΠΟΥ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ 00000000 ΜΗΔΕΝ :face14:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΙΝΣΟΥΛΗΝΗΣ ΚΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 60 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΠΟΣΗ ΙΝΣΟΥΛΗΝΗ?? Η 10 ΥΔΑΝΘΡΑΚΕΣ ΠΟΣΗ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ??
ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΟΥ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ:face22:

Καίτη
14-11-2007, 20:51
Δεν είμαι η πλέον ειδική, αλλά νομίζω ότι κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες όχι μόνο σε σχέση με τους άλλους αλλά και ανάλογα με την ώρα της ημέρας και κυρίως τη φυσική δραστηριότητα (άσκηση). Πιστεύω ότι θα το βρεις με δοκιμές και μετρήσεις. Ίσως κάποιοι στο forum με μεγαλύτερη εμπειρία και γνώσεις σε κατατοπίσουν καλύτερα

Copier
14-11-2007, 21:16
Φίλε FRAGKI καλησπέρα και και καλά posts. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για την αναλογία. Αυτή είναι και η κύρια δυσκολία στην ρύθμιση. Θα πρέπει βρεις πως ενεργεί η ινσουλίνη επάνω σου εμπειρικά. Τρώγοντας π.χ. 60 υδατάνθρακες και κάνοντας Χ μονάδες ινσουλίνη. Αν πάει χαμηλά τότε την επομένη μείωσε κ.ο.κ. Άλλωστε παίζει ρόλο και πόσα λιπαρά έχει το φαγητό, ο γλυκαιμικός δείκτης της κάθε τροφής κ.λ.π.

Gwalin
15-11-2007, 02:58
ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΖΑΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 2 ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΕΙΜΑΙ 28 ΕΤΩΝ ΜΕΝΩ ΣΤΙΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΟΠΟΥ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ 00000000 ΜΗΔΕΝ :face14:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΙΝΣΟΥΛIΝΗΣ

Τυπου 2 και αμεσως χρηση ινσουλινης;;;

FRAGKI
15-11-2007, 10:43
ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΜΕ ΕΙΧΑ 326 ΚΑΙ ΓΛΥΚΟΖΥΛΙΟΜΕΝΗ 14 ΚΑΙ Ο ΕΔΩ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΒΗΤΗ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ 14 ΜΟΝΑΔΕΣ LANCTOS KAI ACTRAPID ΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΓΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΚΡΕΣ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ 280-210-190 ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ JANUVIA ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ Χ ΜΟΝΑΔΕΣ??
ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΙΑ ΤΟ JANUVIA EIXA ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ????

ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΕ ΤΡΩΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΣΑΣ Η ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝΕ ΠΟΛΥ !!!
ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΛΗΨΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΦΕΤΑ ΜΕΡΕΝΤΑ Η ΜΙΑ LACTA ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΣΤΙΤΣΑΚΙ Η ΕΝΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ.ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧ

FRAGKI
15-11-2007, 10:46
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΑΝΟΙΞΑ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ!!!
ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΑΝ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!!!!

Vicky
15-11-2007, 11:06
ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΜΕ ΕΙΧΑ 326 ΚΑΙ ΓΛΥΚΟΖΥΛΙΟΜΕΝΗ 14 ΚΑΙ Ο ΕΔΩ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΒΗΤΗ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ 14 ΜΟΝΑΔΕΣ LANCTOS KAI ACTRAPID ΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΓΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΝΩ ΜΙΚΡΕΣ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ 280-210-190 ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ JANUVIA ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ Χ ΜΟΝΑΔΕΣ??
ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΙΑ ΤΟ JANUVIA EIXA ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ????

ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΕ ΤΡΩΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΣΑΣ Η ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝΕ ΠΟΛΥ !!!
ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΛΗΨΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΦΕΤΑ ΜΕΡΕΝΤΑ Η ΜΙΑ LACTA ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΣΤΙΤΣΑΚΙ Η ΕΝΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ.ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧ

Υποθέτω ότι εννοείς 14iu Lantus....

Το να μην την κάνεις είναι ένα πολύ μεγάλο λάθος γιατί μένεις ακάλυπτος για ώρες....

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με έναν διαιτολόγο για να σε πληροφορήσει σχετικά με τις ποσότητες και τα ισοδύναμα σε υδατάνθρακες.

Αυτός σε συνεργασία με το γιατρό σου θα σε βοηθήσουν να μάθεις να υπολογίζεις τις μονάδες actrapid που θα πρέπει να κάνεις..

σ.σ. Πώς συμπέρανε ο γιατρός σου ότι είναι Τύπου 2?

Έκανες εξετάσεις και το διαπίστωσε?

σ.σ. Καλώς ήρθες κι από εμένα!!!! :smile3:

FRAGKI
15-11-2007, 12:06
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ. ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ, ΗΤΑΝ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟΖΙΛΙΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 2. ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Vicky
15-11-2007, 12:53
Συνήθως στο διαβήτη τύπου 2 κάνουν θεραπεία με χάπια.

Ινσουλίνη δίνουν μόνο όταν δεν μπορούν να τον ρυθμίσουν.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο σου είναι αλλά κάνε ένα ταξιδάκι μέχρι την Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη ή όπου έχει διαβητολογικό κέντρο, να κάνεις έναν πιο πλήρη έλεγχο.

Είσαι νέος άνθρωπος...

Κρίμα να το αφήνεις ανεξέλεγκτο...

Καίτη
15-11-2007, 16:14
Και γω έχω τη γνώμη ότι πρέπει να το ψάξεις περισσότερο

Copier
15-11-2007, 20:35
Συνήθως στο διαβήτη τύπου 2 κάνουν θεραπεία με χάπια.

Ινσουλίνη δίνουν μόνο όταν δεν μπορούν να τον ρυθμίσουν.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο σου είναι αλλά κάνε ένα ταξιδάκι μέχρι την Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη ή όπου έχει διαβητολογικό κέντρο, να κάνεις έναν πιο πλήρη έλεγχο.

Είσαι νέος άνθρωπος...

Κρίμα να το αφήνεις ανεξέλεγκτο...

Είναι μια πολύ καλή συμβουλή !

FRAGKI
15-11-2007, 22:47
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλλά δεν μου απαντησατε αν εσεις τρωτε τα παντα και απλά κανετε τις απαιτουμενες μοναδες ινσουλίνης?
Εγω σήμερα αγόρασα το βιβλίο της Ελένης Χαρατσή-Γιωτάκη "΄Ενας πλήρης οδηγος διατροφής για διαβητικούς" και λέω μέχρι να ανέβω στην Αθήνα, να ακολουθήσω τις συμβουλές της. Το έχει ακουλουθήσει κανείς? Το ξέρετε? Το έχετε διαβάσει?
Ευχαριστώ.

Vicky
16-11-2007, 11:21
Τρώω τα πάντα και κάνω τις απαιτούμενες μονάδες.

Το βιβλίο αυτό δεν το έχω αγοράσει αλλά έχω διαιτολόγιο από γιατρό.

FRAGKI
16-11-2007, 16:18

theofilosnbm
16-11-2007, 20:39
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλλά δεν μου απαντησατε αν εσεις τρωτε τα παντα και απλά κανετε τις απαιτουμενες μοναδες ινσουλίνης?
Εγω σήμερα αγόρασα το βιβλίο της Ελένης Χαρατσή-Γιωτάκη "΄Ενας πλήρης οδηγος διατροφής για διαβητικούς" και λέω μέχρι να ανέβω στην Αθήνα, να ακολουθήσω τις συμβουλές της. Το έχει ακουλουθήσει κανείς? Το ξέρετε? Το έχετε διαβάσει?
Ευχαριστώ.

Το έχω διαβάσει. Περιέχει μενού και τις προτεινόμενες μονάδες ινσουλίνης για κάθε γεύμα. Σαν αρχή θα πάρεις πολλά και θα μάθεις αρκετά σχετικά με την δράση των υδατανθράκων. Αξίζει τον κόπο.

andonio
21-11-2007, 22:57
Καλησπέρα στην παρέα.Ρε παιδιά ο γιατρός του fagri είναι καλά?
Μήπως δεν γνωρίζει τίποτα απο διαβήτη?
Πρέπει να πάει σε ειδικευμένο διαβητολόγο.

andonio
21-11-2007, 23:02
Και γω έχω τη γνώμη ότι πρέπει να το ψάξεις περισσότερο

Καλησπέρα στην παρέα.
Fagri ο γιατρός σου πρέπει να έίναι απλός ένας παθολόγος!!!
Πρέπει να πάς σε εξιδικευμένο διαβητολόγο και να σου δώσει μία πλήρη λίστα εξετάσεων.
Μία απλή εξέταση αίματος ίσον τίποτα.:mad3: